Kan şekerini yükselten 5 sinsi gıda

Diyet yaparken ve vücut ağırlığınızı düşürürken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kan şekeri. Kan şekeri özellikle Obezite hastaları gibi büyük oranlarda kilo kaybetmeyi hedefleyenler için kilit önemde. Çünkü vücuttaki kan şekeri metabolizma başta olmak üzere tüm işleyişi etkiliyor. Günümüzde sağlıklı beslenebilmek güç. Fast foodlar, abur cuburlar ya da hazır yemekler geçtiğimiz yıllara oranla çok daha tercih ediliyor. Bir de üzerine meşrubatlar eklenince kan şekeri seviyeleri tavan yapıyor. Sonuç: obezite.

Kan şekerinin en kötü tarafı yağdan farklı olarak kısa süreli doygunluktan sonra tekrar daha fazla acıkmanıza neden olması. Ne kadar çok yerseniz kan şekeriniz o kadar yükselir, yükselen kan şekeri de bir süre sonra daha fazla acıkmanıza neden olur. Yani kısaca bu bir kısır döngüdür. Peki yok mu bu kısır döngüden kaçmanın bir yolu? Tabii ki var. Ancak bunun için öncelikle gizli düşmanlarımızı tanımalıyız. Haydi şimdi gelin kan şekerini yükselten sinsi gıdalar nelermiş bakalım.

Kan şekerini yükselten 5 sinsi gıda

Domates sosu: Akşam yemeğinde bir tabak bol domates soslu makarna yediğinizde “Aman ne güzel domates sayesinde sağlıklı bir öğün yedim.”  diye sevinmeyin. Çünkü bir tabak domates soslu makarna 3 çay kaşığı şeker yemiş kadar kan şekerinizi yükseltiyor.  Bu nedenle domates sosu yerken içiniz o kadar da rahat olmasın. Çünkü fazla kilolarınızın veya yüksek kan şekerinizin gizli kahramanı bu olabilir.

Ketçap: Ketçabın da ana maddesi domates. Yani domates sosuyla aynı mantıkta. Yine şekerli yine kan şekeri düşmanı. Üstelik hazır tüketim olduğundan çok daha fazla kullanılıyor. Tahmin edildiği üzere dünya çapında en çok tercih edilen sos ketçap. İşte bu nedenle hangi restoranın kapısından girerseniz girin sizi ilk karşılayan şeylerden biri ketçap şişeleri olacaktır. Yani siz de şekerinizi yükselten gizli düşmanınız kim bulmak istiyorsanız suçluyu bulmak için kırmızı şişeleri takip edin.  

Salata sosları: Bunu hepimiz biliyoruz salatanın kalorili olması için sos gerekir. Sossuz salata çok ama çok az kalorilidir. Yani bizim buradaki düşmanımız yine soslar. Özellikle hazır sosların içinde lezzetlendirmek açısından çok fazla şeker vardır. Bu da kan şekerinin yükseltir.  Siz de kan şekerinizi düzenlemek istiyorsanız salatalarınıza bir yemek kaşığı zeytinyağı ve limon suyu ekleyin. Hazır salata soslarından uzak durun.

Ekmek: Tahıllar da kan şekerini yükselten gıdalardan. İçeriklerindeki karbonhidrat dönüştürülerek kan şekerine neden oluyor. Yani dolayısıyla özellikle beyaz ekmek başta olmak üzere ekmekler de kan şekeri düşmanları listesine giriyor. En iyisi her öğün bir dilim ekmek yemek. Sonuçta vücudun karbonhidrata da ihtiyacı var. Ancak ekmek tercihinizi olabildiğince koyu renkli, yoğun tahıllı olanlardan yana kullanırsanız kan şekerinizi biraz daha dengede tutabilirsiniz.

Meyveli yoğurtlar: Dikkat etmeniz gereken bir diğer düşman da meyveli yoğurtlar. Çünkü meyveli yoğurtlar her ne kadar meyve kaynaklı şeker barındırsalar da kan şekeri üzerinde önemli etkileri vardır. Büyük boy bir meyveli yoğurtta yaklaşık 15 gram şeker bulunabilir. Özellikle hazır meyveli yoğurtlar çok daha fazla ilave şeker barındırdığından bu oran çok daha fazla olabilir. Bu nedenle siz de kan şekerinizi dengede tutmak istiyorsanız kendi meyveli yoğurdunuzu kendiniz yapabilir ya da yağsız hazır meyveli yoğurtlardan satın alabilirsiniz.

Kan şekerini yükselten gıdalar hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak