Kan şekerini dengede tutan yiyecekler

Dengeli bir diyabet diyetinin yerini tutacak bir şey yok ancak yediklerinize bazı yiyecekleri eklemeniz şeker seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Kahve ve tarçın diyabet riskini hafifletebilen öne çıkan besinlerden. Ancak buradan bunların diyabet diyetinize sihirli değnekle dokunacakları sonucuna varmayın. 

Diyabetli kişilerin dengeli bir diyabet diyeti uygulamaları şartı her zaman baki. Egzersizin de hastalıkla mücadeledeki rolü yadsınamaz. Ancak beyaz ekmek gibi kan şekerini aniden arttıran yiyeceklerden kaçınmak da gerekli. Esmer pirinç gibi kolay hazmedilen besinler ise kan şekerinin düşmesine yardımcı oluyor.

Diyabetiniz için dengeli bir beslenme programı takip ediyorsanız kan şekerinizi kontrol altında tutacak besin ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Yulaf lapası ve kan şekeri

Yulaf lapası kan şekerini kontrol eden yiyeceklerden biri. Yulaf lapası karbonhidrat ancak çok iyi bir karbonhidrat. İyi olmasının nedeni bol miktarda çözülebilir lif içermesi. Bu sayede sindirimi yavaşlatır ve kan şekerinin çok hızlı bir şekilde artmasını engeller. Zamanla kan şekeri seviyesini dengeler.

Ekmekten daha fazla enerji sağlamakla kalmayıp bir de kilo vermeye yardım eder. Yulafın içinde bulunan çözülebilen lifler daha hızlı doygunluk hissi sağlıyor. Bu durum özellikle tip 2 diyabeti olan aşırı kilolu kişiler için geçerli.

Arpa yulaf kadar popüler olmasa da onun da lif bakımından zengin olduğunu ve diyabet konusunda epey yardımcı bir besin olduğunu eklemek gerek.

Brokoli, ıspanak ve fasulye

Nişastalı olmayan sebzelerden bol miktarda tüketin. Brokoli, ıspanak ve fasulye bu sebzelere örnek. Beslenmenize bu türden lif bakımından zengin, az miktarda karbonhidrat içeren besinler uygun olacaktır.

Nişastalı olan sebzeleri (patates, mısır gibi) de beslenme programınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bunlarda da size uygun ek besinler olabilir. Dengeyi korumak istiyoruz bu yüzden belirli miktarda yemeniz şart. Çok miktarda karbonhidrat içerdiklerinden kan şekerini daha hızlı arttırabilirler. Ancak kararında tüketirseniz bir sorun çıkmaz.

Çilek ve kan şekeri

Bazı diyabet hastaları çilekten şekerli olduğu gerekçesiyle kaçarlar. Ancak bir avuç dolusu çileğin sağlıklı bir atıştırmalık olduğuna ve kan şekerini arttırmayacağına dair kanıtlar var. Yani bu açıdan tatlı ve bisküviden daha sağlıklı bir seçenek.

Çilek kalori ve karbonhidrat bakımından epey fakir. Ayrıca bol miktarda su ve lif içeriyor. Yani çilek yediğinizde daha uzun süre boyunca tok hissediyorsunuz. Diyabet hastası olarak ne kadar uzun süre tok hissederseniz o kadar az karbonhidrat tüketirsiniz.

Somon ve yağsız et

Et protein bakımından zengin bir besin. Kan şekerini karbonhidratlar kadar etkilemiyor. Kararında yenirse balık, derisiz tavukgöğsü ve yağsız kırmızı et diyabet diyeti için ideal seçimler olabilir.

Somon da ayrıca güzel bir seçim çünkü kalbe de faydalı olan omega3 yağ asitleri içeriyor.

Et ayrıca krom kaynağı. Krom bugüne kadar hiçbir işinize yaramamış olabilir ancak aslında insülinin hızlı bir şekilde devreye girmesine yardımcı. Karbonhidratın yakılmasını kolaylaştırıyor.

Maden suyu ve kan şekeri

Şekersiz içecek alışkanlığınızı oturtmaya çalışıyorsanız ve artık denemekten sıkıldıysanız şekersiz maden suları sizin için ideal. Maden sularının çoğu karbonhidrat ve kalori içermiyor. Yani diyabet için iyi olmakla birlikte kilonuzu korumaya da yardımcı.

Tarçın ve kan şekeri

Tarçın insülin gibi işlev gösteren bir baharat. Diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı. Bilim insanları tarçının diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyici etkisi olduğunu yaptıkları araştırmalarla kanıtlamış durumda. Ancak tabii doktorların tarçını diyabet hastaları için önermesinden önce bir dizi araştırma daha yapılması şart. En azından zararlı bir etkisi olmadığı biliniyor. Bu yüzden diyetinize bir tutam tarçın ekleyebilirsiniz.