Kan şekeri seviyesi, laktoz ve amiloz

Glukoz,hücrelerin enerji üretmek için ihtiyaç duyduğu bir monosakkarit, yani basit şekerdir. Kan dolaşımında yer alan en önemli şeker olan glukoz, beyin dahil bütün dokularınıza ulaştırılır. Kan şekeri seviyesi, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonuyla dengelenir. Kan şekeri seviyesini kontrol etmek, yeteri kadar insülin salgılayamayan veya insüline dayanıklılığı olan diyabet hastaları için oldukça önemli ve zor bir işlemdir. 

Laktozun vücut tarafından işlenerek glukoza dönüştürülmesi genellikle amilazdan daha hızlı gerçekleşir. Fakat bu işlem için laktaz adında bir enzime ihtiyaç duyulur. Yeteri kadar laktaz enzimi üretemeyen bazı insanlarda laktoz hassasiyeti bulunur.

Kan Şekeri

Glukoz, karbonhidrat metabolizmasının son ürünüdür. Meyve, sebze, makarna, ekmek, nişasta, kek ve hamur işi gibi karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere çeşitli şekerler içerirler. Metabolizmanız, aldığınız bütün şekerleri en sonunda glukoza indirgemek üzere basitleştirir. Bir besinin glukoza dönüşme hızını belirleyen şey “glisemik indeks”tir. Glisemik indeks, karşılaştırmaya bağlı bir ölçektir. Düşük glisemik indekse sahip olan besinlerin (50’den düşük) sindirilmesi uzun sürer ve bu besinler, kan şekeri seviyesi ve insülin salınımı oranlarında ani yükselmelere sebep olmazlar. Yüksek glisemik endekse sahip (70’ten yüksek) besinlerse, kan şekeri seviyesinde dalgalanmalara ve insülin salınımına sebep olan şeker ve glukozu fazlaca içerirler.

Kan Şekeri ve Laktoz

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker cinsidir. Sütün içerisindeki yağ miktarının, laktoz seviyesiyle bir ilgisi yoktur. Laktoz basit bir şekerdir, böylece glukoza çevrilmesi oldukça kolay gerçekleşir ve kan şekeri seviyesini değiştirmez. Örneğin, aşırı tüketilmediği sürece süt, diyabet hastaları için zararlı değildir çünkü çok yüksek seviyede şeker içermez. Bir bardak portakal suyu 30 gram karbonhidrat içerirken bir bardak sütte 12 gram karbonhidrat bulunur. Bu örnekten de anlaşıldığı gibi süt birçok meyve suyuna kıyasla düşük glisemik indekse sahiptir. Dahası, süt mükemmel bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır; bu yüzden, diyabetler tarafından güvenle kullanılabilir. 

Kan Şekeri ve Amiloz

Amiloz, bir polisakkarittir ve kompleks bir karbonhidrat olan nişastayı oluşturan iki ana içerikten biridir. Amiloz, sıkı bir moleküler yapıya sahiptir bu da sindirilmesini ve glukoza indigenmesini zorlaştırır.Bir sindirim enzimi olan α-amilaz; amilozların daha sonra glukoza dönüşecek olan maltotriyoz ve maltoza dönüştürülmesi için gereklidir. Örneğin, pirinç ve diğer tahıllar, yüksek glisemik indekse sahip ve amilaz bakımından zengin besinlerdir ve şeker hastalarına tavsiye edilirler. 

Kan Şekeri Üzerine

Laktoz her ne kadar en hızlı sindirilen şeker çeşidi olmasa da kandaki glukoz seviyesini arttırmak için amiloza kıyasla daha etkilidir. Meyvelerde bulunan fruktoz ve tatlı ve şekerlemelerde bulunan sukroz ve saf glukoz, kan şekeri seviyesine oldukça hızlı etki ederler. Dahası, ince bağırsakta yeteri kadar laktaz enzimi üretilmediğinde laktozun sindirilmesi ve glukoza indirgenmesi gerçekleşemeyecektir. Bu durumda laktoz, bağırsaklarınızda mayalanacak ve mide-bağırsak sorunlarına yol açacaktır. Laktoz hassasiyeti birçok insanda görülebilen bir durumdur.