Kalsiyum ve Ülser Arasında İlişki Nedir ?

Amerikada yapılan bir araştırma bir toplumun yaklaşık %10’unda bir kişinin hayatının bir bölümünde peptik ülser gelişimi göstereceğini öngörmektedir. Yemek borusunun iç yüzeyi, mide ve ince bağırsakta bulunan ve ülser adı verilen yaraların tedavisi, kalsiyum karbonat içeren antasit haplar (mide ilaçları) ve kalsiyum içeren süt tüketimi yoluyla gerçekleştirilmektedir. Fakat, daha yakın zamanda yapılan araştırmalar, kalsiyum takviyelerinin ülserleri daha kötü bir hale getirdiğini göstermektedir. Bu yüzden, diğer ilaçlar ve ameliyatlar ülser tedavisinde kalsiyum takviyelerinin yerini almıştır.

Peptik Ülser

20. yüzyıldan önce peptik ülserleri teşhis etmek zordu çünkü hastaların içini gösteren makineler bulunmamaktaydı ve ülserler sadece ölen hastalara otopsi yapıldığında görülebilmekteydi. 19. yüzyılın sonlarında keşfedilen radyoloji teknikleri, hastaların sindirim yolunun gözlenebilmesine ve fotoğrafının çekilmesine olanak sağlamıştır. Bu tekniklerle sindirim yolunu inceleyen doktorlar, midede yer alan gastrik asidin besinlerin emilinin kolaylaşması için sindirime yardımcı olduğunu anlamış; baharatlı yemekler, Stres ve asitli içeceklerin tetiklediği gastrik asit miktarındaki artışın da sindirim yolunda tahribatlara yol açarak ülserlere sebep olduğu sonucunu çıkarmışlardır.

Kalsiyum

Kalsiyum, vücudunuzdaki kemik ve dişlerin sağlamlığını koruması için gereken bir mineraldir. Kalsiyum içeren besinlerin, ülserlerin yol açtığı ağrıyı dindirdiği bilinmektedir; bu yüzden, doktorlar yıllar boyunca hastalarına bol bol süt içmelerini ve kalsiyum karbonat içeren mide ilaçlarını (antasit haplar) kullanmalarını tavsiye etmekteydi. Fakat, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, ülser tedavisinde kalsiyum kullanmanın çok da ideal bir çözüm olmadığı anlaşıldı. Kalsiyum, midenin daha fazla asit ve sindirim sıvısı salgılamasını tetikler. Bu da ülserlerin daha da kötüleşmesine sebep olur. Yüksek miktarlarda süt ve kalsiyum karbonat tüketen peptik ülser hastalarının, süt-alkali sendromu olarak bilinen ve kalsiyum birikmesi sonucu böbreklerde hasara yol açan bu hastalığa yakalanmaları anormal bir durum değildir.

Ülser Nedeni

J. Robin Warren ve Barry Marshall isimli bilimadamları 1982 yılında, H.pilori olarak da bilinen helikobakteri pilorinin peptik ülserlere sebep olduğunu keşfettiler. Ayrıca, midedeki asit üretimini tetikleyen stres, baharatlı ve ağır yiyecek ve içecekler, alkol ve sigara kullanımının da mevcut ülserleri kötüye götürdüğünü keşfettiler. Fakat bu faktörler, ülserin asıl sebebi değildir. Günümüzde, ülserin iyileşmesini sağlamak adına midedeki asit oranını azaltmak için proton pompa inhibitörü grubu ilaçlar ve H.pilori bakterileri ile savaşmak için de antibiyotikler kullanılmaktadır. Mide duvarında boşluklara ve ciddi kanamalara yol açan ülserler ameliyat yoluyla tedavi edilmektedir.

Doktor Tavsiyesi

Öğünler arasında midede yanma, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusmagibi sıkıntılar yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuzdan bir randevu alın ve peptik ülser testine girin. Eğer peptik ülser tanısı koyulursa, mide ilacı (antasit hap) ve süt tüketimini azaltmanız ya da kesmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Eğer süt ve kalsiyum karbonat içeren mide ilaçları günlük kalsiyum alımınızı oluşturan önemli besinler arasındaysa, bir diyetisyenle görüşerek sizi diğer kalsiyum kaynaklarına yönlendirmesi için yardım isteyin. Sardalya, lahana ve brokoli gibi kalsiyum kaynakları, mide asiti üretimini kalsiyum karbonat ve süt ile aynı oranda tetiklemeyen ve ülserli hastalar tarafından güvenle tüketilebilecek besinlerdir.