Kalsiyum Ve Protein Dengesinin Önemi

Vücudunuz, kalsiyum ve protein gibi bazı besinleri alırken belirli dengeleri de korumak zorundadır. Normal beslenen kişilerde bu dengede bozulmalar sık görülmez dolayısıyla önemi de pek hissedilmez. Vücudunuz, beslenmenizdeki ufak veya geçici değişikliklere ayak uydurur. Fakat kalsiyum ve protein besin maddelerinin vücudunuzdaki oranını ciddi ve sürekli olarak değiştirecek şekilde beslendiğinizde olası sorunlara davetiye çıkarmış olursunuz. Bu durum, özellikle çok fazla protein alımı gerçekleştirdiğinizde önemli hale gelir.

Kalsiyum – Protein Oranı

Günlük tavsiye edilen protein miktarının oldukça üstüne çıktığınızda kemik çözünmesi riski büyük ölçüde artar. Kemik çözünmesi, osteoklast adlı hücrelerin kandaki kalsiyum oranını arttırmak için kemikteki mineral yoğunluğunu azaltması durumudur. L-metiyonin ve L-Sistein adlı aminoasitlerin bu etkiye yol açtığı düşünülmektedir. Yüksek miktarda protein tüketen kişilerin idrarlarında yüksek oranda kalsiyuma rastlanmaktadır. Gün boyunca tükettiğiniz her 16 gram protein için 1 gram kalsiyum tüketmeniz tavsiye edilir.

Fosfat ve D Vitamininin Etkileri

Yüksek miktarda protein alımı kemik yoğunluğunu azaltsa da süt ve hayvansal proteinlerde bulunan fosfat, bu etkinin azalmasına yardımcı olur. Fosfat, fosfor elenemtini içeren bir iyondur. Fosfor, vücudunuzda bolca bulunan bir mineraldir ve kemiklerin oluşturulmasında kullanılır. Kandaki fosfor seviyesinin artması da vücuttan atılan kalsiyum miktarının azalmasını sağlar. Yüksek miktarda D vitamini de aynı etkiye sebep olur. D vitamini, aldığınız besinlerdeki kalsiyumun emilim oranının artmasına yardımcı olur.

Protein Hakkında Bilgi

Günlük tavsiye edilen protein miktarı erkekler için 56 gram, kadınlar için 46 gramdır. Bu miktarın çok fazla üstüne çıkılması direkt olarak olumsuz etkilere yol açmasa da bazı diğer faktörlerle birlikte istenmeyen etkilere sebep olabilir. Tükettiğiniz protein miktarını egzersiz yapmadan ve karbonhidrat alımınızı arttırmadan günlük kalori alımınızın yüzde 30’una çıkarmanız durumunda vücutta keton adında bir organik bileşimin oluşur. Keton zehirli bir maddedir ve böbrekleriniz yoluyla vücudunuzdan atılırlar. Böbreklere yapılan bu yüklenme, bilinçli bir şekilde gözlem altında tutulmadığında birçok sağlık sorununa yol açabilir. 

Kalsiyum Hakkında Bilgi

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarı 1000 miligramdır. Bu miktar, 50 yaş üstü kadınlar ve 70 yaş üstü erkeklerde 1200 miligrama çıkar. Yüksek miktarda kalsiyum alımı, vücuttaki çinko ve demir oranını düşürdüğünden ve böbrek taşı oluşumuna sebep olduğundan, kalsiyum takviyelerine başlamadan önce doktorunuza danışın. Cevapsepeti.com olarak günlük 2500 miligramdan fazla kalsiyum tüketmemenizi tavsiye etmekteyiz.