Kalsiyum ve D Vitamini Ne İşe Yarar ?

Osteoporoz tedavisinde kullanılan kalsiyum ve D vitamininden bahsediyoruz. Takviye kalsiyum ve D vitamini almak kemiklerinizi kırılmaktan koruyabilir. Korur diyemiyoruz çünkü araştırma sonuçları henüz kesin değil.

Kalsiyum ve D vitamininin kemik sağlığı için çok önemli olduğu kesin. Çoğu kişi yaşlandıkça bu besinleri menüsüne daha az dahil ediyor. Kalsiyum ve D vitamini pahalı şeyler değil. Bulunması da kolay. Doğru miktarda alınırlarsa gayet de güvenliler.

Tek başına kalsiyum ya da D vitamini osteoporozla savaşmada etkili değil. İkisini birbirinden ayırmadan alırsanız işe yarıyorlar.

Osteoporoz kemiklerin zayıflaması ve kolayca kırılması demek. Bol miktarda kalsiyum ve D vitamini alırsanız osteoporoza yakalanma ihtimaliniz düşüyor. Osteoporozdan yakınıyorsanız ilaç listesinin başında mutlaka kalsiyum ve D vitamini bulunmalı.

Kalsiyum vücudunuzun yiyeceklerden sağladığı bir besin. Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler başlıca kalsiyum kaynakları.

D vitamini de önemli; güneşe çıkınca ciltte üretiliyor. Yağlı balıklarda, sütte ve D vitamini katkılı yiyeceklerde bulunuyor.

Kemiklerinizin sağlıklı olması için kalsiyum ve D vitamini gerekli. Çocukluktan itibaren yeterli seviyede kalsiyum ve D vitamini alamazsanız osteoporoz riskiniz artıyor. Kotayı bir türlü tutturamıyorsanız kalsiyum ve D vitamini hapları seçeneği size uygun olabilir. Özellikle ileri yaşlarda yeterince güneşe çıkılamadığı, vücudun kalsiyum emilimi de azaldığı için bu takviyeler büyük önem taşıyor.
Kalsiyum ve D vitamini almanızı gerektirecek durumları sıralayalım:

• Osteoporozunuz varsa, bunun için ilaç kullanıyorsanız

• Evden dışarı çıkmak için çok yaşlıysanız

• Osteoporoz olma riskiniz yüksekse

• Yediklerinizle yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alamıyorsanız.

Kalsiyumu ve D vitaminini dışardan almaya karar verirseniz doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşmalısınız. Size uygun olan dozu belirleyebilmesi için durumunuzu bilmesi lazım. Unutmadan ekleyelim: “vitaminin fazlası olmaz” demeyin. D vitamini fazlasının ciddi yan etkileri olabilir.

Yararı Nedir ?

Kemikler canlı ve büyüyen organizmalar. Eski kemik büyüyen yeni kemiğe yer açmak için yok oluyor. Kemik devri olarak adlandırılan bu döngü hayatınız boyunca sürüyor.

Yeni kemik oluşumunu sağlayan hücreler ve eski kemiği ortadan kaldırmakla görevli başka hücreler (osteoklast) var. Yaşınız ilerledikçe hücreler eski kemiği yok ederek yeni kemiğin oluşmasına hazırlık yapıyor. Başta çok yavaş ilerleyen kemik yok etme süreci 50 – 60 yaşlarında hızlanıyor. Bunun nedeni hormonlarınızdaki değişim. Osteoporozunuz varsa süreç daha da hızlı ilerliyor. Kemikleriniz iyice güçsüzleşiyor. Kırılmaya meyilleri artıyor.

Kalsiyum kemiği oluşturduğu gibi daha güçlü olmasını da sağlıyor. Kemik oluşturan ve eski kemikleri yok eden hücreler hormonların kontrolünde.

D vitamini ise yiyeceklerinizle aldığınız kalsiyumun emilimini sağlıyor.

Zararı Var Mı?

Size önerilen dozda kullandığınız sürece kalsiyumun herhangi bir yan etkisiyle karşılaşmazsınız. Bu doz günde 800 mg. Daha yüksek miktarlarda alırsanız sindirim problemleri yaşayabilirsiniz.

Kalsiyumu D vitaminiyle alırsanız kanınızdaki kalsiyum seviyesi çok yükselebilir. Yüksek dozların epey tehlikeli sonuçları olabilir.

D vitamininin yan etkileri ise çok nadir görülür. Günlük dozunuzu aşmıyorsanız genellikle sorun çıkmaz. Yine de özellikle böbreklerinizde sorun varsa D vitamini almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

D vitamininin yan etkileri: tokluk hissi, kilo kaybı, halsizlik, ishal, baş ağrısı, susuzluk ve baş dönmesi.

Ortalıkta D vitamini fazlasının böbrek taşlarına da neden olduğu söylentisi dolaşıyor. Duymadık demeyin.