Kalsiyum ve C vitamini aynı anda kullanılabilir mi?

Kalsiyum ve C vitamini, vücuda alınan diğer maddelerin emilimini etkileyebilir. Örneğin, kalsiyum, demir emilimini azaltırken C vitamini arttırır. Gerek kalsiyumun gerek C vitamininin sindirim sistemiyle ilgili yan etkileri bulunur ve bu iki madde birlikte alındığında Mide ekşimesi, mide gazı ve reflü gibi rahatsızlıkların belirtilerini kötüye götürebilir.

Kalsiyum hakkında

Vücudunuzdaki kalsiyumun büyük kısmı kemik ve dişlerinizde bulunur. Geriye kalan kısımsa kas, kan ve hücreler arası sıvılarda yer alır. Kalsiyum, çeşitli vücut fonksiyonlarının gerçekleştirilmesinde önemli rol oynar. Damarların genişlemesi ve kasılması, kasların kasılması, hücreler arası iletişim ve hormonların salgılanması kalsiyumun görev aldığı işlemler arasında yer alır. Yaş, emzirme durumu, hamilelik, cinsiyet ve diğer sağlık durumlarına bağlı olarak bünyenin günlük kalsiyum ihtiyacı 200 miligram ve 1300 miligram arasında değişir.

C vitamini hakkında

C vitamini suda çözünen ve dolayısıyla vücudunuz tarafından depolanamayan bir vitamindir. Bu yüzden, günlük olarak alınması gerekir. C vitamini hücre büyümesi, doku onarımı, kolajen üretimi ve kemik, diş ve yaraların onarılmasında kullanılır. C vitamini, aynı zamanda DNA’nıza zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlayan bir antioksidandır. Serbest radikallerin yaşlanmaya sebep oldukları ve kanser, kalp ve eklem iltihabı gibi hastalıklara yol açtıkları düşünülmektedir.

C vitamini ve kalsiyum takviyeleri  

Kalsiyum takviyeleri, çeşitli şekillerde bulunur; kalsiyum sitrat ve kalsiyum karbonat bunlar arasında en çok kullanılan ikilidir. Kalsiyum karbonatın midede gaz,  şişkinlik ve Kabızlık gibi yan etkileri olabilir. C vitamininin de ishal ve karın ağrısı gibi sindirim sisteminde rahatsızlıklara yol açan yan etkileri bulunur. Bu iki maddeyi birlikte aldığınızda mide ve bağırsakta oluşacak yan etkileri çok daha şiddetli hissetmeniz olasıdır. 

Tavsiyeler

Kalsiyum ve C vitamini takviyelerini aynı zamanda kullandığınızda sorun yaşıyorsanız, bu takviyeleri öğünlerinizle birlikte alabilirsiniz. Ayrıca, bu takviyeleri küçük dozlara bölüp gün içerisinde kullanmak da bir çözüm yöntemi olabilir. Kalsiyum, 500 miligramdan ufak dozlarda alındığında, oldukça iyi bir emilim oranına sahiptir. Ayrıca, bu takviyeleri birlikte almaktansa günün farklı saatlerinde alarak oluşabilecek sıkıntıları önleyebilirsiniz.

Diğer çözümler

Kullandığınız markayı değiştirin. Gerek kalsiyum gerek C vitamini takviyeleri farklı firmalar tarafından pazara sunulur ve her firmanın formülünde ufak farklılıklar bulunur. C vitamini takviyeleri yukarıda bahsi geçen yan etkileri en aza indirgemek için genellikle sodyum ve kalsiyum gibi mineral tuzları bloke eden formüllerle satılır. Bu tuzların bloke edilmesi için oluşturulan ve yan etkileri azaltılmış takviyeler, bu iki maddeyi birlikte almanıza izin verecektir. Esterleştirilmiş C vitamininin de mideyi daha az rahatsız ettiği bilinmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.