Kalsiyum Ve Biyotin Birlikte Alınabilir Mi?

H vitamini olarak da bilinen biyotin, B kompleks vitaminleri grubunun bir üyesidir. Biyotin, vücudunuzun yediğiniz besinlerden enerji üretmesini sağlayan temel bir vitamindir. Kalsiyum ise dişlerin ve kemiklerin oluşmasını ve sağlığını korumasını sağlayan temel bir mineraldir. Sağlıklı beslenen bir insan hem kalsiyum hem de biyotin alır fakat bazı durumlarda bu iki maddenin alımını takviyelerle yükseltmeniz gerekebilir. Biyotin ve kalsiyum maddelerini birlikte alabilirsiniz çünkü bu ikisi arasında bilinen bir olumsuz etkileşim yoktur. Besin takviyelerini en etkili ve zararsız bir biçimde kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Biyotin

Biyotin, suda çözünen yani vücudunuz tarafından depolanamayan bir vitamindir. Bu yüzden, bu vitamini düzenli ve günlük olarak almanız gerekir. Biyotin, besin yoluyla aldığınız karbonhidrat, yağ ve aminoasitlerin sindirilmesine ve enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Hücreleriniz için temel enerji kaynakları olan glukoz ve yağ asitlerinin üretilmesine ve aminoasitlerden protein oluşturulmasına da yardım eder.

Biyotin Kaynakları ve Biyotin Takviyeleri

Ciğer, yumurta, mısır gevreği, muz, somon, sardalya, yemişler ve baklagiller gibi birçok besin biyotin bakımından zengindir. Düzgün bir beslenme ile ihtiyacınız olan biyotini rahatlıkla alıyor olsanız da bazı sağlık durumları biyotin ihtiyacınızı arttırabilir ve biyotin takviyeleri kullanmanız gerekli olabilir. Genetik biyotin eksikliği, mide sorunları, yetersiz beslenme, Crohn hastalığı ya da besinlerin bağırsaktaki emilimini engelleyen bazı hastalıklar ve belirli ilaçlar biyotin takviyeleri kullanmanızı gerektirebilir. Ciltte kızarıklık, saç ve tırnaklarda incelme biyotin eksikliği belirtileri arasında yer alır. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki uzmanlar, bütün biyotin takviyelerinin çevresel sinir sistemi rahatsızlıklarının belirtilerini hafiflettiğinin ve krom takviyesi ile birlikte alındığında şeker hastalarının kan şekerini düzenlediğinin altını çizmektedir.

Kalsiyum

Kalsiyum, kemik ve dişlerinizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kemiklerinizin sağlamlığını arttırmak ve vücudunuzu desteklemesine yardımcı olmak için bazı minerallerle bileşikler oluşturur. Kalsiyum, vücudunuzdaki bazı biyokimyasal tepkimeler için de gereklidir. Yeteri kadar kalsiyum tüketmediğinizde kemikleriniz, kalsiyum deposu görevi görerek ihtiyacınız olan kalsiyumun kana salınımını gerçekleştirecektir fakat bu durum, kemikleri zayıflatarak kemiklerin daha kolay kırılmasına ve osteoporoz yani kemik erimesi durumuna yol açacaktır. Süt ürünleri ve lifli yeşil sebzeler zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Genellikle kalsiyum karbonat olarak bulunan kalsiyum takviyeleri de vücudunuzdaki kalsiyum miktarını arttırarak kalsiyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilecek sorunların oluşmasını engelleyecektir.

Tavsiyeler

Hem biyotin hem kalsiyum takviyelerinin kullanımı oldukça güvenlidir. Fakat, aşırı dozda tüketildiklerinde ikisinin de ufak yan etkileri olabilir. Kalsiyum karbonat; iştah kaybı, mide ağrısı ve Kabızlık gibi yan etkilere sahiptir. Biyotin ise bazı insanlarda alerjik tepkilere yol açmaktadır. Ayrıca, biyotin ve kalsiyum bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilmektedir. Biyotin ve kalsiyum arasında bilinen bir etkileşim olmasa da bu takviyeleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla görüşerek olası yan etkilerden ve ilaç etkileşimlerinden kaçınmanız mümkün olacaktır.