Kalsiyum Nitrat ve Biber

Yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu biberler birçok bahçede bulunan sebzelerdir fakat bu sebzeleri yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Manav ve süpermarketlerde gördüğünüz biberlerin renkleri canlı ve sağlıklı gözükse de bu görünümü kendi bahçenizde sağlamak kolay olmayacaktır. Biberler genellikle birçok bitki hastalığı ve haşerelerden zarar görür. Bu gibi etkenler biberlerin renklerinin ve şekillerinin bozulmasına ve çürümesine sebep olur.

Kalsiyum Nitrat

Kalsiyum nitrat, renksiz bir tuz halinde bulunan inorganik bir maddedir. Havadaki nemi emer ve gübre olarak kullanılır. Bileşiğin seralarda ve sulu tarımda kullanımı da sıklıkla görülür. İçerisinde bulunan gerek amonyum gerek su “çift tuz” görevi görür. Biberlerin çok fazla kalsiyuma maruz kalmaları durumunda susuzluk yaşamaları muhtemeldir.

Kök Çürümesi

Kök çürümesi, sera biberlerinde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle, biberlerin gelişimi süresince stresi tetikleyen çeşitli faktörlere bağlıdır. Kuraklık yaşayan ya da düzenli olarak sulanmayan biberler kök çürümesi yaşayabilir. Kök çürümesi olarak bilinen hastalığın oluşum sebebi bir mantar, bakteri ya da haşere değildir ve bu durum bitki ile alakalı fizyolojik bir durumdur. Ayrıca biberlerin büyümek için yeterli miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu unutmamanız da gereklidir.

Kontrolü

Biberlerinizin düzgün bir biçimde büyümesi için sadece yapraklara sıktığınız kalsiyum nitrat miktarını kontrol etmeniz yeterli değildir. Kök çürümesi yaşayan biberleri seçerek ayıklamanız oldukça önemlidir. Kök çürümesi başlangıcı görülen biberler kurtarılamaz. Bu durum, kalsiyum eksikliğinden ortaya çıkar ve bitkilerin durumu toprağa kalsiyum nitrat uygulayarak düzeltilemez. Boyut olarak olgunlaşmamış ve hastalıktan etkilenmemiş biberlerin yapraklarına kalsiyum klorür ve kalsiyum nitrat gibi spreyler sıkabilirsiniz. Biberlere gübre uyguladığınızda bitkilerin kalsiyum emilimini azaltmamak için amonyaklı nitrojen yerine nitrat nitrojen kullanın.

Önlenmesi

Kök çürümesini engellemek ve biberlerinizin yeteri kadar kalsiyum aldığından emin olmak için biberlerinizin ekimini daha fazla nem içeren humuslu toprakta gerçekleştirin. Köklerin zarar görmediğinden emin olmak için biberlerinizi dikkatle ekin. Ayrıca, ekim gerçekleştirmeden önce topraktaki kalsiyum miktarını ölçün. Topraktaki kalsiyum miktarı düşükse, ekime başlamadan önce en az iki ay boyunca toprağı kireçleyin. Bu, özellikle sulamanın zor gerçekleştirildiği kurak iklimlerde oldukça önemlidir.