Kalsiyum Eksikliği ve Kemik Zayıflaması

Vücudunuzda çok fazla miktarda kalsiyum bulunur. Vücutta depolanan minerallerin başında olan kalsiyumun yüzde doksan dokuzu kemik ve dişlerinizde yer alır. Geriye kalan yüzde bir ise serum kalsiyum olarak adlandırılır ve dolaşım sisteminiz, kas doku ve hücreyi çevreleyen sıvılarda bulunur.  Vücudunuzda serbest olarak dolaşan yüzde 1’lik serum kalsiyum oranının sabit kalması sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Serum kalsiyum seviyeniz ciddi miktarlarda düştüğünde vücudunuz kemik ve dişlerinizden kalsiyum alarak kandaki kalsiyum seviyesini düzenleyecektir.

Kalsiyum ve İşlevi

Kalsiyum bir temel mineraldir. Sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için kalsiyumu günlük olarak tüketmelisiniz. Kalsiyum, iskelet sisteminizi oluşturan kemik matriksinin neredeyse hepsini oluşturur. Kanda bulunan serum kalsiyum ise kasların kasılması, sinir hücrelerinin bilgi alışverişinde bulunması, hücrelerin iletişim sağlaması ve salgı bezlerinin hormon salgılamasına yardımcı olur. Yeteri kadar kalsiyum tüketmediğinizde bu işlemleri gerçekleştirmeniz zorlaşır.

Kemik Zayıflaması

Kemiklerin zayıflamasına sebep olan hastalıklar, kemiklerinizin dışında bulunan kalsiyum seviyesinin normalin altına inmesine sebep olacak kadar az kalsiyum tükettiğinizde ortaya çıkar. Kemikler, dışarıdan bakıldığında sabit gibi gözükseler de sürekli olarak değişirler ve yenilenirler. Hayatınız boyunca, kemiklerinizde yer alan kalsiyum kana karışır ve yeni kemik oluşumu için gerekli olan kalsiyum kandan alınır. Yaşlandıkça, kemik dokudan kana karışan kalsiyum miktarı artarken kandaki kemik dokuya alınan kalsiyum miktarı azalır. Bu da kemiklerin zayıflamasına yani kemik erimesine sebep olur.

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum eksikliği, çoğunlukla beslenme dışı sebeplerden kaynaklanır. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, paratiroid bezindeki fonksiyon bozuklukları, kronik böbrek rahatsızlıkları, D vitamini eksikliği ve magnezyum eksikliği gibi sağlık sorunları kalsiyum eksikliğine sebep olmaktadır. Serum kalsiyum seviyesi olması gerekenin altına düştüğünde kas krampları, uyuşukluk, iştah kaybı, katılma ve kalpte Aritmi gibi belirtiler ortaya çıkar. Kronik kalsiyum eksikliğinin belirtileri, iskelet sisteminizden kana karışan kalsiyum oranı ile yakından ilgilidir ve kemik erimesine yol açan hızlı kemik kaybı da bu durumun bir sonucudur.

Kalsiyum Kaynakları

Süt ürünleri, insanların en sık tükettiği kalsiyum kaynakları arasında yer alırlar. Karalahana, brokoli ve çin lahanası kalsiyum içeren bitkisel kaynaklar arasında yer alır. Ayrıca kalsiyum takviyeleri de çok iyi kalsiyum kaynaklarıdır. 19-50 yaş arasındaki yetişkin bireyler için tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarı 1000 miligramdır. Yetişkin kadınlarda bu miktar 50 yaşından sonra 1200 miligrama çıkar.