Kalsiyum Aspartat Nedir ?

Üreticiler, besin takviyelerinin vücut tarafından emilimini arttırmak için her gün yeni yöntemler keşfetmektedir. Kalsiyum aspartat da orotat ve aspartat ile kalsiyumun birleşmesi sonucu oluşan ve bu amaçla kullanılan bir bileşiktir. Kalsiyum aspartat bileşiğini ürünlerinde kullanan firmalar, bu ürünün kalsiyum emilimini en üst düzeye taşıdığını savunmaktadırlar. Fakat herhangi bir besin takviyesi almaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Kalsiyum Takviyeleri

Kalsiyum, özellikle kemik gelişimi ve sağlığındaki önemiyle bilinir. Vücudunuzdaki kalsiyumun neredeyse hepsi kemik ve dişlerde depolanır. Kalsiyum eksikliği, kemik yoğunluğunun azalması olarak bilinen osteoporoz yani kemik erimesi ile ilişkilendirilir. Bu durum da kemiklerin incelmesine ve daha kolay kırılmasına sebep olur. Kalsiyum takviyeleri piyasada aspartat, karbonat, sitrat, glukonat, fosfat ve malat olarak bulunur.

Transport Teorisi

1998 yılında vefat eden Alman onkolog (kanser bilimci) Hans Nieper, yalnız başına bulunan minerallerin hücrelere ulaşmasının bileşik halindeki minerallere kıyasla daha zor olduğunu keşfetmiştir. Hans Nieper’in teorisine göre, bazı elementler minerallere bağlanarak hücrelere ulaşmalarını kolaylaştırmakta ve hücre zarından daha kolay geçmeleri için bir aracı görevi görmektedirler. Bu teoriye göre, aspartat ve orotat bileşikleri bir minerale bağlandıklarında mineral emilim oranlarını yüzde 90’a çıkartacak kapasiteye sahiptirler. 

Orotat

Orotatlar, vücudunuzun DNA ve RNA oluşturmak için ihtiyaç duyduğu pirimidin üretmesine yardımcı olan orotik asidin tuzlarıdır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun 2009 Temmuz sayısında yayınlanan bir değerlendirmede; besin ve besin takviyelerinde orotik asit kaynağı olarak kullanılan orotik asit tuzlarının, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardaki toksikoloji incelemelerine göre, tümor oluşumunu tetiklediği belirtilmiştir.

Aspartat

Aspartat, sinir sisteminin işlevini gerçekleştirmesi ve hormonların salgılanması için gerekli olan bir amino asit olan aspartik asidin mineral tuzuna verilen addır. Aspartat, arginin adlı aminoaside bağlanarak mineralleri hücre içindeki mitokondri isimli enerji veren organele taşımaktadır. Teorisini bunun üzerine kuran Nieper, bu durumun mineral emilimini arttırdığını savunmuştur. Bu teori, bugüne kadar herhangi bir tıbbi dergide değerlendirilmemiştir. Bu yüzden, kalsiyum aspartatın kalsiyum emilimini arttırdığına dair genel-geçer bir inanış yoktur.