Kalsiyum Alkolizm İle Savaşmada Faydalı Mıdır?

Alkolizm, işinizi ve ailenizi kaybetmenize dahi yol açabilecek ve başa çıkması oldukça zor olan kronik bir sağlık durumudur. Alkolizm, beyin kimyasını değiştirerek alkol bağımlılığı oluşmasına sebep olur ve alkol kullanılmadığında kişide yoksunluk semptomları görülür. Kronik alkol tüketiminden etkilenen besinlerden biri de kalsiyumdur. Kalsiyum, beyin kimyasını düzeltmede ve alkol bağımlılığını azaltmada oldukça önemli bir maddedir.

Beyin Kimyası

Alkolizmya yakalandığınızda, beyin kimyanız nörotransmitter gamma-aminobütrik asit, yani GABA, ve dopaminin maddelerinin etkisini azaltacak şekilde değişir. Alkol bağımlılığı, öncelikli olarak bu maddelere bağlı olsa da vücudunuz, voltaj bağımlı kalsiyum kanalları olarak da bilinen reseptörler üretir. “Alkol Sağlık ve Araştırmaları Dünyası” adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre bu kanallar, sinir sisteminizde uyarılar oluşturarak, alkol almayı kestiğinizde kriz belirtileri göstermenize sebep olur. Oregon Sağlık Bilimleri Enstitütüsü’ndeki araştırmacılar, kalsiyum alımını kısıtlamak için bu kanalları bloke etmenin, Alkolizmdan kurtulmada büyük sorunlar çıkartan kriz belirtilerini azalttığını keşfetmişlerdir. Bu bağlamda düşünüldüğünde kalsiyum, Alkolizmyla savaşmanızı engelleyebilir.

Akamprosat

Kalsiyum ile ilgili bütün verilerin olumsuz olmadığının altını çizmek isteriz. Kalsiyum, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin 2004 Temmuz ayından bu yana alkolizm ile savaşmada kullanılmasına izin verdiği akamprosat grubu ilaçların ana bileşiklerinden biridir. Bu ilaçta yer alan kalsiyum asetil homotaurinat adlı bileşiğin beyninizdeki GABA miktarını düzenleyerek alkolizmin sebep olduğu uykusuzluk ve gerginlik gibi yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Amerikan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi’ne göre akamprosat, alkol bağımlılık tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardan daha güvenlidir çünkü bağımlılık oluşturmaz ve karaciğer tarafından işlenmez.

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyumun, yoksunluğu azaltmada faydalı mı zararlı mı olduğu bilinmemektedir fakat iyileşmekte olan alkolikler kalsiyum alımlarını arttırmalıdırlar. Alkolizm, vücudunuzdaki D vitamini ve magnezyum seviyelerinin azalmasına yol açarak kalsiyum eksikliği oluşumuna sebep olabilir. İyileşmekte olan Alkolizm hastaları; kemik sağlığı, sinir sistemi işlevi ve enzim üretimlerine yardımcı olması için D vitamini ve kalsiyum takviyeleri kullanarak kaybettiklei kalsiyumu geri kazanmalıdırlar. 

Kapsamlı Tedavi

Alkol bağımlılığı tedavisi gördükten sonra alkolden uzak durmak oldukça zordur ve kalsiyum takviyeleri başarıya ulaşmak için yeterli değildir. Bu durumda, sizi alkol kullanmaya iten fizyolojik ve psikolojik sebepleri masaya yatırarak sorunların derinine inmeli ve bunları çözmelisiniz. Bir sorununuz olduğunu kabul etmek, sürekli ve sabır dolu bir tedavi sürecinden önceki ilk önemli adımdır. Profesyonel tedavi görmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak da tedavi sürecinizi hızlandıracaktır.