Kalsiyum Alımı Ve Tükürük Bezi Taşı Oluşumu

İnsan vücudunda en çok bulunan mineral olan kalsiyum, çeşitli besinler, besin takviyeleri ve bazı ilaçlar yoluyla alınır. Kalsiyum; kemik ve diş oluşumu, damarların kasılması, kasların işlevini gerçekleştirmesi ve sinir hücrelerinin iletişimi için gereklidir. Kandaki kalsiyum oranı ise beslenmeden bağımsız olarak sabittir. Kemik doku, kalsiyum depolaması sebebiyle bir kalsiyum kaynağıdır. Tükürük bezinde oluşan taşlar, tükürük bezinde yer alan kanalları tıkar. Bu sorun, genellikle 40 yaş üstü insanlarda görülür. Tükürük bezinde taş oluşumunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hala tartışılmakta olan teorilerden birisi de yüksek miktarda kalsiyum alımının tükürük bezinde taş oluşumunu tetiklediğidir.

Kalsiyum ve Tükürük Bezi Taşı Arasındaki İlişki

Kalsiyum birikmesi, tükürük bezinde taş oluşumuna sebep olabilir. Bu taşların oluşum sebebi tam olarak bilinmese de kalsiyumdan oluştukları bilinmektedir. Fakat, tükürük bezi taşı oluşumu görülen hastaların kanındaki kalsiyum seviyesinde bir farklılık yoktur. Bu taşların oluşumunun başka bir hastalıkla ilişkisi de yoktur.

Kalsiyum Alımı

19-50 yaş arası yetişkinler günde 1000 miligram kalsiyum almalıdır. Bu oran ergenlerde 1300 miligramdır. Süt ürünleri ve lifli yeşil sebzeler kalsiyum bakımından zengin besinlerdir. Tahıllar da pek fazla olmasa da kalsiyum içerirler.

Aşırı Kalsiyum Tüketimi

Vücudunuzdaki kalsiyumun yüzde 99’u kemik ve dişlerde saklanır, geriye kalan yüzde 1 de kan, kas doku ve diğer dokularda bulunur. Bir insanın günlük ihtiyacı olan kalsiyumu tüketmesi oldukça önemlidir çünkü kalsiyum eksikliği durumunda kemik ve dişlerden kan dolaşımına kalsiyum salınır, bu da osteoporoz, yani kemik erimesine yol açar. Fakat, aşırı kalsiyum tüketimi de kalp-damar rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden, doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece kalsiyum takviyelerine başvurmamalısınız.

Tükürük Bezi Taşı Belirtileri

Tükürük bezi taşının en bilinen belirtileri arasında, yemek yedikten sonra taş oluşumu görülen bezde ağrı ve şişlik olmasıdır. Bu durum, oluşan taşın bir tükürük kanalını tamamiyle tıkaması ve yemek yerken salgılanması ve ağzınızda dolaşması gereken tükürüğün bu kanalda kalmasının sonucudur. Kanalda ağrı görülmesi de biriken tükürüğün ağıza akamamasından kaynaklanır.