Kalpte romatizma olur mu?

Kalp romatizması tam tedavi edilmeyen bademcik ve boğaz iltihaplanmaları sonucu gelişebilen bir sağlık sorunu. Bademcikleri her iltihaplanan kalp romatizması olacak diye bir kural yok ama, Boğaz ağrısına neden olan A grubu streptokok bakterisi kalp romatizmasına neden olabilir.

Üst solunum yollarında oluşan iltihaplanmalar doğru tedavi edilmezse kemiklere sıçrar. Oradan kalbe geçer. İltihaplanmalar kalp kapakçıklarına zarar verir. Daralan kalp kapakçıkları eskisi kadar iyi kapanamaz. Temiz ve kirli kanın kalpte karışmamasını sağlayan bu kapakçıklar görevini yerine getiremeyince kalp yetmezliği başta pek çok sorun ortaya çıkar.

Kalp romatizması çocuklarda ve gençlerde yaygın. Özellikle 5 ila 15 yaş arası azami dikkat şart. İyi habere gelelim: Kalp romatizması dünya çapında giderek azalıyor. Enfeksiyonlarla artan mücadele, eskisinden çok daha güçlü ilaçlar sayesinde kalp romatizması yavaş adımlarla da olsa çaptan düşüyor.

Kalp romatizması belirtileri

Kalp romatizması belirtileri değişken. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı insanlar yalnızca 1 – 2 belirtiyi hafifçe yaşarken bazıları bu dönemi çok daha ağır atlatabilir. Kalp romatizmasının seyrinde iniş çıkış çok. Bazen belirti hissedilmez; bazen çok şiddetli yaşanabilir.

Belirtilerin çoğu üst solunum yolu enfeksiyonunu izleyen 2 – 4 hafta arasında ortaya çıkar. Kalp romatizmasının kapsama alanı alabildiğine geniş: Kalp, eklemler, merkezi sinir sistemi, cilt… Başlıca belirtileri sıralayalım:

•    Ateş
•    Başta ayak bileği, diz ve dirseklerde olmak üzere eklemlerde ağrı
•    Eklemlerde kızarma, şişlik ve ateş
•    Cilt altında ağrısız kitleler
•    Göğüs ağrısı
•    Kalp ritminde bozukluk
•    Nefes darlığı
•    Yorgunluk
•    Döküntü
•    Özellikle el, ayak ve yüz kaslarında istemsiz kasılmalar
•    Aşırı duygu değişimleri

Kimler risk altında?

Her sağlık sorununda olduğu gibi kalp romatizmasında da bazı insanlar daha fazla risk altında. Risk arttırıcı faktörlere bakalım:

Ailenin sağlık geçmişi ve genetik yatkınlık: İnsanların genetik özellikleri annesinden ve babasından aldığı kromozomlarla belirleniyor. Ailede kalp romatizmasından yakınan varsa risk artıyor.

Bakteri türü: Her boğaz enfeksiyonu kalp romatizmasına neden olmaz demiştik. Özellikle A grubu streptokok bakterisi kalp romatizması riskini arttırıyor. Boğazınızdaki iltihaplanmanın nedeni bu bakteriyse çok dikkatli olmalısınız.

Çevresel faktörler:  Kalp romatizmasına yakalanmak istemiyorsanız çevrenize dikkat edin. Özellikle aşırı kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçının. Bu tür bakteriler solunum yoluyla aktarılabilir. Kişisel bakıma, çevre temizliğine önem verin. Bakterilerin hızla ürediği nemli ve sıcak yerlerden kaçının.

Kalp romatizması hangi sorunlara neden olur?

Kalp romatizması bir geldi mi uzun süre gitmek bilmez. İltihaplanmalar vücuda aylarca zarar verebilir. Ciddi vakalarda kalpteki hasar çok büyük olabilir. Sorun genellikle kalbin solundaki kapakçığı etkiler. Bu kapakcığa mitral deniyor. Kalp romatizmasında bu kapakçık sertleşiyor, daralıyor, büzülüyor. Mitral kapakçığın etkilendiği kalp romatizması kadınlarda daha yaygın.

Kalp romatizması yalnızca kalp kapakçıklarına zarar vermez. Daralan kapakçıklar nedeniyle kan akışında sorunlar çıkar. Kalp bu durumu düzeltmek için nafile bir çabaya girer; kendini yorar. Sonuçta kalp kasları içten içe yıpranır.