Kalp yetmezliği nasıl iyileşir?

Kalbiniz diğer organlarınıza yeterince kan pompalamıyorsa kalp yetmezliği yaşıyorsunuz demektir. Ayak bileklerinizde şişme, yorgunluk, baş dönmesi veya Aritmi kalp yetmezliği belirtilerinden. Birçok insan kalp yetmezliğiyle hayatını sürdürebiliyor. Ama tabii alınacak önlemler ve dikkat edilecek noktalarla birlikte. 

Yaşam tarzınızı değiştirin

İlk kural bu. Aslında tüm hayatınızı sağlıklı geçirmenize yarayacak bu kural kalp yetmezliği tedavisinin ilk adımlarından. Yapacağınız basit değişimlerle hem kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz, hem de kalp yetmezliği sonucu oluşabilecek riskleri en aza indireceksiniz. 

Yaşam tarzını değiştirmek deyince akla ilk gelen sigarayı bırakmak. Bunun dışında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak da kalbinize iyi gelecek. 

Rehabilitasyon

Kalp yetmezliğiyle ilgili rehabilitasyon programları ülkemizde de bulunuyor. İçeriği ülkeden ülkeye değişse de özeti her yerde aynı:

Egzersiz

Eğitim

Rahatlama ve duygusal destek

Rehabilitasyon programına bir kez katıldınız mı egzersizlerinize daha sonra da devam etmeniz sağlığınız açısından çok önemli. 

İlaç tedavisi

Kalp yetmezliği tedavisinin en sık kullanılan yolu ilaç yöntemi. Bu ilaçlar:

Diüretik (idrar söktürücü)

Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyici. Diğer adıyla ACE inhibitör.

Beta bloker

Aldosteron antagonist

Doktorunuz mümkün olan tüm tedavi yollarını hesaba katacaktır. Kullandığınız ilk ilaçlar işe yaramazsa başka ilaçlar veya başka yollar deneyecektir. 

Diüretik: Kalp yetmezliği böbreklerde sıvı veya su birikimine neden oluyor. Bacaklar ve ayak bilekleri şişiyor, nefes daralıyor. Diüretikler bu aşamada devreye gidiyor. Böbreklerdeki fazla suyu ve tuzu alıyorlar. 

ACE inhibitörler: Damarları açarak rahatlatıyor. Böylece kan daha rahat akıyor. Kalbiniz de bedenin diğer yerlerine kanı daha kolay pompalıyor. ACE inhibitörler kalbin performansını arttırdığı için yaşam kaliteniz de artıyor. Yan etkisi kuru, boğazı tahriş eden öksürük. 

Beta bloker: Araştırmacılar beta blokerlerin kalp yetmezliği sorununda işe yaradığını söylüyor. Öte yandan beta blokerler astımı olanlar için hiç sağlıklı değil. 

Aldosteron antagonist: Diüretikle aynı şekilde işleyen bir ilaç türü. Kalp kaslarında herhangi bir yara varsa onun da iyileşmesine yardım ediyor. Yan etkisi kanda yüksek dozda potasyum oluşturmak. Potasyumun da bazı zararları olabilir. Doktorunuz size bu ilacı verdiyse zaman zaman potasyum düzeyinizi kontrol etmek isteyecektir. 

Anjiyotensin reseptör blokerleri: Kısa adı ARB. ACE inhibitörlerle aynı etkiyi yaratıyor. Damarları genişletiyor, rahatlatıyor. Bu da kalbin işine yarıyor. Yan etkileri düşük kan basıncı ve kanda yüksek potasyum miktarı. 

Digoksin: Kalp kaslarının gücünü arttırıyorlar. Aynı zamanda atışlarını yavaşlatıyorlar. 

Kalp pili

Kalp yetmezliğini kontrol altına almanın bir yolu da pacemakerlar. Biz buna kalp pili diyoruz. Lokal veya genel anesteziyle göğüs kafesinin üst kısmına takılıyorlar. Kalbe yolladıkları küçük miktarlı elektrik dalgalarıyla kalbi harekete geçiriyorlar. Kalp piliniz varsa doktorunuz belirli zaman aralıklarıyla onu ziyaret etmenizi isteyecek. Kalp pilinin iyi çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmeli.

Resenkronizasyon terapisi

Kalp yetmezliği olan bazı kişilerde sol karıncık eş zamanlı büzülmez. Resenkronizasyon terapisi bu sorunu çözerek kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Şu durumlarda uygulanabilir:

İlaç kullanmasına rağmen kalp yetmezliği artarsa

Sol karıncıkta %35’ten az ejeksiyon fraksiyonu yaşanmışsa

Sol karıncığın elektriksel aktivasyonunda sorun olduğu belirlenmişse

Uygulanabilir kalp defibrilatörleri – ICD

Kalpte ritim bozukluğu varsa dıştan uygulanan bu defibrilatörlerle sorun çözüme kavuşabilir. Bazı durumlarda kalp çok hızlı atar, kanla dolması için yeterli zaman geçmez. Bu yüzden diğer organlara kan pompalamakta sorun yaşar. Defibrilatörler tıpkı kalp pilleri gibi hastanede takılır. Zaman zaman Doktor tarafından kontrol edilir. 

Ameliyat

İlaçlar ve diğer yöntemler işe yaramadıysa ameliyat kalp yetmezliğine çare olabilir. Örneğin daha önce kalp kapakçığınız yaralanmışsa yenisiyle değiştirilebilir. Sorun sol karıncıktan kaynaklanıyorsa yine ameliyat yöntemleri devreye girebilir.