Kalp sağlığına iyi gelen bitkiler

Stres, yoğun iş ve yaşam temposu, sıkıntı, türlü hastalıklar ya da doğuştan gelen sorunlar. Bunların hepsi çeşitli kalp hastalıklarının nedenleri arasında. Hal böyle olunca da kalp sağlığıya dost hemen her yardıma açığız. Şimdi kalp sağlığına iyi gelen bitkiler nelermiş öğrenme zamanı. Haydi gelin ritim bozukluğu, Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, Kalp krizi gibi hastalıklardan koruyucu bitkiler nelermiş bakalım.

Kalp sağlığında sorun yaşayan kişilerin bitkisel destek alırken normal insanlara oranla çok daha dikkatli olması şart. Çünkü çoğu kalp hastası düzenli olarak bir takım ilaçlar kullanmak zorunda. Bu durumda da  bu ilaçlarla kullanılan bitkiler etkileşime geçip durumu olduğundan çok daha kötü bir hale sokabilir. Bu nedenle bu tür bitkisel takviyeler almadan önce mutlaka doktora danışılmalı. 

Kalp sağlığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Alıç: Alıç kalp sorunları olan hemen herkesin bildiği bir bitki. Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalı. Aynı zamanda pek çok şekilde kullanılıyor. Çiçekleri, meyveleri hatta yaprakları bile kalp sağlığı için değerlendiriliyor. Alıçı bulmak kolay. Türkiye’nin hemen her yerindeki dere yataklarında yetişebiliyor. Boyu 10 metreye kadar ulaşabiliyor. Dikenli dalları ve pembe, kırmızı çiçekleriyle dikkat çekiyor. İçeriğindeki maddelerle kullanılmaya başlandıktan yaklaşık 3 hafta sonra kan dolaşımını ve kalp ritmini düzenlemeye başlıyor. Dolayısıyla damarlar genişliyor. Kalp ve beyin başta olmak üzere tüm hücrelerin daha fazla oksijenle beslenmesini sağlanıyor. Ancak faydası yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda içeriğindeki lavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini sayesinde sinir sistemini yatıştırıyor, spazmları azaltıyor, idrar söktürüyor, hafızayı güçlendiriyor, mide sorunlarını yatıştırıyor.  

Alıç bitkisinin kullanım yolu çok demiştik. Kremi yapılıyor, çay olarak içiliyor hatta bazı ülkelerde içeriği damardan bile veriliyor. Ülkemizde böyle bir uygulama yok. Yalnızca çay ve krem olarak kullanılıyor. Çayını demlemekse çok kolay. Tek yapacağınız şey alıç bitkisinin yaprak, çiçek ve meyvelerinden oluşan bir karışımdan 2 çay kaşığı bir bardağa koymak ve üzerine kaynar su ekleyip 10 dakika bekletmek. Alıç meyvesinin biraz ekşi olmasından dolayı içine bir kaşık bal da ekleyebilirsiniz. Tabii şeker hastalarının bunu yapması sakıncalı. Üstelik alıçın içeriğinde vücutta biriken, alışkanlık yapan ya da zehirleme etkisi olan hiçbir madde olmadığından uzun süre kullanılabiliyor. Günde en az 2 bardak alıç çayı içmek 3 hafta sonra tansiyon başta olmak üzere pek çok kalp sorununun hafiflemesini sağlıyor. 

Alıçı övdük durduk. Ancak bu hiç bir yan etkisi olmadığı anlamına gelmiyor. Uzun süreli kullanımlarda kabızlığa neden olabiliyor. Yani siz siz olun her ne kadar zararsız olsa da kullanacağınız her bitkisel tedavi yönteminde öncelikle doktorunuza başvurun. Aynı zamanda uzman doktorlarımızın da bu konuda size yardım edebileceğini unutmayın. 

Kuru üzüm: Kuru üzüm kalp sağlığı açısından oldukça etkili bitkilerden bir diğeri. İçeriğindeki A ve B1 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi maddeleri sayesinde pek çok kalp sorununa bire birdir. Ayrıca çok fazla enerji verir. 100 gramında yaklaşık 290 kalori bulunur. Bu şekilde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi almasını garantiler. Ayrıca karaciğere çok yararlıdır, balgamı söker, eklem iltihaplanmalarını büyük oranda azaltır ve önemli bir doğal ağrı kesicidir.

Kuru üzümü bulmak alıç bitkisini bulmaktan çok daha kolaydır. Tek yapmak gereken herhangi bir markete gitmek. Ancak kuru üzüm seçerken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da çekirdeksiz olmaması. Çünkü az önce saydığımız maddelerin neredeyse tamamı kuru üzümün çekirdeğinde bulunur. Bu nedenle kuru üzüm alırken çekirdekli olanları seçmek çok önemli.

Kalp sağlığına yararlı bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.