Kalp romatizması nasıl tedavi edilir?

Kalp romatizmasının basit tanımı: üst solunum yolu iltihapları kalbe yerleşip kapakçıkları bozar. Peki neden? Tanımdan çıkan belli. Kalp romatizması olma şansınızı arttırmak istiyorsanız ihmalde sınır tanımayacaksınız. Soğuk alınca doktora gitmeyeceksiniz. İlaç da neymiş deyip bilmediğiniz o sorun her neyse kendiliğinden geçmesini bekleyeceksiniz. Bunu bir kez, üç kez, beş kez değil her serin mevsim tekrarlarsanız siz de kalp romatizması olabilirsiniz.      

Kalp romatizması tanısı

Kalp romatizması kuşkusuyla doktora başvuranlara bazı testler yapılır. Tanı aşamasına bakalım:

Fiziksel muayene: Tedavide ilk adım. Bu muayenede bazı önemli noktalara bakılır. İlki eklem kontrolü. Kalp romatizmasının asıl nedeni üst solunum yolu enfeksiyonu demiştik. Enfeksiyon şiş boğazdan eklemlere sıçrıyor. Oradan da kalbe yerleşiyor. Eklem kontrol edilerek bölgede enfeksiyon kalıntısı olup olmadığına bakılıyor. Başka göstergeler de var:

Ciltte veya cilt altında kitleler

Deride döküntü

Kalpte ritim bozukluğu 

Kas hareketlerinde sorunlar

Beden sıcaklığı

Nefes darlığı 

Testler: Kalp romatizmasının asıl nedeni bakteriler. Özellikle A grubu streptokok bakteriler çoğu kalp romatizmasının çıkış noktası. Tanı aşamasında seçenekleri en aza indirmek, üst solunum yollarında iltihaplanmaya neden olan bakterinin türünü anlamak için bazı testler yapılabilir. Boğazdaki iltihaplanma tamamen geçmemişse alınan örnekten bakterinin türü belirlenir. Bir başka yöntem kandaki antikorlara bakmak. 

Elektrokardiyogram (EKG): Kalbin çalışma biçimini gözlemlemek için elektriksel sinyalleri kaydeden EKG aracılığıyla kalp ritimlerinde sorun olup olmadığına bakılır. 

Ekokardiyografi (EKO): Ekokardiyografi ultrason mantığıyla, insan kulağının duymadığı ses dalgalarıyla dokuların içini görmemizi sağlar. EKO kalp kaslarında ve kapakçıklarda deformasyon olup olmadığını gösterir.  

Kalp romatizması nasıl tedavi edilir?

Kalp romatizması tedavisinde önemli olan üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriyi yok etmek. Hem belirtileri gidermek, hem de kalbe gelen zararı önlemek için bu gerekli. 

Antibiyotikler: Sorun bakterilerle ilişkili olduğuna göre antibiyotik kullanımı kaçınılmaz. Önemli olan hangi antibiyotiğin hangi oranda alınacağı. Doktorun önerdiği dozu değiştirmeyin. Antibiyotik kürü biterse veya doktorunuz sizi tekrar çağırırsa aksatmayın. Doğru tedavi edilmezse kalp romatizması çok ciddi kalp sorunlarına neden olabilir. 

Kalp romatizması çocuklarda daha sık görülür. Çocuğunuzda böyle bir sorun varsa mutlaka düzenli olarak doktorla görüşmelisiniz. Doktorun ilk antibiyotik yüklemesinden sonra uzun süreli tedavi başlar. Kalp romatizması olan çocukların hemen hepsi 20’li yaşlarına kadar koruyucu bazı ilaçlar kullanmak zorunda kalabilir. 

Ek ilaçlar: İltihaplanma vücutta ağrıya ve ateşe neden olabildiği gibi çok daha ciddi kalp sorunları da yaratabilir. İlaç tedavisi gerekebilir. Genellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. 

Antikonvülzan ilaçlar: Kalp romatizmasının belirtilerinden biri de istemsiz kas hareketleri. Valporik asit veya karbamazepin içerikli ilaç önerilebilir.