Kalp Krizi ve Aspirin Kullanımı

Sağlık konusunda pek çok efsane gezer. Kimi soğan der kimi sarımsak. Hele sorun kalpse herkes bir ağızdan Aspirin diye haykırır. Onlar aspirini övedursun fazla kulak asmayın. Gerçekleri yalanlardan ayırmak için bilginizi arttırmaya bakın.

Aspirin kanı sulandırıcı etkiye sahip. Damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, inme veya kalp krizi gibi pek çok hastalığa karşı etkili. Ancak bu demek değil ki aspirin almak sizin için günlük bir rutin haline gelmeli. Öncelikle doktorunuzun tavsiyesine ihtiyacınız var. Önceden kalp krizi veya damar sertleşmesi gibi sorunlarla mücadele etmişseniz, riskiniz yüksek düzeyliyse zaten doktorunuz bu öneride bulunabilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse aspirin almaya kesinlikle başlamayın. “Ne olacak ki? Başım ağrıdığında da içiyorum” demeyin. İkisi başka durumlar; sakın karıştırmayın. Günlük olarak düzenli aspirin almak iç kanama dahil ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

Aspirin gerçekten kalp krizini önler mi?

Vücudunuzda bir yara açıldığını düşünün. Kanın içinde trombosit denen hücreler birleşerek kanamayı durduruyor. Yaraların kapanmasını sağlıyor. Ancak bazen trombositler damar veya kalp içerisinde de kümeleşebilir. Bu kümeleşme kalp krizi dahil pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Aspirin bu noktada devreye giriyor; pıhtılaşmayı önlüyor. Aspirinin kan sulandırıcı işlevi başka sağlık sorunlarına da yardımcı olabilir.

Günlük olarak düzenli aspirin alabilir miyim?

Doktorunuz günlük olarak düzenli aspirin almanızın sorun olmadığını söylerse kullanmanızda herhangi bir sakınca yok.“Doktorum hangi durumlarda aspirin önerebilir?” diyorsanız işte yanıtlar:

•    Önceden kalp krizi, inme ya da beyin kanaması geçirdiyseniz

•    Bypass ameliyatı geçirdiyseniz

•    Herhangi bir damarınızda stent varsa

•    Koroner arter gibi nedenlerle göğüs ağrısı çekiyorsanız

•    Kalp krizi riski taşıyorsanız

•    50 yaşını geçmiş diyabetli bir erkekseniz

•    60 yaşını geçmiş diyabetli bir kadınsanız

Bazı doktorlar bu saydığımız kategorilerdeki kişilerin düzenli olarak aspirin almasının sakıncalı olduğu görüşünde. Bu görüş kişiden kişiye ya da kurumdan kuruma değişebilir. Siz yine de kardiyolog doktorunuzun sözünü dinleyin. Tartışmalar olsa da doktorunuz aspirin önerdiyse ilacınızı ihmal etmeyin.

Kimlerin günlük aspirin alması sakıncalı olabilir?

Bazı sağlık sorunları aspirinle daha da kötüleşebilir. Aspirin almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aşağıda belirtilen liste sizi de kapsıyorsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz:

•    Kanama veya pıhtılaşma sorununuz varsa

•    Aspirin alerjiniz varsa

•    Astımınız varsa (Bazı astım hastaları aspirine karşı hassas olabilir)

•    Mide ülseriniz varsa

‘Aspirin almamda sorun yok ancak günlük dozumu bilmiyorum.’

Öncelikle doktorunuza başvurun. Doktorunuz size uygun olan dozajı önerecektir. Bazı araştırmalara göre günde 81 mg aspirin genellikle yeterli. Bu oran yaklaşık bir bebe aspirini kadar. Kısaca sabah öğle akşam şeker gibi aspirin yutanlar büyük tehdit altında olabilir. Siz siz olun doktorunuzun verdiği oranın dışına çıkmayın.

Aspirinin kimyasal adı asetilsalisilik asit. Asetaminofen de aspirin yerine kullanılabilen benzer içerikte bir ilaç. Ancak aspirin gibi pıhtılaşma üzerine etkisi yok. Asetaminofen almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.