Kalp Krizi ve Acil Müdahale Nasıl Yapılır?

Ani kalp ölümü adından da anlaşılacağı gibi aniden gelen bir durum. Beklenmeyen bir durumda kalp fonksiyonlarının son bulmasıyla meydana gelen ölüm olarak açıklanabilir. Birçok kişinin ölümünden sorumlu bir sağlık sorunu.

Ani kalp ölümü 35 yaş ve daha genç erkeklerde daha yaygın olarak görülür. Ani kalp ölümü başladığında ilk birkaç dakika içinde müdahale edilirse ölümcül olmayabilir. İşte yapabileceğiniz ilk yardım ipuçları:

Hastaneye mümkün olduğunca çabuk ulaşın. Hastaneyle ya da 112’yle olabildiğince hızlı şekilde iletişime geçmeniz hayati önemde.

Kalp masajı. Kalp masajı yapmayı öğrenmeniz ailenize ya da arkadaşlarınıza vereceğiniz değerli bir hediye. Doğru şekilde uygulanırsa kalp masajıyla acil servis ekibi müdahale etmeden önce bir kişinin hayatını kurtarmanız mümkün.

Erken defibrilasyon. Yetişkinlerin çoğunda ani kalp ölümleri fibrilasyonla ilişkilidir. Kalp ritmini eski haline döndürmek için hızlı defibrilasyon gerekebilir. Alışveriş merkezi, spor salonu, hava alanı gibi halka açık bazı alanlarda acil durumlarda kullanılmak üzere defibratör bulunur.

Gelişmiş müdahale. Başarılı bir defibrilasyondan sonra hastaların çoğu iyileşmek ve gelecekteki tehditleri engellemek için hastanede bakıma ihtiyaç duyar.

Anlattığımız bu dört adım hayat kurtarıcı olabilir.

Kalp masajı nedir?

Kalp masajı kalp atışları ya da nefes alması durmuş birine uygulanan bir acil durum tekniği. Bir kişinin kalbi durduğunda kan da vücutta dolaşmamaya başlar. Bir kişi nefes almayı keserse kan oksijen taşıyamaz. Bu yüzden bu durumdaki kişilere acil müdahalede bulunmak hayati önem taşıyor. Olayın gerçekleştiği ilk anda kalp masajı uygulamak yardımcı olabilecek bir durum.

Suni solunum ve kalp masajı yöntemleriyle aldığınız nefesi hastaya verip vücudunda biraz olsun kan dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Kalp masajıyla tamamen durmuş bir kalbi yeniden çalıştırmanız mümkün değil. Ancak daha ciddi bir tedavi başlayana kadar kişinin hayatta kalmasına yardımcı olursunuz.

Kalp masajı zor bir şey değil, vakit kaybetmeden öğrenmenizde fayda var.

Defibrilasyon nedir?

Göğüs kafesinden kalbe elektrik dalgaları yollanması. Defibratör hastanın kalp ritmini tespit edip defibrilasyona ihtiyaç olup olmadığına karar verebilir. Elektrik şoku verir. İşlem sırasında görüntü ya da ses olarak süreçten haberdar eder.

Defibratörlerin çoğu uzman olmayan kişiler tarafından kullanılacak şekilde dizayn edilmiş. İtfaiyeci, polis, cankurtaran, hava alanı çalışanı, güvenlik elemanı, öğretmen ve risk altındaki kişilerin yakınları bu aleti kullanabilir.

Amaç ihtiyaç duyulduğunda bu alete en kısa yoldan ulaşabilmek. Kalp masajı ve defibratör yaşama şansını çok büyük oranda yükseltebilecek müdahaleler.

Defibratör kalp hastalığı olmayan bir kişiyi şoka sokmaz. Çünkü bu araç anormal kalp ritimlerine karşı duyarlıdır. Ancak kişinin kalp atışı tamamen durmuşsa elektrik dalgalarına tepki vermez. 

Acil servis ne zaman gerekli?

Acil servis daha acil olan vakalara her zaman öncelik tanır. Yani Kalp krizi belirtisiyle hastaneye gittiyseniz olabildiğince hızlı bir şekilde sizinle ilgileneceklerdir. Durumunuza teşhis koymak için epey hızlı davranacaklar ve sorunu çözecekler. Belirtilerinize bağlı olarak acil serviste yaşayabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

Kalp krizi geçirme ihtimalinize karşı fiziksel muayene

İlaçlar ve serum

Anormal kalp ritminin belirlenmesi için EKG çekilmesi

Kalp krizini kanıtlayacak kan testi

Aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar

Oksijen

Kalp kateterizasyonu (esnek bir tüpün kalbin içine sokulup, kalpteki damarlar hakkında bilgi vermesi)

Ayrıca bazı sorulara da hazırlıklı olmalısınız. Bu sorular:

Yaşadığınız ağrı

Geçmiş ya da var olan sağlık sorunları

Risk faktörleri

Yaşam tarzı, alışkanlıklar (sigara, alkol, uyuşturucu)

Alınan ilaçlar

Beslenme alışkanlıkları

Alerjileriniz, hakkında olabilir.

Ayrıca kafanıza takılan soruların cevapları için yorum yazın.