Kalp büyümesi tedavi edilir mi?

Kalp büyümesinin tedavisi var. “Ne kadar erken, o kadar iyi” kuralı kalp büyümesi sorununda da geçerli. Tedavisinden önce kalp büyümesine ortam hazırlayabilecek sağlık sorunlarına bakalım.

Yüksek tansiyon. Her yerde olduğu gibi kalp büyümesinde de risklerin başını çekiyor. Tansiyonunuz 14’e 9 ve üzerindeyse kalp büyümesi riski altında olabilirsiniz.

Kalıtım. Yakın bir akrabanızda (anne baba ya da kardeşler gibi) kalp büyümesi varsa siz de kalp büyümesi şüphelileri arasındasınız.

Koroner kalp hastalıkları. Kalp damar hastalığınız varsa yağ plakları damarlarda cirit atıyor, damarlar sertleşiyor ve tıkanıyor demektir. Damardaki plaklar kalp krizine neden olabilir; kalbinizin bir ya da birkaç kası ölebilir. Sonraki aşamada kan pompalamak için kalbinizin daha çok çalışması gerekir. Sonuç: kalp büyümesi.

Doğuştan gelen kalp hastalıkları. Kalbinizin yapısını etkileyen bir hastalıkla doğduysanız kalp büyümesi riski altında olabilirsiniz.

Kalp kapakçığı hastalıkları. Kalp kapakçıklarından birindeki hasar kalbin düzgün işleyişini olumsuz etkiler. Kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Böylece kalbiniz büyüyebilir.

Kalp krizi. Kalp krizi geçirmiş olmanız kalbinizin genişleme riskini arttırır.

Kalp büyümesi komplikasyonları

Kalp yetmezliği. Kalp büyümesi kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda kan pompalayamaz. Kalp kasları zayıflar. Damarlarınız daralır. Vücudunuza yeterli miktarda kan ulaşamaz.

Kan pıhtılaşması. Kalp büyümesi kanda pıhtılaşmaya neden olabilir.

Kalp hırıltısı. Kalp büyümesi olan kişilerde kalp hırıltısı görülme olasılığı da yüksek. Bu sorunda kalp kapakçıklarından ikisi düzgün biçimde kapanamaz. Kalbin içinde kan ters yöne akabilir. Kalp hırıltıları tehlikeli olmayabilir. Ancak doktorun görmesi şart.

Ani ölümler. Kalp genişlemesi kalp ritminizde bozukluklara neden olabilir. Kalp ritminin çok yavaş ya da çok hızlı olması bayılmaya, hatta ani ölüme neden olabilir.

Kalbinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız, kalp hastalıkları riskinden endişeliyseniz, kalp hastalıkları ailenizde kol geziyorsa aile hekiminizle görüşün. Sorun erken teşhis edilirse tedavisi daha kolay.

Kalp büyümesi testleri

Göğüs röntgeni. Röntgen sonuçları doktorunuzun kalbinizin ve akciğerlerinizin ne durumda olduğunu görmesine yardımcı olur.

Elektrokardiyogram. Kalp vuruşları kağıda dökülür. Doktorunuz bu testle kalp ritim bozuklarını, kalp krizi hasarlarını belirleyebilir.

Ekokardiyogram. Ses dalgalarıyla kalbinizin videosu çekilir. Kalbinizin atış yeterliği, kalp kapakçıklarının durumu, doğuştan gelen kalp hastalığı bu yöntemle yakalanabilir.

Stres testi. Fiziksel aktivite sırasında kalbinizin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olur.

MR. Kalbinizin fotoğrafı çekilir. Bu fotoğrafla kalbinizde büyüme olup olmadığı görülebilir.

Kan testi. Kanınızdaki bazı maddelerin miktarını ölçmek için gerekli olabilir. Kan testi kalp hastalıklarına ve diğer belirtilere neden olan bit yeniğini bulmaya yardımcı.

Biyopsi. Kalp damarlarınızdan birine ince bir tüp yardımıyla girilip küçük bir örnek alınır. Alınan örnek laboratuvar ortamında incelendikten sonra kalp büyümesiyle ilgili bir sonuca varılabilir.

Kalp büyümesi tedavisi

Kalp büyümesinin tedavisi hem ilaçlarla hem de cerrahi operasyonla mümkün.

Kalp büyümesinden kardiyomiyopati ya da başka bir kalp hastalığı sorumluysa ilaç tedavisine başvurulabilir.
İlaçların işe yaramadığı yerde kalp büyümesini tedavi etmek için cerrahi işlemler de gerekli olabilir. Bu işlemler şöyle:

•    Kalp kapakçığı ameliyatı

•    Koroner bypass ameliyatı

•    Kalp nakli

Kalp büyümesi için önlemler

Kalbinizdeki büyümeyi engelleyemezsiniz. Ailenizde kardiyomiyopati gibi kalp hastalıkları varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirin. Kalp büyümesinde diğer kalp hastalıklarında olduğu gibi erken teşhis kritik önemde. 

Kalbinizi zayıflatacak şeylerden uzak durmak kalp yetmezliği gibi riskleri ortadan kaldırabilir. Alkol ve uyuşturucu kullanmamak, yeterli miktarda vitamin ve mineral almak buna örnek. Beslenmenizle yüksek tansiyonunuzu kontrol edebilir, egzersiz ve ilaçlar yardımıyla ilerde oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz.

Koroner damar hastalıkları için risk faktörlerini kontrol etmek kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları riskini de düşürür. Koroner damar hastalıklarını engellemek için sigarayı bırakın. Yüksek tansiyonunuzu, diyabetinizi ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun.