Kalp bize ne anlatmaya çalışıyor?

Derdi çok dinleyeni yok. Derbeder kalbinize kulak verin. Bakın kalp bize ne anlatmaya çalışıyor?

Kanser deyince sinirler yerinden zıplıyor. Oysa kalp rahatsızlıkları kanserden daha ölümcül. Ölüm oranı yarı yarıya daha fazla. Ama umursamıyoruz. Nasıl olsa kalbimiz çalışmanın bir yolunu buluyor. 

kalp Bu düzeye gelmeden kalbi defalarca uyardı ama dinleyen kim?

Semptomlar beliriyor. Üstünde durmuyoruz. Sonra hain bir ağrı göğüs kafesini sıkıştırmaya başlıyor. Ancak o zaman hastanenin yolunu tutmayı akıl ediyoruz. 

Her belirti kalpte sorun anlamına gelmez. Öte yandan işaretleri hafife almamak, nedeni araştırmak gerekiyor. Uzmanlar kalp rahatsızlığı belirtilerini dikkate almama, direnç gösterme, geçmesini bekleme tepkilerinin olası sorunu daha da büyüteceği görüşünde. Hastalar kalp sorunlarını Mide ekşimesi, kas yorgunluğu gibi ilgisiz nedenlerle açıklamaya daha eğilimli. 

Kalp sorunları özellikle 65 yaş üstünde ve erkeklerde yaygın. Yüksek kolesterol, tansiyon, Obezite, diyabet, sigara kalbe zarar. Aile geçmişinde kalp sorunları olanlar da risk grubunda.   

Risk faktörleri ne denli çoksa kalbin arızalanması o denli muhtemel. Kimse kolay kolay yaşlıyım demiyor. Sorunu kabullenmek güç geliyor. Tedaviyi geciktirmek seyri yavaş bazı hastalıklarda sorun olmaz belki ama kalp öyle değil. Ciddi bir kalp rahatsızlığı ani ölüme yol açabilir. İş işten geçmeden kontrolden geçmek en iyisi.

Göğüste ağrı – sıkışma: Göğüs ağrısı klasik belirti. Uzmanlar önce buna bakıyor.

Ancak kalple ilişkili tüm sorunlarda (örneğin krizlerde) illa göğüs ağrısı olmaz. Kimi göğüs ağrıları başka sorunlarla ilişkili.

Kalple ilişkili göğüs ağrısı genellikle göğüs ortasına (belki az sola doğru) oluyor. Göğüste baskı, sıkışma, dolgunluk hissediliyor. Yaşayanların tarifi: Göğsüme filler oturuyor. Özellikle kadınlar bu tür ağrıyı hafife alıyor. Çünkü acıya daha dayanıklılar. 

Kadınlar göğüslerinde (baskı veya ağrıdan öte) yanma da hissedebilir. Bu belirtinin mide sorunlarıyla ilişkilendirilmesi yaygın hatalardan. 

Baş dönmesi: Kalp krizi baş dönmesi ve bilinç kaybı yaratıyor. Kalp krizi ile aynı düzeyde ciddiye alınması gereken Aritmi (kalp ritim bozukluğu) aynı belirtilere neden oluyor. 

Bulantı ve iştah kaybı: Kalp krizi sırasında mide bulantısı, kusma olağan. Kriz öncesi karında kalp yetmezliğine bağlı şişkinlik oluşması iştah kapatabilir. 

Terleme: Sırttan soğuk ter boşanması Kalp krizi genel belirtilerinden. Gayet sakin sandalyede oturuyorsunuz diyelim. Birden ter fışkırıyor.    

Nefes darlığı: El kol oynatıp iki adım yürümekle nefes daralıyorsa astım veya KOAH olabilir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) kronik Bronşit olarak da bilinir. Nefessiz kalmak kalp krizi veya kalp yetmezliği ilişkili gelişebilir. 

Uzmanlar kalp krizi geçirenlerin göğüste sıkışıklık veya ağrı hissetmeden (demin maraton koşmuşcasına) nefeslerinin daralabileceğinden söz ediyor. Kalp krizinde genellikle nefes darlığı, göğüste sıkışma ile birlikte gelse de nefes darlığı göğüs sıkışmasından önce, tek başına da gözlemlenebilir. 

Anksiyete: Kalp krizi geçirenlerin hisleri şiddetli anksiyete, ölüm endişesi içeriyor. Bu duygular yorgun argın kalbe fazlasıyla ağır geliyor. 

Basit gerçeği unutmayın: Korku duygusu korkulan şeyden daha çok zarar verir.  

Halsizlik: Özellikle kadınlarda kalp krizinden günler veya haftalar önce alışılmışın dışında halsizlik görülüyor. Sürekli yorgun hissetmek kalp yetmezliğinin işareti olabilir ama onlarca başka neden daha yorgunlukla ilişkilendirilebilir. Kalbe bağlı halsizlik hissini nasıl tanıyacağız? 

Çok basit. Adeta tüm yaşam enerjiniz çekilmişçesine halsiz hissediyorsanız internet araştırmalarınıza noktayı koyun. Hiç vakit kaybetmeden uzmanla görüşün. 

Yüksek veya düzensiz tansiyon: Uzmanlar ara sıra dalgalanan kalp ritmine fazla kaygılanmamak gerektiğini söylüyor. Nabız şiddetli veya düzensiz atarken Bitkinlik, baş dönmesi, nefes daralması varsa kalp krizi veya aritmi (kalp yetmezliği) söz konusu olabilir. Aritmi tedavi edilmezse kalp yetmezliği gelişerek ani ölüme yol açabilir. 

Öksürme: Akciğerlerde sıvı toplanmasına bağlı gelişen sürekli öksürme, hırıltılı solunum kalp yetmezliği habercisi. Bazı vakalarda kalp yetmezliği olanlar kanlı balgam öksürüyor. 

Bedenin başka bölgelerinde ağrı: Çoğu kalp krizinde ağrı göğüste başlıyor. Omuz, kol, dirsek, sırt, boyun, çene, karın bölgesine yayılıyor. Bedenin başka bölgelerinde ağrı olsa da göğüste ağrı hissedilmeyebilir. Ağrı gelip geçici de olabilir.

Kalp krizi geçiren erkeklerin çoğu sol kollarında ağrı hissediyor. Kadınlarda ağrı genellikle iki kola birden vuruyor veya kürek kemikleri arasından duyuluyor. 

Bedenin sıvı tutması: Kalp yetmezliği bedenin su tutmasına neden olabilir. Özellikle ayaklarda, bileklerde, bacaklarda veya karın bölgesinde ödem oluşabilir. Ani kilo alımı,iştah kaybı görülebilir. 

Güç kaybı: Kalp krizi öncesinde ve kalp krizi sırasında çoğu insan ölçüsüzce güçsüz hissediyor. Kimi bu duyguyu “parmağımı oynatacak Dermanım yok” sözleriyle tarif ediyor. Mantıksız gelse de bu kesinlikle doğru.