Kalori Tabloları ve Günlük Kalori İhtiyacı

Yediklerine dikkat eden çoğu insan bilir paketlerin arasındaki küçücük değer tablolarını. Görmesi zor. Ancak önemi büyük.  Bu nedenle dikkat edilmeli ve doğru anlaşılmalı. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlar:

Porsiyon boyutuna dikkat edilmeli
Çoğu firma Sağlıklı beslenme konusunda eleştirilerin odağı olabiliyor. Bunun en büyük nedeni ürettikleri gıdaların içeriğine dikkat etmemeleri. İnsan sağlığına daha az zarar veren yağlar yerine, çok daha fazla kalorili, sağlıksız ve ucuz olan yağları kullanmaları buna örnek. İşte bu noktada firmaların aklına ufak uyanıklıklar geliyor. Bunlardan biri değer tablolarındaki rakamları porsiyon başına değil de 100 gr üzerinden yazmaları.  Unutmayın ki o gördüğünüz rakam bütün bir cips paketinin kalorisi değil yalnızca 100 gramının kalorisi. Yani bütün paketi yiyip kendinizi kandırmayın.

Günlük ihtiyacın ne kadarını karşılıyor?
Gıda değer tablosunda okunması gereken bir diğer önemli nokta da günlük ihtiyacın ne kadarını karşıladığı. Bazı üretici firmalar bu bilgiyi de tablolarına ekliyor. Hatta bazıları kadın, erkek ve çocuk olarak ayrıntılara giriyor.  Bu oranı hesaplamak için kadınlarda günlük kalori ihtiyacını 2000, erkeklerde 2500, çocuklardaysa 1800 kalori olarak hesaplıyorlar.

İçeriğin doğru okunması
Her ürün içeriğindeki maddeleri paketinde yazmalı. Bu bir kural. Bu şekilde kişi ne yiyip ne içtiğini bilebilir. Amaç da zaten bu. Burada önemli olan sizin bu içeriği doğru okuyabilmeniz. Çoğu ürünün değer tablosunda yağ, sodyum, karbonhidrat, protein ve kalori miktarı yazar.  Ancak bunlar yeterli değil. Bir de içindekiler kısmına bakın. Burada saydığımız kategoriler dışında kalan pek çok katkı maddesi ve istemeyeceğiniz ek maddeler olabilir. Dikkat edin. İçeriği iyi okuyun. Sağlığınızdan olmayın.

Şekersiz ve düşük kalori etiketleri sizi etkilemesin
Çoğu firma ürünlerinin üzerine koca harflerle şekersiz ve düşük kalorili etiketleri koyuyor. Bizler de koşa koşa alıyoruz. İç rahatlığıyla afiyetle yiyip içiyoruz. Sonuçta şekersiz, az kalorili. Ama inanmayın. Düşük kalorili olmadıkları size zarar vermedikleri anlamına gelmiyor. Aksine katkı maddelerinin çok daha fazla olduğu işaretini veriyor.

Amerika’da bunun için bir uygulama var. Bir ürün düşük yağlı etiketini kapmak için en azından 100 gramında 3 gramdan az yağ bulundurmalı. 

Şekersiz etiketli gıdalara da dikkat etmek şart. Hiç düşündünüz mü böyle tatlı şeyler nasıl oluyor da şekersiz oluyor. Şekeri taklit eden bu şey ne? Bu hain taklitçiler çeşit çeşit kimyasallar. Yani şeker yemeyeceğim diye vücudunuzu kimyasallarla dolduruyorsunuz. Kimyasalların sağlığa ne derece zarar verdiği konusunda henüz kesin sonuçlar yok. Ancak yine de dikkat etmek şart.

Düşük kalorili yiyecekler de benzer etiketleri taşıyorlar. Tabi bu şekilde kalpleri de kazanıyorlar. Ancak hemen yememek lazım. Önce bir durup içeriğine bakalım. Nedir bunu düşük kalorili yapan? İçinde neler var?

Öncelikle bilmeniz gereken şey bir ürünün düşük kalorili etiketi alması için en azından normal olanından % 30 daha az kalorili olması gerektiği. Bir diğer şey de bu ürünün başka üreticiler tarafından çok daha düşük kalorili olarak üretilebileceği. Peki, burada ne yapıyoruz? Hemen rafların arasına dalıp en düşük kalorili olanı buluyoruz.