Kalıcı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir ?

Kalıcı zayıflık için, zayıflama yöntemlerini bir yaşam biçimi haline getirmek temel hedef olmalı. Günümüzde oluşmuş yanlış algı ve yaşam biçimlerindeki düzensizlik yüzünden, zayıflama eğilimleri ve egzersizler sadece belirli dönemlerde yapılan ve sonrasında bırakılan çalışmalar olarak görülüyor. Bu sebeple de sürekli kilo alıp verme döngüsü içine giriliyor. Zayıflamak isteyen kişi, sadece belirli dönemde beslenmesine, egzersizine, uyku düzenine özen gösterip kilo verdikten sonra tekrar eski alışkanlıklarına dönüp kilo alıyor. Bu durum bir de kişiye uygun olmayan yanlış diyetlerle birleştiği zaman neredeyse zararlı bir hal alıyor.

kilo

Zayıflamanın kalıcı olması için, neredeyse tüm yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekir. İstenilen kiloya ulaşmak için yanlış Diyetler uygulayarak, düzensiz egzersizlerle kilo vermek kalıcı olamayacağı gibi vücuda da oldukça zarar verecektir. İstenilen kiloya ulaştıktan sonra formunuzu kalıcı bir hale getirip, vücut şeklinizi korumak için yapmanız gereken şeylerin başında kesinlikle düzenli egzersiz gelmeli. Bütün gün tek bir egzersiz bile yapmadan, sadece diyet programlarıyla kilo vermeyi hedeflemek oldukça yanlış bir beklenti olur. Düzenli spor yapmaya başladıktan sonra, vücudunuza en uygun diyet programıyla da bunu desteklemek, kalıcı zayıflık için yapacağınız en doğru yol olur.

Kalıcı Zayıflamaya İçin Atılacak İlk Adım…

Kalıcı zayıflık için öncelikle tüm alışkanlıkların gözden geçirilmesi gerekiyor. Buna da kendimize bir kaç soru sorarak başlayabiliriz. Soracağımız ilk soru, bir günde ne kadar yürüdüğümüz olmalıdır. Yürüyüş, metobolizmamızı düzene sokan aktivitelerin başında gelir ve forma girmemizi sağlayacak egzersizlerin temelidir. Soracağımız sonraki soru da şekerli ve unlu gıdaları tüketip tüketmediğimiz ya da ne boyutta tükettiğimiz olmalıdır. Çünkü genelde beslenme alışkanlıklarımızın temelinde, zayıflamamızı güçleştirecek yönde yiyecekler yer alır. Kendimize sormamız gereken üçüncü soru ise, “neden kilo vermek istiyorum?” olmalıdır. Çünkü, psikolojik eğilim ve etkenleri inceleyip temeline inebilirsek, kalıcı bir şekilde kilo vermemiz oldukça kolaylaşabilir.

Nasıl Kalıcı Zayıflanır?

Yürümek. Kalıcı zayıflığın anahtarı yürümek. Verdiğimiz kiloların kalıcı olmasını istiyorsak, günde en az yarım saat boyunca yürümemiz gerekiyor. Bunu bir alışkanlık haline getirmeli ve mutlaka her gün yarım saat yürümeliyiz. Eğer ki kilo verir ve yürüyüşü alışkanlık haline getirmezsek yeniden kilo alırız ve bu kiloları vermek daha da zorlaşır. En az yürümek kadar zorunlu olan bir diğer önemli konu da neden kilo vermek istediğimizin cevabını kendi kendimize verebiliyor olmaktır. Bu sorunun cevabını kendimize verebiliyor olmak, işin yarısının tamamlanmış olduğunu gösterir. Çünkü kalıcı zayıflık, her şeyden önce kendimiz için istememiz gereken bir şeydir. Daha sonraki aşamada ise, kesinlikle ama kesinlikle şekeri, tuzu ve unu hayatımızdan neredeyse çıkarmamız gerekir. Bu besinler, kilo aldırmasının yanı sıra oldukça zararlı da. Kalp, tansiyon ve benzer pek çok ciddi rahatsızlığı tetikliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer ki kalıcı zayıflık hedefleniyorsa kesinlikle bu gruptaki besinlerin düzenli tüketimini hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor.

Kalıcı Zayıflama Yöntemleri

– Öncelikle egzersizi bir alışkanlık haline getirin. Vücuttaki yağ yakımını hızlandıracak tüm egzersizleri haftada en az 3 veya 4 kez uygulamaya özen gösterin. Bu sayede bir yandan sağlıklı kilo verirken diğer yandan kalıcı zayıflığı sağlayabilirsiniz.

– Sebze ve meyve yemeye özen gösterin. Bu beslenme biçimi hem kilo vermenize yardımcı olur hem de uzun süreli tokluk hissi sağlayarak kilo almanızı engeller. Ayrıca bu tokluk hissini uzatmak için öğün aralarında acıktığınızda yoğurt da yiyebilirsiniz. Doğal yollardan hızlıca zayıflayın!

– Sizin için uygun olan diyeti bulun ve buna sadık kalın. Bunun için bu konuda uzman olan bir doktordan yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Diyeti bir zorunluluk olarak görmek yerine, sağlıklı yaşamınızın bir parçası olarak görün.

– Yediğiniz porsiyonların hesabını yapın. Kalori hesabı yapmak yerine, yediğiniz porsiyonları ufaltmaya çalışın.