Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Güzellik ve kozmetik endüstrisinde kalıcı makyaj ön sıralara doğru ilerliyor. Nasıl ilerlemesin ki makyaj yoktan var ediyor, var olanın kusurlarını siliyor. Kadınların yüzyıllardır devam eden güzellik hırslarının bir ürünü.

Kaşlarınızın şeklini beğenmiyorsanız hatta hiç kaşınız yoksa kalıcı makyaj yöntemi size yardımcı olabilir. Dudağa yapılacak bir dövmeyle dudak çizgileri daha belirgin hale gelebilir. Koyu renkli bir dudak dövmesiyle dudaktaki yaralar kapanabilir ve bir daha ruj sürme ihtiyacı ortadan kalkabilir. Buna benzer olarak göz dibine yapılacak dövmeyle bir daha göz kalemi kullanma ihtiyacı da duymayabilirsiniz.

Kalıcı makyaj türünden dövmeler daha ciddi amaçlar için de kullanılabilir. Bunlardan biri göğüs ameliyatından sonra göğüs ucunun görüntüsünün toparlanması ya da tekrar yapılması.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj bir iğne yardımıyla derinin altına boyanın yerleştirilmesiyle yapılıyor. İğnenin ucu deriyi deliyor ve boya derinin içine akıtılıyor. Aynı yöntem yüzyıllardır deriye şekiller, dizaynlar yapmak için dövme adı altında kullanılıyor. Ancak son zamanlarda özel sterilize yöntemlerine fazladan özen gösteriliyor.

Kalıcı makyajda neler olabilir?

Kullanılacak boyaya alerjiniz olup olmadığını bulmak için boya öncelikle küçük bir kısma uygulanmalı. Bu aşamada istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Kalıcı makyajı yapacak olan teknisyen dövme yapılacak alanı steril bir kalemle çizer ve taslak oluşturur. Bölgeye deri üzerinden uyuşturucu bir jel sürülür.

İnce titreyen bir iğne yardımıyla derinin üst katmanına boya yerleştirilmeye başlanır. İğne deriyi her deldiğinde bir damla boya deliğin içine girer. Bu aşamada hafif bir acı hissedebilirsiniz.

Kimler kalıcı makyaj yaptırabilir?

Kadın ya da erkek fark etmez herkes kalıcı makyaj yaptırabilir. 

İnce dudaklarınızın ya da düşük kaşlarınızın görüntüsü hoşunuza gitmiyor mu? Düzgün durmayan saç çizginiz mi var? Bir de bunun çözümü olarak yapılacak makyaja karşı alerjiniz mi var? Kalıcı makyaj bir çözüm olabilir. Ancak aklınızdan çıkarmayın kalıcı makyaj mükemmel bir dünya yaratmayacak sadece bazı özelliklerinizin güzelleşmesine yardım edecek.

Kalıcı makyajın renginin oturması ve normal bir hal alması 3 haftayı bulabilir.

Komplikasyonlar ve yan etkiler

İşlemden sonra büyük ihtimalle renk parlak ve koyu görünecek. Etrafındaki doku kabarmış ya da kızarık olabilir. Soğuk kompresler kabarmayı önler. Antibiyotikler bölgenin enfeksiyon kapmamasına yardımcı olur. Yan etkiler nadiren görülür. Ancak dövme boyasına karşı alerji ya da enfeksiyon görülebilecek yan etkilerden.

Kalıcı makyajdan sonra tıbbı müdahale gerektiren durumlar şunlar:

Aşırı kabarıklık

Yüksek ateş ya da döküntü

Bölgede yanma

Kalıcı makyaj yapacak uzmana nasıl karar veririm?

Dersinize iyi çalışın. Bu işlemde tecrübesi olan bir Doktor ya da uzman bulduğunuza emin olun.

Dikkatli olun. Dışarda bu işlemi gerçekleştiren birçok kişi var ama hiçbiriyle muhatap dahi olmayı istemezsiniz. Gittiğiniz kliniği temizlik ve profesyonellik açısından iyice değerlendirin. Gerçekten alanında uzman biri soracağınız sorulara da cevap verebilmeli. Doktorunuzla ya da uzmanla konuşurken kafanızdakileri rahatça konuşmanız önemli.

İşlemden önce doktorunuzla ya da uzmanla danışma amaçlı bir araya gelmelisiniz. Kalıcı makyajın ne zaman yapılacağını belirlemek ve anestezi kullanılıp kullanılmayacağına karar vermek için yapılmak zorunda. Bu sırada tıbbi geçmişiniz ve neden kalıcı makyaj yaptırmak istediğiniz konusunda dürüst olmanız önemli.

Yeni görünüşünüz korunmalı. Bazı kişiler 2 ya da daha fazla bölgeye kalıcı makyaj uygulatabilir. Kaç bölge için ihtiyacınız olduğuna iyice karar verin. Kalıcı makyajın renkleri yıllar boyunca silinebilir ve ek olarak başka işlemler de yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu da unutmayın.

Kalıcı makyajla ilgili merak ettiğiniz her şey için uzman doktorlarımız sorularınızı bekliyor.