Kalça ve karın yağlarından koşu bandı ile kurtulun

Kalça ve karında oluşan bölgesel yağlanmadan kurtulmak mümkün olamasa da koşu bandınızın temposunu arttırarak düzenli egzersiz yapmak, kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Düşük kalorili bir diyetle birlikte yağ yakarak kalça ve karın bölgesindeki yağlardan dolaylı olarak da olsa kurtulabilirsiniz. 

Koşu Bandının Eğim Fonksiyonu

Koşu bantlarında yer alan eğim fonksiyonu, tepelerde veya diğer eğimli arazilerde koşmayı taklit etmesi için tasarlanmıştır. Yokuş yukarı koşmak, bacak ve vücudunuza etki eden güç ve yerçekimi daha fazla olduğundan, düz yüzeyde koşmaya kıyasla daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Koşu bandındaki eğimi arttırmak bacaklarınızı güçlendirirken zorluk derecesi yüksek idmanlar da nefes alış-verişinizi düzenleyeceğinden kalp-damar sağlığınız da iyiye gidecektir. Koşu bandınızın eğimini arttırmak için sadece eğim tuşuna basın ve koştuğunuz platformun açısını arttırın. 

Hız ve Mesafe

Eğer koşu bandını kullanım amacınız kilo vermekse, koşu bandının eğimini arttırmak bu hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.  Koşu bandında geçirilen toplam mesafeyi uzatmak da koşu başına yakılan kalori miktarını arttırmaktadır. Koşu bandının hızı, birim zamanda yakılan kalori miktarını arttırdığı için kilo vermenize yardımcı olan başka bir değişkendir. Koşu hızınızla birlikte vücudunuzdaki bütün kaslar da daha yüksek bir hızda hareket ettiğinden yaktığınız kalori miktarı da artar.

Eğimli Koşu ve Normal Koşu

Sadece eğimli koşu bandında koşmanın dışında, koşu bandını bir yürüyüş antrenmanı programına dahil etmek eğimli koşu sürenizi uzatabilmenize katkıda bulunacaktır çünkü dinlenme periyodu boyunca da koşuyor olacaksınız. Koşu programınıza dikliği fazla olan bir eğimde başlayın ve bir veya iki dakika böylece koşun. Daha sonra eğimi azaltıp düz zeminde koşun ki baldırınızdaki ve bacaklarınızdaki kaslarda oluşan yük koşmaya devam ederken azalsın. Bu döngüyu atrenmanınız boyunca devam ettirin. 

Önemli

Koşu bandının eğimini arttırmak kalça ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur fakat bu zorluktaki egzersizleri yaparken gerekli önlemleri de almanız gerekmektedir. Fiziksel zorluğu fazla olan bu egzersizleri yapacak kadar  sağlıklı olup olmadığınızı da doktorunuza danışmalısınız. Eğer bacak, diz veya ayağınızda daha önce yaşadığınız bir sorun varsa, eğimli koşunun sakat bölgelerinize acı vermeyeceğinden emin olun. Koşarken acı hissederseniz koşu bandından inin ve egzersizi bırakın.