Kalça Protezi ve Alternatif Tedaviler

Şiddetli kalça romatizmaları acıya neden olur ve hastanın yürümesini zorlaştırır. Kalça romatizması dolayısıyla bu problemlere sahip birçok hasta bir total kalça protezi operasyonu geçirmeyi seçmektedir. Ancak total kalça protezi kendi içinde birçok problem barındırır, bu yüzden birçok hasta kalça protezine alternatif bir tedavinin bulunup bulunmadığını merak etmektedir.

Kalça protezine alternatif tedaviler

•    Ilımlı tedavi
Cerrahi bir operasyon geçirmemek her zaman bir seçenektir. Şiddetli kalça romatizmasına sahip hastalar, ancak yeterli işlev kabiliyetine sahiplerse, mevcut durumları ile yaşamayı seçebilirler. Kalça romatizmaları için Total Kalça Protezi operasyonu geçirmek istemeyen hastaların kullanmayı tercih edebileceği etkili yöntemler mevcuttur. Fizyoterapi, yürüme yardımı, enfeksiyon giderici ilaçlar, kortizon iğneleri ve eklem yenileyiciler kullanılabilecek olası tedavilerdir.

•    Kalça romatizması tedavisi

Kalça yüzeyi yenileme

Kalça yüzeyi yenileme ameliyatı kalça romatizması bulunan hastalar için standart kalça protezine alternatif bir tedavidir. Bir kalça yüzeyi yenileme ameliyatında kullanılan implant daha küçüktür. En anormal kemik implant ile yer değiştirir. Kalça yüzeyi yenileme tedavisi özellikle genç hastalar arasında giderek yaygın hale gelmektedir.

Kalça yüzeyi yenileme işlemi sırasında, top soket kalça ekleminden ufak bir miktar kemik alınır ve onun yerine topun baş kısmına metal bir başlık konur. Kalça protezi işleminde de olduğu gibi leğen kemiğine metal bir soket yerleştirilir. Kalça yüzeyi yenileme işlemi hastanın standart bir kalça protezinde sahip olduğundan daha normal bir kemiğe sahip olmasını sağlar.

Eklem kaynaştırma (Artrodez)

Günümüzde kalça protezi uygulamaları yüksek başarı oranına sahip olduğundan kalça eklemi kaynaştırma ameliyatı nadiren yapılan bir işlemdir. Eklem kaynaştırma ameliyatı uyluk ve leğen kemiğini birlikte iyileştirerek kalça ekleminin hareket etmesini engeller. Bu kemikler geniş bir metal plaka ve çeşitli vidalar tarafından sabit konumda tutulur. Kalça eklemi kaynaştırma operasyonları genellikle ağır işler yapan genç hastalara uygulanır. Kalça eklemi kaynaştırma ameliyatı sonucu yerleştirilen plakalar kalça protezi ameliyatlarında olduğu gibi yıpranmaz veya yenilenmeye ihtiyaç duymaz. Kalça eklemi kaynaştırma ameliyatları, kalça protezi ameliyatı geçirmiş bir kişinin protezini çok kısa zamanda yıpratabilecek ve fiziki güç gerektiren işlerin hasta tarafından yapılabilmesine olanak tanır. Ancak, kalça eklemi kaynaştırma ameliyatlarının negatif yanları da vardır; kalçanın hareket kabiliyetini yitirmesine yol açma ve hastanın yürürken aksaması bu negatif yanlardan bazılarıdır. Kalça eklemi kaynaştırma ameliyatı olan hastaların belirli bir zaman sonra kalça protezi ameliyatı olmak zorunda kalabileceği de unutulmamalıdır.
   
Rezeksiyon artroplastisi (Gridlestone prosedürü)

Rezeksiyon artroplastisi kalça ekleminin etrafındaki bir kemiğin alınıp oluşan boşluğun skar dokusu ile doldurulması esasına dayanan bir işlemdir. Bu işlem genellikle kontrol edilemez derecede şiddetli enfeksiyona sahip veya ameliyat sonrasında normal bir şekilde yürüme şansı çok düşük olan hastalara uygulanır. Girdleston rezeksiyon artroplastisi geçiren hastalar çok büyük bir ihtimalle yürümek için yardımcı cihazlara ihtiyaç duyarlar.
   
Kalça kemiği ameliyatı

Kalça kemiği ameliyatı kalça eklemindeki kemikleri yeniden düzenlemek için yapılan bir ameliyattır. Kalça kemiği ameliyatı uyluk kemiğine, leğen kemiğine ya da her iki kemiğe de uygulanabilir. Kemik ameliyatları genellikle kalça ekleminde romatizmaya sebep olabilecek başka rahatsızlıklara sahip hastalara uygulanır. Örneğin, kalçanın yanlış gelişimi (displazi). Kalçanın yanlış gelişimi (displazi) genellikle bebeklerde görülür ve kalça kemik ve eklemlerinin yanlış bir doğrultuda gelişmesine yol açar. Kemik ameliyatları, kemiğin olması gereken eksene oturmasını sağlayarak, eklem iltihaplarının oluşturduğu erken semptomların ağrı ve etkilerini azaltmaktadır. Bu prosedürler, her hasta için uygulanamaz. Ayrıca tedavinin uygulanacağı hastalar dikkatle seçilmelidir.