Kalça Bölgesindeki Siyatik Ağrılarının Nedenleri

Siyatik ağrısı lumbar omurga bölgesinin, alt sırt sinir köklerinin veya siyatik sinirlerin sıkışmasından kaynaklanan, hafif şiddetten, şiddetli seviyeye kadar olabilen bacağın arka tarafındaki ağrıdır. Alt ekstremitede görülen siyatik ile ilişkili ağrı siyatik sinirin sırttan aşağıya kalça ve bacaklara yayılması gibi, siyatik sinirlerin vücuttaki konumunu takip eder. Bir takım koşullar kalça bölgesinde siyatik ağrıya neden olmaktadır.

Fıtıklı Lumbar Disk (Bel Fıtığı)

Fıtıklı lumbar intervertebral disk, kalça siyatik ağrısının en sık görülen nedenidir. Bir internet sitesinde belirtildiğine göre, fıtıklı lumbar disk, diskin nükleus pulposusunun -Yumuşak iç çekirdek- diskin fibröz dış halkası üzerinden dışarı çıkması ve spinal sinir kökünü omurgadan çıktığı bölgede tahriş etmesi durumunda oluşmaktadır. Sinir köklerinin bir ya da daha fazla sıkıştıran ya da tahriş eden herniasyonlar (fıtıklar), siyatik sinirlerin sebep oldukları Siyatika (siyatik ağrı) belirtileridir. Bir internet sitesinde, çoğu lumbar disk fıtıklarının tekrarlayan gerilmelerden dolayı oluşan hasarlar sonucu meydana gelmesine rağmen, fıtıklı lumbar disk rahatsızlığının ortak mekanizmalarının ya da ortak nedenlerinin ani, korumasız bel bükülmesi hareketleri veya travmatik yaralanmalar olduğu belirtilmektedir. Fıtıklı disk, aynı zamanda disk kayması, disk şişmesi, disk çıkıntısı veya sinir sıkışması olarak da bilinirler. Fıtıklı lumbar diskler genellikle bel traksiyonu (bel çekme), eklem manipülasyonu, el ile yapılan yumuşak doku tedavileri ve bazı rehabilitasyon egzersizlerine iyi yanıt verirler.

Lumbar Spinal Stenoz (Lumbar Kanal Darlığı)

Lumbar spinal stenoz kalçada siyatik ağrılara neden olur. Bir internet sitesinde belirtildiğine göre, lumbar spinal kanal (omurilik dallarını içeren alt spinal kolon içindeki boşluk) oldukça dardır ve yıllar içerisinde kanal çevresindeki kemik ve dokular büyüyebilirler ve bu da kanalın daha fazla daralmasına sebep olur. Lumbar spinal kanal daralması, lumbar spinal stenoz olarak adlandırılır, bu durum sinirlerde baskı veya tahrişe neden olarak, bel ve bacak ağrısı da dâhil olmak üzere, siyatika belirtilerine yol açabilmektedir. Yine bir internet sitesinde belirtildiğine göre, lumbar spinal kanal daralmasına Artrit, düşmeler, kazalar ve aşınma ile lumbar omurga ve spinal eklemlerde içlerinde bulunan jelimsi maddenin dışarı çıkması neden olmaktadır. Siyatika lumbar spinal stenoz nedeniyle yaşlılarda daha yaygındır ve lumbar spinal stenoz olan insanların hafif öne doğru olan karakteristik bir yürüyüş şekilleri vardır.

Piriformis sendromu

Piriformis sendromu, kalçada Siyatik Ağrılarına neden olabilir. Nörolojik Bozukluklar ve İnme Ulusal Enstitüsüne (Ulusal Sağlık Enstitülerinin bir bölümü) göre, piriformis sendromu, sakrum (kuyruksokumu) ve uyluğun üst tarafı arasında çalışan, gluteal bölgede bulunan armut şeklindeki kas olan piriformis kası tarafından sıkıştırma ya da siyatik sinirin tahriş edilmesinden kaynaklanan nöromüsküler bir hastalıktır. Çoğu insanda, siyatik sinir, doğrudan piriformis kasının alt kısmında bulunur, bundan dolayı kas gergin ve hipertonik ise, siyatik sinir sıkışabilir ve bu da siyatika belirtilerine yol açar. Bazı kişilerde ise, kas merkezinde bulunan siyatik sinir piriformis kasını deler. Siyatik sinir ve piriformis kasının anatomik yakınlığı nedeniyle, bu kişilerin siyatika belirtileri yaşama olasılığı daha yüksektir. Nörolojik Bozukluklar ve İnme Ulusal Enstitüsü, prognozun (Bir hastalığın süresi, seyri ve sonucunun tahmini), piriformis sendromu olan insanlar için önemli ve faydalı olduğunu belirtmiştir.