Kalbi Korumak İçin 8 Yoga Duruşu!

Popüler olmaya başladığı yıllarda mistik bir uygulama veya iç huzur arayışı olarak lanse edilen Yoga, günümüzde koşu, aerobik, kardiyo egzersizlerine benzer bir etkinlik haline geldi. Popülerliği günden güne yıldan yıla artan Yoga’nın, yüksek kan basıncı, damar tıkanıklığı, aşırı Stres gibi kalp krizinin temel nedenleri arasında sayılabilecek hastalıklara iyi geldiği, bu etkileri azalttığı ortaya çıktı.

Temelde, birlik anlamına gelir ve bedeni, zihni, günlük yaşamı birbirinden ayırarak, bütünleşmeyi amaçlar. Bunu da nefese odaklanarak yapar. Farklı duruşlarla birlikte, doğru nefese ulaşmaya çalışır. Bunun bir sonucu olarak da her Yoga duruşunun solunum sistemi üzerinde farklı bir etkisi olur. Bu duruşlarla yapılan nefes teknikleri de kalbin çeşitli durumlar karşısında güçlenmesini, değerlerin dengelenmesini ve daha düzenli çalışmasını sağlar.

free-yoga

İşte size kalp sağlığını korumanız için 8 Yoga duruşu;

Tüm hareketleri, rahat giysiler giyerek, mat üzerinde çalışarak yapmalısınız. Her hareket için içinizden 15-20 saniye sayabilir ve kendinizi zorlamayacak şekilde, size en uygun Yoga zamanını da kararlaştırarak, bu süreleri düzenleyebilirsiniz.

1) Tadasana (Dağ Duruşu)

Bu duruş kalbi güçlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda vücuda esneklik katar. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu hareket, temel bir esneme hareketidir ve vücuttaki kan akışının dengelenmesini sağlar. Bu poz için, ayaktayken iki elinizi de yukarı kaldırın ve avuç içlerinizi kafanızın üzerinde birleştirin. Kollarınızın kırık olmamasına ve dik durmaya özen gösterin.

2) Vrikshasana (Ağaç Duruşu)

Ağaç duruşu, isminden de anlaşılacağı üzere, akla sakinlik, dinginlik getirmek üzere uygulanan bir poz. Denge ise bu duruşun temeli çünkü yine ayakta fakat bu sefer tek ayak üzerinde gerçekleştirilen bir teknik. Sakin bir zihin yapısına kavuşarak, kalp fonksiyonlarının temel düzeye indirilmesi amaçlanır. Bu poz için, Dağ Duruşu’nu yapın ve ardından sağ ayağınızı yavaşça yukarı kaldırarak, tabanınızı diğer ayağınızın iç baldırıyla bitiştirin ve nefesinize odaklanın.

3) Utthita Hastapadasana (Açık El ve Ayak Duruşu)

Bu duruş, odaklanma ve denge gücünü artırır. Dikkat etmeniz gereken şey, el ve ayak açıklığını dengelerken, nefes alıp verişinize odaklanmak. Duruş için, ayaktayken ellerinizi ve ayaklarınızı yanlara doğru açın ve dengede kalın.

4) Trikonasana (Üçgen Duruşu)

Bu egzersizin amacı, kalbin bu pozisyondaki açıklığından yararlanmak. Derin nefes alırken, kalbin ritimsel dayanıklılığı artar. Doğru duruşu korumak ve düzgün nefes almak önemlidir. Açık El ve Ayak Duruşunu korurken, sol tarafa eğilip ayak bileğinizi tutun ve sağ elinizi yukarı kaldırken, siz de yukarı bakın.

 5) Veerabhadrasana (Savaşçı Duruşu)

Bu duruş, vücutta dengeyi geliştirir ve dayanıklılığı artırır. Zihin yatıştırıcı ve kalp hızını kontrol altında tutan bir etkisi var. Aynı zamanda, stresten uzaklaştırır. Bu poz için, ellerinizi yukarıda birleştirirken, ayaklarınızı da birini öne diğerini arkaya gelecek şekilde açın ve ayakta dik durmaya çalışın.

6) Utkatasana (Saldalye Duruşu)

Kalp ve solunum hızında artış hedefler. Temel bir ısıtma ve güçlendirme duruşudur. Ellerinizi havada bitiştirin ve ayaktayken oturur pozisyona gelin. Bu pozda durmaya ve nefesinizi kontrol etmeye çalışın. Bacaklarınızı çok yormaktan kaçının.

7) Marjariasana (Kedi Duruşu)

Dizlerinizin ve ellerinizin yerde olduğu bu pozisyon, kalp atışlarını yumuşak ve ritmik hale getirmek içindir. Kalp hızını kontrol etmeyi öğretir ve sırt kaslarını esnetir. Sandalye duruşundan sonra etkin bir rahatlama sağlar.

8) Bhujangasana (Kobra Duruşu)

Bu duruş, göğsünüzü germenize ve kalp kasları üzerinde esneme, rahatlama sağlamanıza yarar. Vücut genelinde rahatlık sağlayan bir pozdur. Vücudu kapasitesinden fazla zorlamak belinize ve boynunuza zarar verebilir. Dengeli çalışmakta yarar vardır. Bu duruş için, yere uzanın ve elleriniz önünüzdeyken, boynunuzu geriye doğru götürerek belinizden esnemeye çalışın.

 Ayrıca hatırlamakta fayda var…

Unutmamak gerekir ki tüm bu uygulamalardan önce vücudu iyi ısıtmak gerekir. Ayrıca, vücudu kapasitesinden fazla zorlamak da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Siz yine de başlamadan önce, doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyin.