Kakao Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok kadın, kakao yağını kuru ciltlerini nemlendirmek için kullanmaktadır. Kakao yağının hamilelik sürecinde ve sonrasında oluşan çatlakları önlediğine dair düşünce kadınlar arasında yaygındır. Fakat (Cleft Palate Foundation) Amerikan Damak Yarığı – Kraniofasiyal Bozukluklar Derneği’ne göre kakao yağı çatlakları ve izleri kendi kendine iyileşebileceklerinden daha fazla iyileştirme özelliği göstermemektedir. Buna ek olarak, kakao ve kakao yağı bazıları ciddi olan birkaç yan etkiye neden olabilir. 

Kilo Aldırma Özelliği

Kakao çekirdeğinden üretilen kakaonun yanı sıra kakao yağının da trigliseriti %75 oranında oleik, stearik ve palmitik yağ asitlerini içerir. Yurtdışındaki bir internet siteine göre, kakao yağı beyaz çikolatada kullanılan ana maddedir. (FDA) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre, ayrıca siyah çikolatada da ana madde olarak kullanılır ve sütlü çikolatada daha az miktarda kullanılır. Kakao yağı, yağ bakımından zengindir ve tatlı olarak üretildiğinde genellikle şeker ile karıştırılır. Sonuç olarak büyük miktarda kakao yağı tüketmek obeziteye ve hatta diyabete neden olabilir. 

Alerjik Reaksiyonlar

Alerji ya da cilt sorunlarına yatkın olan kişilerde kakao ve kakao yağı alerjik reaksiyonlara ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Dermatolog Nick Lowe’a göre çikolata cilt problemlerini tetikleyebilir ya da daha da kötüleşmesine neden olabilir. (The Physicians’ Desktop Reference PDR) Doktorların Masa üstü Referansı, kakaonun ve kakao yağının cildinin şişmesine, kurdeşene, kaşıntı, cilt kızarıklıklarına ve akneye neden olabileceğini belirtmektedir. 

Kolesterol, Kalp ve Solunum Problemleri

Amerikan Kalp Vakfı’na göre kakao yağı doymuş yağ olarak kabul edilmektedir. Doymuş yağ hayvansal gıdalarda ve bazı bitkilerde bulunur. Doymuş yağ, LDL ya da kötü kolesterol de dahil olmak üzere yüksek kolesterol düzeylerinin ana nedenidir. Ayrıca kakao kafein içerir ve uykusuzluk ve Baş ağrısına neden olur. PDR’ye göre, kakao ve kakao yağının diğer yan etkileri Kabızlık, sindirim sorunları, çocuklarda kolik, göğüs ağrısı, solunum güçlüğüdür ve kakao, kakao yağı tüketmek hızlı kalp atışına neden olabilir.