Kakao Yağının Faydaları Neler ?

Kakao yağı kakao ağacının çekirdeklerinin özlerinden elde edilen kremsi bir yağdır. Botanik adı Theobroma cacao ve Theobroma tanrıların yiyeceği anlamına gelir. Drugs.com a göre, meyvenin içindeki yapışkan özler içerisinden çekirdekler çıkarılır. Meyve top büyüklüğündedir ve ağacın gövdesinde büyür. Meyveler olgunlaştığında toplanır, temizlenir, kavrulur ve un haline getirilir. Bu işlemden sonra kremsi kakao yağı elde edilir. Kakao yağı çikolata yapımında, cilt losyonu ve farmakolojik ürünlerin yapımında kullanılır. 

Cildi Nemlendirir

Kakao yağı yüzyıllardır cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılmaktadır. Britannica Ansiklopedisine göre oda sıcaklığında katı olan vücut ısısında eriyen vücutta emilebilen bir tür sabit yağdır. Cildi dış etkenlerden koruyucu bir tabaka oluşturur. Kakao yağı doğal bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır. İçine kimyasal bir madde eklenmesine gerek olmadan nemlendirici olma özelliği gösterir. Kakao yağının içinde raf ömrünün uzun olmasını sağlayan, bozulmasını geciktiren antioksidanlar bulunur. Kakao yağı losyonlar, dudak kremleri ve sabunlarda da kullanılır. 

Kakao Yağı

Çatlakların ve Yara İzlerinin Görünümünü İyileştirir

Son zamanlarda, kakao yağı çatlaklar ve yara izlerini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Yumuşatıcı ve nemlendirici içeriği, çatlakları ve yara izlerini iyileştirmek için kullanılan popüler bir ürün olmasını sağlamıştır. Çatlaklar hızlı büyüme, hamileliğin son ayları, ergenlik çağında hızlı büyüme ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşur. Bazıları kakao yağının çatlakları önleyebileceğini ya da azaltacağını düşünmektedir, ama New York Times’a göre klinik çalışmalar kakao yağının çatlakları azaltmada etkili olduğunu onaylamamıştır. 

Kalp Hastalıklarını Önleme Etkisi

Kakao yağı geleneksel olarak çikolata yapımında kullanılmaktadır. Drugs.com a göre, çikolatadaki kakao yağı kalpdamar hastalıklarının oluşmasını önleyen büyük bir miktarda antioksidan flavonoid içermektedir. Cleveland Kliniği’ne göre flavonoidler gibi antioksidanların, vücuttaki hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruduğu düşünülmektedir. Vücut serbest radikallerden yeteri kadar korunamadığı zaman, kötü kolestrol olarak bilinen LDL kolestrol seviyesi yükselebilir. Sadece işlenmemiş sütsüz çikolata yararlı olabilecek kadar flavonoid içerir. Sütlü çikolata, Hollanda çikolatası ve işlenmiş siyah çikolataların flavonoid miktarı işlem gördükten sonra büyük miktarda azalır.