Kahve içerek kilo verebilir miyim?

Günümüzde hemen her içecekte az veya çok, ama mutlaka kafein var. Hepimiz kahve seviyoruz ama önyargıyı elden bırakmayıp “kafein sağlıksızdır” diyoruz. Peki kafeinin sağlığımıza olan etkilerini gerçekten biliyor muyuz?

Kafeinin Etkileri

Kafein kalp ve merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapıyor. Kısa sürede kan basıncını arttırıyor. Ama bu etki kalıcı değil. Yine de aşırı miktarda tüketilen kahvenin özellikle bünyesi zayıf olanlarda sorun çıkarması mümkün. Özellikle hipertansiyonu olan kişilerin kafeinli içeceklerden uzak durması şart.

Hamile kadınların ise özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelikleri süresince günde en fazla 200 mg kafein tüketebilirler. Bu kadarı iki bardak çay ya da kahve demek. Araştırmalarda hamilelikleri süresince fazla kafeinli içecek tüketen kadınların düşük yapma riskinin daha fazla olduğu, alınan kafein miktarı arttıkça riskin de yükseldiği gözlemlenmiş.

Hamile kadınların kafeini sindirmesi daha uzun sürüyor. Bu gecikme vücutta toksik etki yaratıyor. Sonuçta hamileliğin başlangıcında düşük yapma olasılığı artıyor.

Hangisinde ne kadar kafein var?

•Bir fincan neskafe: 100 mg

•Bir fincan filtre kahve: 140 mg

•Bir fincan çay: 75 mg

•Bir kutu kola: 40 mg

•Bir kutu enerji içeceği: 80 mg

•50 g Bitter çikolata: 50 mg

•50 g sütlü çikolata: 25mg

kahve ve kilo verme

Kilo verdiren ilaçlarda kafein mi var?

Kafeinin Metabolizma hızını arttırdığı gayet iyi biliniyor. Dikkat ederseniz kilo vermek amacı ile satılan ilaçların içeriğinde kafein yer aldığını görebilirsiniz. Bu haplar size hızlanan metabolizmanız sayesinde hiç enerji harcamadan fazla yağlarınızın yanacağını, kilo verebileceğinizi söyleyebilir. Ancak işin gerçeği: kafeinin yağ yakmak için içerdiği kalori miktarı epey düşük. Bu haplardan mucize bekliyorsanız bir kez daha düşünmenizi önerelim.

Kafein iştahınızı kapatabilir; bu etki kilo vermenize yardımcı faktör sayılabilir. Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Spor yapmalısınız.

Kahve kalbe zarar mı?

Kahve koroner kalp rahatsızlıkları, Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole neden olan faktörlerden biri olarak anılıyor. Ancak kahve içmekle koroner kalp rahatsızlığına yakalanmak arasında doğrudan ilişki henüz bulunamadı.

Aksine çalışmalar kahvenin sağlığımız için yararlarını gösteriyor. Örneğin kahve böbrek taşı oluşumunu bir ölçüde engelliyor, riski azaltıyor.

Günde ne kadar kahve içmeliyim sorusuna cevap vermek güç. Her bünye kafeine farklı duyarlılık gösteriyor, kahve türleri değişik oranlarda kafein içeriyor. Özellikle yüksek tansiyonu olanların ve hamile bayanların kahve tüketimini sınırlamaları şart.

Çay

Çay potasyum, çinko, magnezyum gibi yararlı bileşenler içeriyor. Bilimcilere göre çay koroner kalp hastalıklarına iyi geliyor. Kansere yakalanma riskini de azaltıyor.

Ülkemizde günlük olarak daha çok siyah çay tüketiyoruz. Hangi çay daha sağlıklıdır sorusuna yüksek ihtimalle birçok kişi yeşil çay diyecektir. Yeşil çayın yararlarına ilişkin sayısız çalışma yapılıyor. Öte yandan siyah çay da yeşil çay da aynı yapraklardan elde ediliyor. Çay yaprakları toplanır toplanmaz kurutulursa yeşil çay, bekletip kavrulursa siyah çay haline geliyor. Siyah çayda yeşil çaya oranla daha fazla kafein bulunuyor. Kafein oranı en düşük olansa beyaz çay. Çayın demlenme süresine göre aldığınız kafein miktarı da değişiyor.

Demir Eksikliği

Yemek sırasında ve sonrasında içilen çay, kahve vücudun demir emilimini engelliyor. Özellikle demir eksikliği yaşayanların kahve ve çay tüketimini mümkün olduğunca azaltmaları öneriliyor.