Kahve Falı ve Kahve Falına Bakma

Kahve falı genellikle Yunan ve Türk halklarının ilgilendiği bir konudur. Romanyalılar da kahve falına meraklıdır ama Türklerde farklı metotlarla bakarlar. Kahve falına nasıl bakılması gerektiğini ve işin psikolojik boyutunu sizin için araştırdık.

Kahve Falına Nasıl Bakılmalı?

Öncelikle kahveyi içen bir kişi kahvenin tortusu kalacak şekilde tüm kahveyi içmelidir. Bu kişi kendi falına bakmamalıdır. Türk yöntemine göre bardağın üstüne tabağı koyulup, ters çevrilir ve tortunun akması beklenir. Romen yöntemine göre ise tortunun tüm bardağa yayılması için bardak sürekli çevrilir. 

Genellikle falı okuyan kişiler içlerinden gelenleri söylerler ve tortunun yarattığı şekilleri kişilere veya yerlere benzetirler. Bu işi profesyonel anlamda yapanlar ise bardağın içini enlemesine ikiye bölerek, alt kısmın geçmiş, üst kısmın da geleceği içeren sembolleri gösterdiğini söylerler. Bazı fal bakanlar ise, bardağı kendilerince dikeylemesine bölerek sol tarafın negatif sağ tarafın da pozitif olayları anlattığını iddia etmektedir. 

Kahve falına bakan kişiler semboller ve bu sembollerin renklerine dikkat ederler. Sembollerin anlamları hakkında görüş ayrılıkları vardır. Bu sembolleri bu yazıda açıklama gereği pek de duymuyoruz. 

Kahve Falı Baktırma ve Psikoloji

Kahve bardağı

Bir çok psikoloğa göre fala olan merak genellikle kişinin geleceği ile ilgili pozitif şeyler duymak istediğinden ötürüdür. Zaten fal baktıran kişilere de olumsuz olaylardan pek bahsedilmez ve gelecek hakkında kesin yargılar yapılmaz. Bu yüzden fal bakmak birçok toplumda ve psikolojide şarlatanlık olarak görülmektedir. Özellikle kişi hakkında bilgi sahibi iseniz bir takım tahminlerde rahatlıkla bulunabilir ve kesin cümleler kurmayarak kolaylıkla falına bakabilirsiniz. 

Bütün bunlar bir yana altıncı hissi kuvvetli olan kişiler inanılmaz fallar bakabiliyorlar. Bazıları negatif olayları sık görmeye başladığı zaman fal bakmak istemiyor. İşin enteresan tarafı ise bu kişilerin falın nasıl bakılması gerektiği konusunda pek de bilgi sahibi olmamasıdır. Tamamen hislerine göre tahminlerde bulunabiliyorlar. Psikologlar ise yıllarca bunun mümkün olmadığını savundular. Fakat bunlar hangi psikologlar?

90’lı yılların başında Edinburg Üniversitesinde yapılan bir laboratuvar deneyinde, iki kişi birbirlerini göremeyecekleri odalara götürülür. Birinci odada bulunan kamerayı ikinci odadaki kişi izleyebilmektedir. İkinci odadaki kişi sıkıntıdan sürekli birinci odadaki kişiye bakar. İşin garip tarafı belli bir süre sonra birinci odadaki kişinin derisinde termal değişikler gözlemlenir. Yani ikinci odadaki kişi birinci odadaki kişiyi bir şekilde bakışlarıyla etkileyebilmiştir. Buna benzer bir çok deney halen yapılmaktadır ve enteresan sonuçlar gözlemlenmektedir. Bu yüzden de altıncı hissin varlığı her geçen gün daha fazla uzman tarafından kabul edilmektedir.  Bu durumda kahve falına bakan kişilerin bazı şeyler hissetmesi doğal olabilir. Ama olayı şarlatanlığa götürmenin de çok kolay olduğunu unutmamak lazım. 

Sanal Kahve Falı Baktırma

Son olarak da internet ortamında yaygınlaşan sanal kahve falı bakma siteleri hakkında bir kaç cümle söyleyelim. Bu sitelerin ne kadar düzgün ve ahlaklı bir iş yaptığı konusu tartışılır. Çöp kutusunun resmini çekip yorum alan insanlar tanıyoruz. Lütfen bu tür para tuzaklarından uzak durun. Küçük bir hesap yapacak olursak; Bir internet sitesine günde 100 tane fal geliyorsa ve bir fala bakmak 10 TL ise bu sitenin günlük cirosu 1000 TL eder. Bir falı okuyup yazmak bir kişinin minimum 10 dakikasını alırsa, tüm gün çalışan bir kişi günde yaklaşık 20-30 tane fal yorumlayabilir. Buda demektir ki 100 tane fal için 4-5 kişinin tüm gün çalışıp yorumlaması lazım. Gerçekten de tüm gün oturup bunlara cevap verecek kaç kişi vardır?? Varsa da bunlara verilecek ücret asgari ücrete yakın olacaktır. Peki sitelerin iddia ettiği gibi part-time bakanlar varsa? O zaman da part-time bakana kaç TL para verilebilir? Fal başına 5 TL verilirse belki mantıklı olabilir ama 10 TL’lik bir fal ücretinin yarısını falcıya verildiğini hiç sanmıyoruz.  Bilgisayar ortamında bir çok yazı üretip bunları otomatik olarak insanlara göndermek gayet basit bir iştir.