Kahve Falı Sembolleri Nelerdir ?

Kahve falı çok eski bir kehanet yöntemi olduğu gibi aynı zamanda kültürel bir miras ve gelenektir de. Genellikle keyif için bakılan kahve fallarında ek çok semboller görülür. Bunlar insan şekilleri, hayvan sembolleri ya da bitkisel semboller gibi çok farklı şekillerdir. Kahve falında görülen bitkisel şekiller içinde sıklıkla karşılaşılanlardan biri ağaçtır. Genellikle aile kurmaya yorulan ağaç aynı zamanda şan ve şöhret gibi anlamlar da içerir. Tüm bitkiler genellikle kişilerin kaderlerine dair yorumlar taşır ve kısmetlerine işaret eder. Örneğin armut görmek parasal açıdan güzel fırsatlar doğacağına işarettir. Gül romantik bir ilişkiye ya da duruma, ayva görmek ise bir hastalığa yorulur. Çiçek genellikle bir aşkı sembolize ederken, elma da iyi ve müjdeli bir habere yorumlanır. 

Bitkiler ve Kader

Buğday bereketi simgelediği için kişinin bol kazanca sahip olmasına, havuç ise yakın arkadaş çevresindeki bir desteğe işaret eder. Para konusundaki kazancın bollaşacağını haber veren bir başka bitki ise duttur. Erik ihanete, hurma ağacı ise bir yolculuğa ya da tatile çıkılacağına yorulur. Çiçek görmek de aynı şekilde paraya yorumlanır. Falda görülen kestane kişinin endişelerine, kabak çıkılacak bir yolculuğa, ıspanak ise fincan kapatılırken tutulan niyetin gerçekleşeceğine işaret eder. Kiraz sevinçli bir habere, karanfil dillere destan bir aşka, salatalık ise kişinin şansının bir anda açılacağına yorumlanabilir. 

Diğer bitki sembolleri arasında menekşe zengin bir talip çıkmasına, meşe ağacı düşmanların hakkından gelineceğine, mısır ise paraya işaret etmektedir. Soğan görüldüğünde genellikle kötü bir habere yorumlanır. Nar ise yine kişinin para ya da mülk konusunda büyük kazançlar elde edeceğini ifade eder. 

İnsan Şekilleri

Falda görülen insan şekilleri de değişik yorumlar almaktadır örneğin birden fazla ve kalabalık görülen kişiler genellikle falına bakılan kişinin çevresinde ona yardım eden insanları temsil eder.  Birbirine yüz yüze bakanlar sevgili olarak yorumlanırken, ortasından çizgi geçen bir yüz görülüyor ise ihanete yorulur. büyük bir insan kafası görmek zaman zaman tehlikeye yorumlanırken, bir çemberin içinde görülen yüz, kişinin yakın zamanda evleneceğine işaret eder. Yaşlı bir kadın güvenilir bir sevgiyi ya da aileden yaşlı bir kişiyi temsil ederken, yanında bir hayvan bulunduran birini görmek de büyük bir destek alınacağını ve kişiyi yücelten biri olduğunu gösterir. Falda yatan birini görmek genellikle hastalığa yorumlanır. 

Hayvan Simgeleri

Hayvanların çeşitlerine bağlı birçok yorum vardır. Bu yorum iyi de kötü de olabilir. Örneğin; bir Yunus görmek çok iyidir. At görmek asaletle ilgilidir. Kuş, haberdir. Balık parasal olarak gelen kısmeti gösterir. Maymun, şüpheciliği, yırtıcı hayvanlar hırsı sembolize ederler.

Uzuv Simgeleri

Falda çıkan ağız kişinin yaptığı işi severek ve ciddiye alarak yaptığına yorumlanır. Fincanın hemen orta kısmında bulunan ağız genellikle iyi habere, üst kısımda görülen ağız ise iyi dostları olduğuna yorumlanır. Burun bir yardım görüleceğine, diş ise genellikle hastalığa yorulur. Ayak sembolü de falına bakılan kişinin bir başkasına yardımda bulunacağına delalettir. 

Hayvan Sembolleri

Falda at genellikle murada yorumlanırken, akbaba maddi kayba, ahtapot ise çözümsüz ve karışık olaylara,  balina ya da fok balığı büyük bir kısmete, balık hem kısmete hem bol paraya, aslan ise sıkıntıların geçeceğine ve güce yorulur. Akrep genellikle düşmana yorulurken, ceylan ise evliliğe yorulur. Fil de güç ve para sembollerinden biridir. Falda çıkan deve kişinin mal ve mülk açısından büyük bir kısmet elde edeceğine, çekirge sıkıntıya, çakal kötü niyetli kişilere, hindi şansa, inek ise mutluluğa yorumlanır. Güvercin genellikle habere yorulurken, horoz görmek de evlilik işaretçisi sayılır.