Kahve Falı Nasıl Bakılır ?

Çok eski bir kehanet türü olan kahve falı, özellikle Ortadoğu’nun tarihi kadar eski ve köklüdür. İçilen kahvenin ardından kapatılan fincan ve tabaktaki şekillere göre yorumlanan kahve falı bazı ülkelerde yasaklanmış ya da bazı inançlara göre de günah sayılmıştır. Her ne kadar yasaklansa ya da baskılansa da, bugün hala pek çok kişinin geleneksel kahve kültürünün içinde çok önemli bir yer tutmaya devam etmektedir. Geleceğe, geçmişe ve bugüne dair pek çok şey söylene kahve falı yorumcuları, genellikle kişilerin umutlarını yeşertecek ve daha pozitif düşünmelerine yol açacak tahminlerde bulunurlar. Benzeri bir fal bakma yöntemi de Çin’de içilen çayların dibindeki şekillerden yorumlanarak bakılan faldır.

Nasıl Bir Kahve İsterdiniz?

Kahve falı için en makbul olanı elbette şekerli olanıdır. Fal bakılacağı zaman pek çok kişi orta şekerli ya da şekerli kahve içer. İçi düz ve tercihen tabağı da düz bir fincanda servis edilen kahve içildikten sonra çalkalanır ve tabağa ters kapatılır. Sonrasında ise şekerli kahve telvesi yavaş yavaş tabağa akar ve soğumaya bırakılır. Fal için şekerli kahveyi tercih edin.

Fala Nasıl Bakılır?

Kahvenizi cezvede pişirip kahve fincanlarına koyduktan sonra servis ettiğinizde, fal baktırmak isteyen kişi biten kahvesini ters çevirip içinden bir dilek tutar ve fincanı tabağa ters şekilde kapatır. Fincan düz bir zemine soğuması için bırakılır. Kahveyi hazırlarken özellikle telvenin çok az ya da çok fazla olmamasına dikkat ederek ölçülü şekilde kahve koyarak pişirmek gerekmektedir. niyetini tutup, fincanını kapatan kişi kahvesinin soğuyup soğumadığını, ters çevrili fincanın tepesine dokunarak anlayabilir. Dokunduğunda çok soğuduğunu hissederse artık fincan kahve falı için hazır demektir.

Önce fincan tabaktan yavaşça kaldırılır ve tabakta kalan telvenin rengi gözden geçirilir. Koyu renk telve genellikle kişinin niyetinin olumsuz sonuçlanacağına işaret ederken, açık renkte olması ise dileğinin olacağına yorulur. Fala bakan kişi, fincanın içindeki telvelerin aldıkları şekilde göre ve tamamen hissi bir şekilde gördüklerini yorumlamaya başlar. Öncelik fincana bakmaktır, tabak en son bakılır ve yorumlanır. Fincan kulpu tutulduktan sonra saat önünde bakılır. Genellikle herkesin farklı bir yorumlama biçimi vardır. Fincan kulpunun sol tarafındakiler iyi, sağ tarafındakiler ise kötüye yorulduğu gibi, aksini söyleyenler de vardır. Fincanın dibindeki telve oturmuş bir çökelti halinde ise bu kişinin sıkıntılı bir durumda olduğuna yorulduğu gibi, fincan dibinde açık renkte bir göz sembolü varsa bu da büyük bir nazara yorumlanır. Her şey sembollere ve onların anlamlarına göre yorumlandığı için, kahve falı bakarken sembollerin ne anlama geldiği de iyi bilinmelidir. Görülen şekiller fala bakan kişiye hissettirdiklerine göre de yorumlanmaktadır. 

Fincandan sonra tabağa bakılır. Bunun için tabaktaki sulu telve fincana aktarılır ve son damla düşene kadar işlem sürdürülür. Dik şekilde tutulan tabaktaki telveler aktıktan sonra yine tabaktaki şekillere göre yorum yapılır. Tabak genellikle kişinin evini ve hane içini gösterir. Aynı zamanda hanenin hemen dışında ve yine aile ile bağlantılı durum ve kişilerle ilgili de bilgi verir. 

Fal Sembolleri

Fincanda ve tabakta görülen sembollerden bazılarından bahsedecek olursak, birbirine bakan iki kişi görmek genellikle birbirini seven iki kişiye yorulur. Falda görülen genç bir erkek genellikle ayrılığa yorumlanır. Pek çok hayvan sembolü görülen fallarda en sık karşılaşılanları arasında at vardır. At görmek genellikle murat olarak yorumlanır. Falda akrep görmek tehlikeli bir düşmana, arı güzel işler yapmaya, balık görmek ise her türlü kısmete yorulur. Falda aslan görmek asalete ve güce, çakal görmek ise uğursuz kişilere işaret eder. Geyik dürüstlüğe yorulurken, deve görmek ise mal ya da mülk geleceği anlamını taşır.