Kafein cilt kanserini nasıl etkiliyor?

Kimi güne kahveyle başlar, kimiyse keyif için oturur bardak bardak kahve içer. Çok kahve çok yarar mı bilinmez ama günde 2 bardak kahve içmenin cilt kanserinden koruduğu kesin.

Cilt kanseri son 20 yılda pek çok insanın başını ağrıttı. Hatta A.B.D’de her 5 kişiden 1’i bu sorunla karşı karşıya. Her yıl kansere yakalananların %4’ü cilt kanseriyken önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın % 8’e fırlayacağı düşünülüyor. Hal böyle olunca “cilt kanserinden nasıl korunuruz?” sorusu pek çok araştırmanın konusu. Araştırma sonuçlarıysa ilginç. Kahve tiryakileri bu işe çok sevinecek. Çünkü doktorların yaklaşık 113 bin kişi üzerinde yaptığı bu araştırmada kafein içerikli içeceklerin belli bir seviyede tüketilmesinin bazal hücreli karsinom cilt kanseri riskini düşürdüğünü ortaya çıktı. 

Cilt kanserinin en yaygın 3 türü var: bazal hücreli, skuamöz hücreli ve melanom. Melanom en tehlikelisi; ölüme yol açabilir. Araştırma işte bu 3 tür üzerine yapıldı. Ülke genelinde cilt kanserine yakalananların yaşam tarzları, sağlık geçmişleri ve günlük alışkanlıkları incelendi. Sonuçlarsa önceden söylediğimiz gibi kahveyi işaret ediyordu. Günde 2 bardak kahve (ya da kafein içeren çay ve meşrubatlardan) içenlerin sayısı düşüktü. Bu sonuçlardan hareket eden uzmanlar kafeini mercek altına aldı. Sonuçlar doğrulandı: kafein içeriğindeki antioksidan maddeler cilt kanseri riskini % 18’e kadar düşürüyormuş.

Kafein çok güçlü bir antioksidan karışımı. Antioksidanlar kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engelliyor. Ancak özellikle cilt kanserine karşı koruyucu. Günde 2 fincan kahve cildi kanserden uzak tutabilir. 

Kahve içiyorum cilt kanseri olmam diye düşünmek saçma. Çünkü cilt kanseri pek çok farlı etkene bağlı. Genetik yatkınlık, ailenin sağlık geçmişi, cilt ve saç rengi, güneşle temas sorunu tetikleyebilir. Eşeğinizi önce sağlam kazığa bağlayın sonra kahveye güvenin. Örneğin güneşin en şiddetli saatlerinde (11.00 – 16.00 arası) önlem almadan güneşe çıkmayın. Mutlaka yüksek koruyucu güneş kremleri kullanın. 

Güneş kremi üreticileri de kafeinin cilt kanseri üzerindeki etkisinin farkına varmışlar. Piyasadaki pahalı güneş kremlerinin çoğunun içeriğinde kafein bulunuyor. Güneş kremi seçerken bu özelliği göz önünde bulundurabilirsiniz.