Kafein beta karoten ile tepkimeye girer mi?

Bir bardak sert kahve birçok insanın güne başlaması için bir ihtiyaç olsa da kahve özellikle vitamin takviyesi kullanıcıları için adeta gizli bir tehlike. Kafein, belirli bir süre sonra A vitaminine dönüşen bir madde olan beta karoten dahil, birçok vitamin üzerinde etkisi olan bir madde. Ayrıca vitaminlerin emilimi ve vücuda dağılımı sırasında vitaminlerle tepkimeye girebilir.

Beta Karoten ve Yararları

Beta karoten ortalama bir bireyin bir günde tüketmesi gereken A vitaminin yaklaşık olarak yarısını karşılar.  Karotenoidler olarak bilinen bu sarı, kırmızı ve turuncu pigmentler, en çok meyvelerde, sebzelerde ve tam tahıllarda bulunur. Karotenoidler ayrıca takviye olarak tüketilmek üzere sentetik olarak da üretilebilir. Beta karotenin kalp hastalıklarının ve belirli kanserlerin engellenmesi konusunda etkili olduğu gözlenmiştir. Beta karoten ayrıca Yüksek tansiyon, eklem iltihabı, AIDS, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, çeşitli deri hastalıkları ve hatta sık rastlanan baş ağrılarının bile tedavisinde kullanılabilen bir ilaç olarak da karşımıza çıkar. Beta karoten ayrıca güneş yanıklarının engellenmesinde ve bebeğini yeterli miktarda besleyemeyen annelerin sağlığını geri kazanmasında da etkili olabilmektedir.

Kafein ve Etkisi

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya göre Dünya üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık olarak %87’si  günlük olarak kafein ya da kimyasal adıyla1,3,7-trimetilksantin, tüketmektedir. Bu yüzden kafein dünya üzerindeki en yaygın psiko-aktif maddedir. Bu kimyasalın saf hali çikolatalara, çaylara, kahvelere ve hafif meşrubatlara eklenen acı ve beyaz bir tozdur. Kafein vücutta çok hızlı bir şekilde metabolizmaya katılır, ve tüketiminden sonra yarım saatten az bir zaman içerisinde vücut tarafından tamamen emilir. Kafeinin etkisi de bir saat gibi oldukça kısa bir zamanda kaybolur. Bu yüzdendir ki yoğun tempoda çalışan birçok iş adamı gün boyunca kahve içer. Kafein ayrıca ruh halimizi de etkileyebilen bir maddedir ve beyindeki kan akışını yavaşlatır.
Kafeinin Vitaminler ve Mineraller Üzerindeki Etkisi

Kafein kalsiyum, D vitamini, A Vitamini ve beta karoten gibi birçok mikro besinin emilimini yavaşlatabilir. Örneğin bir bardak kahve 2 ile 3 miligram arası kalsiyumun kaybolmasına sebep olmaktadır. Iowa Kadın Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre yüksek miktarda kafein tüketen kadınların kemik çatlaklarına daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Vücudun magnezyum, potasyum ve sodyum gibi birçok minerali tüketmesini sağlayan, sık sık idrara çıkma durumu da yüksek miktarda kafein tüketiminin bir sonucudur. Louisiana Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırmada kafein kobay farenin kalp dokusundaki çinkonun tükenmesine sebep olmuştur. Çinko vücudun A vitamini ile birlikte hareket eden ve beta karoteni karaciğerden vücut dokularına dağılmasını sağlayan retinol bağlayıcı proteinleri üretmesi için gerekli bir mineraldir.

Kafein Tüketirken Göz Önünde Bulundurulacaklar

Günlük bir ya da iki bardak kahvenin size bir zararı dokunmaz. Ancak her gün ne kadar kahve içtiğinizi takip etmeniz sağlığınız açısından en doğru karardır.  Dünyaca ünlü Mayo Kliniği günlük 200 ile 300 miligram arası kafein tüketimi önermektedir. Bu miktar yaklaşık olarak iki ile dört bardak arası kahveye denk gelmektedir. Ancak bu miktarın yaş, kilo ve sağlık durumları gibi sebeplerle aşağı çekilebileceğini unutmamanızda fayda var. Bu tarz durumlardan kaynaklanabilecek problemlere izin vermemek adına kahve ya da diğer kafeinli içeceklerden içip içemeyeceğinizi doktorunuza danışmanız da önemli.