Kafasını çarptı. Ne yapmalıyız?

Kafasını çarptı. Ne yapmalıyız? Kafa travmalarında ilk yardım hastanın kaderini belirleyebilir. İşte ilkyardım önerileri. 

Kafa travması günlük hayatta sıkça karşılaşılan ancak hakkında çok fazla şey bilinmeyen yaralanmalardan. Hatta o kadar yaygın ki 40 yaş öncesi ölüm nedenleri listesinde 1 numara. Sonraki dönemde de ilk beşte. 

kafa travmasında ilk yardım Kafa travmalarında doğru ilkyardım yaralanmanın etkisini en aza indiriyor. 

Çoğu kafa travması genellikle ufak, önemsiz ve hastaneye yatırılmayı gerektirmiyor. Ancak bu, kafa travması riski oluşturan durumlarda gerekli önlemleri almamak anlamına gelmiyor.

Belirtileri

Ciddi kafa travması belirtileri gösterenler gecikmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı. Belirtileri sıralayalım: 

Kafada ve yüzde şiddetli kanama. Ağız, burun ve kulaklardan sıvı gelmesi. Şiddetli baş ağrısı. Bilinç kaybı. Göz altı ve kulak arkasında morarma. Solunum durması. Kafa karışıklığı. Denge kaybı. Kol ve bacaklarda his kaybı. Gözbebeklerinde tepkisizlik. Konuşma bozukluğu. Nöbet

Çocuklarda görülen kafa travmalarında belirtiler yetişkinlerle aynı. Ancak bazı ekstra belirtiler de var: İştahsızlık. Sürekli ağlama. Tekrarlayan kusma. Şişlik

Nasıl ilkyardım yapılır?

Kafa travmalarında uygulanacak ilkyardım kritik önemde. Yapılan yanlış ilkyardım hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir. Özellikle trafik kazalarında yanlış ilkyardım adeta ölüme davetiye.

kafa travmasıProfesyonel yardım öncesi yapacağınız ilkyardım hayati önem taşır.

Doğru teknikleri bilmek çok önemli. Kafa travmalarında ilkyardım aşamalarına bakalım:

Yaralının konumunu düzeltin: Profesyonel yardım gelene dek yaralının baş ve omuz kısmının altına bir şey koyarak yükseltin. Çok gerekmedikçe yaralıyı hareket ettirmeyin. Kask takıyorsa kesinlikle çıkartmayın. Boyun hareketlerinden kaçının.

Kanama varsa durdurun: Kafa travmalarında genellikle yaralanma sonucu kan kaybı yaygın. Yara üzerine temiz bir bez ya da steril gazlı bezle tatlı sert baskı uygulayın.

Solunum ve bilinç değişimlerini izleyin: Yaralıda solunum durmuşsa suni teneffüs yapın. Kalp atışı durmuşsa (doğru tekniği biliyorsanız) kalp masajı uygulayın. Bilinç gelip gidiyorsa hastayı sakin tutmak için onunla konuşun.