Kafa Tabanı Tümörü Ve Tedavisi

Kafa tabanı tümörleri kafa tabanının orta kısmında, geniz arkasında oluşan ve hızla büyüyen tümör çeşitleridir. Notokordal kalıntılarından oluşan bir tümördür. Etrafındaki kemiksi bütün yapıları tahrip eder ve yavaş yavaş ilerleyerek büyür. Zaman zaman aşağıya doğru yayılarak burun içine kadar gelebilmektedir. Bazı bilim adamları bu tümörün ailenin diğer bireylerinde de görülebileceğini ve bu tümörün kalıtsal genetik bir mutasyon sonucu oluşmuş olabileceğini savunmaktadırlar. Bu tümörün görünme yaşı ortalama 40 yaşları civarıdır. Radyoterapiye direnç gösteren bir tümör olup, ilk oluşumu sırasında bu tümörün oluşuyor olduğunu gösterecek bir işaret maalesef yoktur. Kafa tabanı tümörünün meydana çıkmasında, kimyasalların, yaşam tarzı faktörlerinin, Radyasyonun ve en çokta genetik faktörlerin rolü büyüktür.

Kafa tabanı tümörlerinin meydana geldikleri yerlere göre çeşitlilikleri vardır. Bunların bazıları iyi huylu tümör cinsinden olup, bazıları ise kötü huyludur. Bu tümörün, Dermoid tümörler, Chrondrosarcoma, kordoma, Osteoma, Hemangioma, Kondroma gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Dermoid Tümerler: Çocuklarda kafatası boşluğunda görülen bir tümör cinsidir ve uyu huyludur.

Chrondrosarcoma: Kırk yaş civarı erkeklerde görülen kötü huylu bir tümördür.

Kordoma: Genizin arka kısmında sinüslerde görülen bir tümördür. Beyin sapına yakın yerlerde görülen bu tümör, ameliyat sonrası tekrar görülebilen bir tümördür. Bu tümör cinsinin çok az bir kısmı kötü huyludur.

Osteoma: Kafatasının iç kısmında oluşan bir tümör cinsidir. Burunun iki tarafında sinüs etrafında görünürler.

Hemangioma: kemik tümörüdür ve iyi huyludur.

Kandroma: az görülen ve yavaş ilerleyen bir tümördür. Kafatası üzerinde boşluklarda görülür.

Bu tümörlerin belirtileri genellikle, baş dönmesi, kulak çınlaması, Denge kaybı, çift görme, yutma zorluğu, nefes darlığı, görme ve işitme kaybı olarak kendini gösterir. Bu tümörün hangi tür bir tümör olduğunun anlaşılması için, tümörden parça alınarak incelenir ve teşhis o zaman konulur.

Kafa Tabanı Tümörü Tedavisinde Son Gelişmeler

Bu tümörün ilk tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak bu tümörler genellikle beyin sapı ve omurilik bölgesinde olduğu için oldukça dikkat edilmesi gereken bir ameliyat çeşididir. Son derece uzman bir ekip tarafından incelenmesi ve ameliyat edilmesi gerekmektedir. Öyle ki, hastanın ilk teşhis konulan hastane yerine, çok kapsamlı bir araştırma yaparak en doğru ekibe ulaşana kadar araştırmasına devam etmesi gerekmektedir. Genel olarak ameliyat, açık bir ameliyat veya endoskopik yöntemler tercih edilerek gerçekleştirilir. Son yıllarda gerçekleştirilen teknolojik gelişmelerle kafa tabanı tümörü tedavisinde devrim yapılmıştır. Enfeksiyon önleme yöntemleri ve endoskopik ameliyat bunların bir kaçıdır. Günümüzde bu ameliyat, 20 cm uzunluğunda ve 2.7 mm genişliğinde bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca hasta aynı gün içerisinde ameliyat edilip, taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrası Radyoterapi de uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası kalan parçaları yok etmek için tamamlayıcı bir tedavidir.

Kafa Tabanı Tümörü Hakkında Şu Videoyu İzlemenizi Öneririz

Beyin Sapı Tümörü

Beyin sapı omurilik ve beyni birbirine bağlayan bir yapıdır. Beyin sapı vücudumuzun temek fonksiyonlarının çoğunu kontrol eder. Beyin sapı tümörleri tüm beyin Tümerlerinin çok küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kendi içerisinde dört faklı beyin tümörleri var. Bunların ilk üçünde beyin sapının içinde veya beyin sapından dışarı çıkmış şekilde yer almaktadır. Bu vakaların sonucu kesinlikle ameliyattır ve bu tümörler iyi huylu tümörlerdir. Dördüncü türünde ise tümör hücreleri bütün beyin sapını sarmış olarak görülür. Bu tür tümörlere cerrahi bir operasyon yapılamayıp, radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulanır. Ancak tam temizlenme şansı yoktur. Nadir görülen bu tümör, 80’li yıllardan önce genellikle ameliyat edilemez olarak kabul ediliyordu. Ancak cerrahi teknik alanlardaki gelişmeler sonucunda artık ameliyat edilebiliyor