Kadınların Bekâr Kalmaları İçin 10 Neden

Üniversite aşkı ile evlenmek ve bir aile kurmak, bir kadın tarafından en büyük ödül olarak tasavvur edilebilir, ancak memnuniyet her kadın için göreceli bir terimdir. Bir kadın motivasyon olmaksızın pek çok nedenden dolayı bekâr kalabilir, bir kadının tatmin edici bir yaşam sürmesi için bir ilişki içinde olması gerekmez.

Kariyerini Geliştirmek

Başarılı bir mesleğe sahip olması bir kadının bekâr kalması için yeterli bir motivasyon kaynağıdır. Bu durumda kadın, iş yerinde yönetici pozisyonları için ilerleyen rekabet sürecine sahiptir ve erkeklerle dolu olan bir şirkette kendi pozisyonunu kazanmayı son derece tatmin edici bulur. Başarılı bir kariyer yönetimi, ilişki ve aile yaşamını sürdürmenin yanı sıra, bir kadının isteklerini ve hedeflerini de engelleyebilir. Ella Edmondson Bell, bir kadının kariyerinde ilerlemesi için hak sahibi olmasına rağmen bu hakkını elde edebilmek için iş yerinde bulunan erkeklerden daha çok çalışmak zorunda olduğunu belirtir.

Bağımsızlık

İlişkiler sizin istek ve arzularınız ile eşinizinkiler arasında uzlaşma gerektirir. Bekâr bir kadın, kararlarını kendi başına vermenin tadını çıkarabilir çünkü seçenekler arasında seçim yapılması gerektiğinde kadın tek başına karar vermekte özgürdür. Tek başına olmak, kadının ilişkide bir role sahip olmanın sorumluluğu olmadan kendi ile ilişki sürdürmesine izin verir. Psikoterapist Judy Ford “Bekârlık tedavi edilmesi gereken bir durum değildir, bu, bir ilişkinin parçası olmak kadar doğal bir durumdur” diyerek bekârlık konusundaki endişeleri giderir.

Finansal Yönetilebilirlik

Bir eşiniz veya ailenizin olması finansal gelirlerinizin bölünmesi anlamına gelir. Kendi kişisel ihtiyaçlarınıza ek olarak, ilişki içinde olduğunuz kişilerin de parasal ihtiyaçlarını dikkate almanız ve sorumluluk sahibi olmanızı gerektirir. Öte yandan yalnız bir kadın parasını istediği şekilde harcamakta özgürdür.

Cinsel Açıdan Özgür Olmak

Bekâr bir kadın istediği şekilde cinselliğini yaşama özgürlüğünün keyfini çıkarabilir. Yazar ve aynı zamanda sosyal psikolog olan Bella DePaulo, kadın hakları hareketi ve bilimsel devrimlerin, kadınların cinsel ve üreme haklarını korumak için olan haklarını ve özgürlüklerini garantilediklerini belirtir. Bir kadının çocuk sahibi olabilmesi ve cinsel hayatını yaşayabilmesi için evli olması gerekmez.

Bekâr-Ebeveynler

Bekâr bir kadın, tüm ilgisini çocuğuna verebilmek için, kimseye bağlı olmamayı ve bekâr kalmayı tercih edebilir. Bir kadın zaten başarısız bir ilişki yaşadıysa, kendini ve çocuğunu tekrarlanabilecek olumsuzluklardan korumak zorunda hissedebilir. Aile psikoloğu Lesley Foulkes-Jamison, çocuklar, özellikle de genç olanlar ebeveynlerinin boşanması karşısında büyük travma yaşayabilirler ve bunun etkisinden kurtulmaları yıllar alabilir.

Aile Sorumlulukları

Bir kadın sevilen birinin hasta bakımını üstlenmek büyük bir sorumluluktur. Tamamen bakıma muhtaç birinin bakımını üstlenmek kadının hayatını tüketebilir ve kadının bütün ilişkilerini engelleyebilir. Edmondson-Bell, evde birinin bakımını üstlenen bir kadının iş yerinde “Stres, baskı, yorgunluk, tükenmişlik ve Kalp krizi.” İhtimallerine diğerlerinden çok daha yakındır.

Evlenmeyi İstememek

Bazı kadınların evlenmek veya biri ile ilişki içinde olmaya yönelik istekleri olmayabilir. Bazı insanlar akrabaları ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini geliştirmeyi, bir kişiyle sınırlamaya tercih ederler.

Bağlılık Korkusu

Bazı kadınlarda, ebeveynlerinin yaşadıkları başarısız ilişki iz bırakmış olabilir. Anne ve babasının boşanması, kadının çocukken yaşamış olduğu acıyı ve olumsuz duyguları yeniden yaşama olasılığını göze almasını engelleyebilir. Klinik psikoloğu Ana Nogales, bir erkeğin eşine ihanetinin, çocuk üzerinde kalıcı etkileri olduğunu belirtir. Ana Nogales’e göre, ailesinde ihanete şahit olan bir çocuk, bu davranışı kabul eder veya tamamen kurtulmak ve engellemek için uğraşır.

Olumsuz Deneyimler

İstismar edilen bir kadın, ikili ilişkinin olumsuz bir şekline maruz kalmıştır. Yine aynı sonucu yaşama riskinin olabileceği yeni bir ilişkiye başlamak için risk almak istemez. Nogales, bir kadının geçmişte yaşadıklarının gelecek için belirleyici olacağına ve kadınların bu yüzden tek başlarına yaşamayı, ilişki yaşamaktan daha değerli bulup yalnız yaşamayı seçtiklerine inanır.

Doğru Kişiyi Bulamamak

Bazı kadınlar, hayatlarının bundan sonraki kısmını birlikte geçirebilecekleri, kendileri için doğru insanla karşılaşmayabilirler. Günümüzde, kadınlar evlenmek ve bir aile sahibi olmak için ileri yaşlara kadar beklemektedirler. Psikoloğu DePaulo, kadınların bu şartlarda seçtikleri kişinin, o zamanda kadar kalan tek geçerli seçenek olduğunu belirtir. Günümüzde kadınlar yalnız ve bekâr yaşamayı seçme hakkına sahiplerdir, çünkü toplumsal yükümlülük duygusu dışında birisine karşı sorumlu olmak istemezler.