Kadınlardaki cinsel istek ne yenirse geri gelir?

Libido yani cinsel istek kadınlarda 35 yaşına kadar artar, 35 – 45 yaş arasındaysa sabitlenir. Yaş ilerledikçe cinsel isteğin düşmesi normal karşılanır.  Ancak yine de yaş ne kadar ilerlerse ilerlesin kadının cinsel istek duyması normaldir. Fakat hamilelik, Depresyon, sıkıntı veya Stres gibi bazı durumlara bağlı olarak kadınlarda cinsel isteksizlik görece erken yaşlarda da gelişebilir. İşte bu gibi durumlarda afrodizyak etkili gıdalar kurtarıcımız olur. Şimdi gelin bu gıdaların hangileri olduğuna bakalım.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cinsel gücü arttıran bir gıda olarak düşünülmeyebilir. Ancak bu kanı oldukça yanlış. Çünkü tıpkı ceviz, kaju, nohut, fındık, fıstık ve ceviz gibi yulaf ezmesinin içeriğindeki aminoasitler de genital bölgedeki kan akışını arttırarak cinsel isteğin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle sabah kahvaltılarınızı yulaf ezmesiyle yaparsanız ya da yulaf ezmeli tatlılar tercih ederseniz cinsel isteğinizin arttığını fark edebilirsiniz. 

Çikolata

Hepimizin bildiği gibi libido arttırıcı gıdalar listesinin en başında her zaman çikolata gelir. Bu şöhretin altında yatan sebepse tabii ki çikolatanın beyinlerimiz üzerindeki etkisi.  Çikolatanın içeriğinde bol miktarda magnezyum, fosfor ve kafein var. Bunlar da beyindeki endorfin hormonunu (mutluluk hormonu)salgılama emri veren bölgeleri aktifleştiriyor. Yani çikolata beyindeki nörotransmitterleri harekete geçirip seks isteğini canlandırıyor. Çikolata ayrıca ruh halini de daha tatmin edici düzeylere taşıyabiliyor. 

Papaya

Papayanın içeriğindeki bir tür kimyasal tıpkı kadınlardaki cinsel isteği arttıran östrojen hormonu gibi davranıyor. Amerika’da yapılan bir araştırma da papayanın bu özelliği üzerine yoğunlaşmış. Düzenli olarak papaya tüketen kadınların daha fazla cinsel istek duyduğu, hamile olanlarınsa daha fazla süt üretmeye başladığı belirlenmiş. Ülkemizde çok fazla bulunmayan, bulunursa da maliyeti yüksek olan bu meyve cinsel isteği arttırmayı hedefleyen kadınların menüsüne ekleyebilecekleri lezzetlerden biri. 

Küçük kırmızı acı biber

Küçük kırmızı acı biberlere o meşhur acısını veren maddenin adı kapsaisin. Köri başta olmak üzere pek çok baharatta da bulunuyor. Kapsaisin özellikle kan akışını arttırdığından genital bölge başta olmak üzere tüm vücudun daha fazla kanla beslenmesini sağlıyor. Bu da hem cinsel istek duymayı hem de vücudun temas sonucu daha fazla uyarılmasını sağlıyor. 

Soya

Soya sütü, soya fasulyesi ya da soya peynirinin içeriğindeki izoflavon denen bir madde kadınlardaki vajinal uyarılmayı ve kayganlaşmayı arttırmada oldukça etkili. Bu nedenle soya cinsel isteksizlik yaşayan kadınların menüsüne eklemesi gereken gıdaların başında gelmekte.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.