Kadınlarda libido arttırıcı gıdalar

İnsanı cinsel eylem arayışına iten cinsellik dürtüsüne libido denir. Tıpkı açlık, susuzluk dürtüleri gibi itici güçtür. Nasıl karnımız acıkmadığında yemek yemek istemezsek, libidomuz düşük olursa cinsel isteklerimiz körelir. Yani aslında libido bir canlının neslinin devamını sağlamaya yönelik istek duymasını sağlayan bir tür içgüdüdür.

İnsanın dönem dönem cinsel isteğinde dalgalanmalar olması normal. Ancak bazı durumlarda bu dalgalanmalar ciddi seviyelerde olabiliyor. Libido düşüşünün pek çok nedeni var. Bunlardan başlıcaları: Depresyon, Stres, yorgunluk gibi hormon düzeyini etkileyen bazı rahatsızlıklar.

Libido düşüklüğü özellikle kadınlarda çok sık görülen bir sorun. Hal böyle olunca da konu hakkında pek çok araştırma yapılmış. Doğadan bazı ipuçları yakalanmaya çalışılmış. Sonuçlar da dilediğimiz yönde olmuş. Çünkü doğa ana bize bir kez daha yardımcı olmaya hazırmış. Şimdi gelin doğada bulabileceğimiz libido arttırıcı gıdalara bakalım.

Fesleğen

Fesleğen insan sağlığına faydalı gıdaların başında geliyor. Aynı zamanda da afrodizyak etkili kokusuyla libidoyu arttırmaya yarıyor. Yendiği zaman da kalp atışlarını hızlandırıyor, uyarılmaya karşı hassaslaştırıyor ve dolayısıyla cinsel isteği arttırıyor. Siz de romantik bir yemek planlıyorsanız fesleğen soslu makarnalar ya da salatalar yapabilir, sizin ya da partnerinizin libido seviyesini arttırabilirsiniz.

Deniz ürünleri

Antik çağlardan beri deniz ürünlerinin (özellikle de kabuklu deniz ürünlerinin) libido arttırıcı afrodizyak etkisi biliniyor. Hatta yüzyılların en çapkın adamı olan Casanova bile her gün mutlaka 5 – 6 tane istiridye yiyormuş. Faydasını gördüğüyse kesin. Bunun nedeni istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin içindeki çinko. Çinko libido üzerinde çok etkili. Çünkü özellikle kadınlardaki testosteron üretimini tetikliyor. Fazla salgılanan testosteron da cinsel isteği arttırıyor.

Kabuklu deniz ürünleri dışında da özellikle derin denizlerde ve soğuk sularda yaşayan balıklar da kadınlarda libido arttırıcı gıdalar arasında. Özellikle somon, sardalye gibi balıklar bu konuda liste başı. Çünkü içlerinde bulunan omega yağ asitleri cinsel dürtüyü korumada etkili. Aynı zamanda da sağlığa yararlı. Yani o planladığını romantik yemekte menünüze bu tür deniz ürünlerini ekleyebilirsiniz.

Kapsaisin

Bu da ne demeyin. Kapsaisin aslında hepimizin bildiği bir şey. Bibere acısını veren madde. Aynı zamanda köri başta olmak üzere pek çok baharatta bulunabiliyor. Kapsaisin beyindeki mutluluk hormonu üreten bölgeleri uyarıyor. Dolayısıyla kişi kendini daha mutlu hissediyor, cinsel istek artıyor.

Kabak çekirdeği

Tıpkı istiridye gibi kabak çekirdeğinin içinde de hem erkek hem de kadınların libidosunu arttırmaya yarayan çinko var. Aynı zamanda omega – 3 yağ asitleri açısından da zengin. Yapılan araştırmalara göre kabak çekirdeği de genital bölgedeki kan dolaşımını arttırarak cinsel isteği ve doğurganlığı arttırıyor. Bu nedenle belki romantik bir akşam yemeğinde olmasa da akşam otururken bir kase kabak çekirdeği çitlemek çok da kötü bir fikir olmayabilir.

Meyankökü

Meyankökünün sağlığımız üzerinde etkili olduğunu duymak şaşırtıcı değil. Ancak yapılan araştırmalar meyankökünün özellikle kadınlardaki libidoyu tetiklediğini de ortaya çıkartmış.