Kadınlarda kısırlık nedenleri ne?

En az bir yıl çocuk sahibi olmayı denemiş ancak başarılı olamamış kişilerde kısırlık ihtimali üzerinde durulabilir. Ancak çoğu durumda bu bir yıl bile tam olarak kısırlıkla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelmez. Aksine çözülebilir farklı bir nedenden dolayı çocuk sahibi olma şansınız biraz daha düşük olduğu anlamındadır.

Kısırlık tedavisi yıpratıcı bir süreç. Bu nedenle süreci olabildiğince rahat atlatmak için konu hakkında donanımlı olmak şart. İşte bilmeniz gereken bazı önemli noktalar:

Tüm diğer ihtimallerin dışında kısırlık gerçekten söz konusuysa da üzülmeye gerek yok. Çünkü unutmayın ki kısırlığın pek çok farklı tedavisi var.  Hormon tedavisi, cerrahi yöntemler veya Tüp bebek teknikleriyle kısırlığın çözümü çok da zor değil. Çoğu çiftin kısırlık problemi bu yöntemlerden biriyle çözülebilir. Ancak bazılarında şansı biraz daha zorlamak gerekebilir. Bu çiftler umutlarını kaybetmeden denemeye devam etmeli. Moral bozmak yok.

Evet süreç yıpratıcı ama her durumda hazırlıklı olmak şart. Her hamilelikte olduğu gibi kısırlık tedavisinin sonuç verdiği ve hamile kalındığı durumlarda da işler ters gidebilir. Buna hazırlıklı olun. Unutmayın ki kısırlık tedavisinden sonra gelişen hamileliklerde düşük riski yüksek. Bu gibi hamileliklerin 5’te 1’i düşükle sonuçlanıyor. Kötü senaryolara hazırlıklı olun ancak umudunuzu yitirmeyin denemeye devam edin.

Kısırlık tedavisine başlamak için kadın ve erkek her açıdan incelenmeli ve kısırlığın asıl nedeni doğru şekilde bulunmalı. Bu aşama çok önemli çünkü hangi tedavinin seçileceği bu konuyla yakından ilişkili.

Yumurtlama sorunu: Yumurtlamayla ilgili kadınlara uygulanan klomifenle, hipotiroidi gibi tedavileri içerir.  Bu kadınlar bazen hiç, bazense düzensiz olarak yumurtlar. Yumurtalar bazı durumlarda tam gelişmemiş veya sağlıksız olabilir. Bu nedenle gebe kalma şansı daha düşüktür. Tedavilerde önemli olan yumurtanın gelişimini hormonlarla desteklemek.

Fallop tüplerinde sorunlar: Bazı kadınlar dış gebelik, çeşitli travmalar veya yapısal sorunlar gibi nedenlerle fallop tüplerinde bozulmalar yaşayabilir. Bu tüpler yumurtanın rahme indiği tüpler olduğundan buradaki sorunlar hamileliğin başlamasına başlı başına engel olabilir.

Rahim sorunları: Embriyonun tutunabilmesi ve gebeliğin sağlıklı olarak gelişebilmesi için endometrium ve rahim boşluğunun yeterli koşulları sağlaması şart. Rahim ve endometriyumda kısırlığa neden olabilen veya kısırlığa neden olabileceği düşünülen çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmekte. Bu sorunları rahimde perde, arkuat uteru gibi doğumsal kusurlar ve polipler, myomlar ve rahim içi yapışıklık gibi sonradan gelişen sorunlar olarak sınıflayıp ayırmak konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.