Kadınlarda cinsel istek nasıl geri gelir?

Menopoz öncesi geçiş döneminde ya da menopozda olan birçok kadının ortak derdi eskisi gibi cinsel istek duyamamak. Hepsinin de sorusu aynı: neden? Cinsel isteğe libido deniyor. Cinsel isteğin azalması ya da libidonun düşmesi tıpta hipoaktif cinsel istek bozukluğu olarak biliniyor. Günümüzde kadınlar libidonun düşmesinden eskisi kadar etkilenmiyor. Ama ülkemizde etkilenen kadın sayısı hala fazla.

Erkeklerde cinsel isteği arttırmak çok daha kolay. En bilinen yolu Viagra isimli ilaç. Kadınlarda çözüm bu kadar basit değil. Çünkü cinsel isteği azaltan bir sürü faktör var. Fiziksel faktörlerin üstüne duygusal olanlar da cabası. En basit örneği Depresyon. Tek başına bile cinsel isteği azaltmaya yetiyor.

Duygusal faktörler genç kadınlarda etkili. Ama uzmanlara göre yaş ilerledikçe fiziksel faktörler daha baskın çıkıyor. Özellikle de 45 yaş ve üzeri kadınlarda.

Doğanın işleyişi

Çoğu kadın cinsel isteğinin yumurtlama döneminde arttığının farkında. Yumurtlamanın sona ermesi ya da sekteye uğraması cinsel isteği doğrudan etkiliyor. Tüm Denge alt üst oluyor. Sorun sizde değil; doğa böyle çalışıyor.

Suçlulardan biri, menopozda östrojen döngüsünün azalması. Östrojen libidoyu yükselten bir hormon. Cinsel istek için çabalıyor. Bununla da kalmıyor; cinsel ilişki sırasında zevk almaya yarıyor. Östrojen düzeyinin düşmesi cinsel istek azlığıyla sonuçlanıyor.

Yumurtlama sona eriyor. Östrojen azalıyor. Bitmedi. Menopozla birlikte vajina da kuruyor. Bu da ağrılı, acılı seksi beraberinde getiriyor. Sonuç yine aynı: cinsel isteğin azalması. Kadınların çoğu bu olaya ne kadar az seks, o kadar az acı mantığıyla yaklaşıyor.

Durun bitmedi. Bir de testosteron var. Araştırmalara göre östrojen kadar testosteron da kadınların cinsel isteğini etkiliyor. Çok az miktarda olmasına karşın etkisi azımsanacak gibi değil.

Peki cinsel istek nasıl geri gelecek?

Erkeklerin cinsel isteği geri getirmek için bulduğu yollar kadınlarla kıyaslayınca çok daha çeşitli. Öyle hemen kendinizi umutsuz vaka ilan etmeyin. Sizin de cinsel isteğinizi arttırmak için yapabilecekleriniz var. Gelin neler olduğuna bakalım:

Diğer sorunları ortadan kaldırmak. Cinsel isteği etkileyen iki sağlık sorunu var. İlki demir eksikliğinden kaynaklanan Anemi, ikincisi tiroit bezinin az çalışması. Doktorun yapacağı bir kan testiyle sorun hemen anlaşılabilir.

Duygusal sorunları çözmek. Depresyon cinsel isteği etkileyen faktörlerden. Depresyondan şikayetçiyseniz, bunu doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin. Üstelik depresyon için kullanılan antidepresanlar da cinsel isteği azaltıyor. Doktorunuz kullandığınız antidepresanların yerine başka ilaçlar verebilir. Sorun bu sayede hemen çözülebilir.

Lokal östrojen tedavisi. Östrojen hormonu doğrudan vajinanın içine veriliyor. Böylece hem cinsel istek artıyor, hem de acıya neden olan kuruluk ortadan kalkıyor. Ağız yoluyla alınan östrojen hormonunun aksine bu tedavide kanser riski yok. Tamamen güvenli.

Testosteron kremi. Vajinaya direkt olarak sürülen testosteron kremleri ya da jelleri cinsel isteği ve Orgazmı arttırmak konusunda etkili. 

E vitamini. O da vajinaya direkt uygulanıyor. Nemlendirerek kuruluğu gideriyor. Kuruluk acıyı da beraberinde götürüyor. Uzmanlara göre bunun için herhangi bir reçeteye de gerek yok.

Tüm bunları kullanmadan önce yan etkilerini doktorunuzla konuşmanız sağlığınız açısından çok önemli. Bazense ısrarcı olmamak duygusal sağlığınız açısından iyi olabilir. Birçok kadın cinsel isteği az olmasına rağmen eşiyle iyi vakit geçiriyor.

Cinsel isteğin yerini dolduracak başka deneyimler edinebilirsiniz. Cinsel isteğin azlığı hastalık değil, sadece doğanın işleyişinin sonucu. Eşinizle sorun yaşamıyorsanız tıbbi yardıma ihtiyaç duymayabilirsiniz.