Kadınlar neden idrar kaçırır?

İdrar kaçırma çoğu kadının yıllar ilerledikçe başına gelen sıradan bir durum. Hatta bazı kadınları aksırmaktan, tıksırmaktan ve hatta kocaman kahkahalar atmaktan korkar hale getirebiliyor. Peki, ne yapmalı? Yok mu bunun bir çaresi? Var tabii. İşte idrar kaçırmayla ilgili bilmeniz gerekenler.

İdrar kaçırma çoğu insanın en utanç verici deneyimleri yaşamasına neden oluyor.  Ancak yine de çok az insan bunun için doktora görünüyor. Siz siz olun idrar kaçırma sorununuz gündelik hayatınızı etkilemeye başladıysa zaman geçirmeden bir uzmana görünün.

İnsan neden idrar kaçırır?

İdrar kaçırmak hastalık değil. Aksine pek çok hastalığın belirtisi. Geçici idrar kaçırma nedenlerine bakalım:

Alkol: Alkol mesane uyarıcı, idrar söktürücü bir madde. Alkolü biraz fazla kaçırırsanız altınıza kaçırma ihtimaliniz de yükselebilir. 

Hipernatremi: Bir anda çok fazla sıvı içerseniz hipernatremi yaşayabilirsiniz. Peki, nedir bu hipernatremi dediğinizi duyar gibiyiz. İdrar torbasının bir anda çok fazla sıvıyla dolmasına hipernatrem deniyor. 

Kafein: Kafein de alkol gibi mesane uyarıcı ve idrar söktürücü özelliğe sahip. Çok fazla kahve içmek sizi zor duruma sokabilir. 

Mesane tahrişi: Özellikle gazlı içecekler, çay, kahve, yapay tatlandırıcılar, mısır şurubu, narenciye, domates gibi asit oranı fazla olan gıdalar mesanenize zarar verebilir. Bu da idrarınızı tutamamanıza neden olabilir. 

İlaçlar: Kalp ve tansiyon ilaçları, kas gevşeticiler, sakinleştiriciler de mesanenizin kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. 

Bazı sağlık problemleri de geçici olarak idrarınızı tutamamanıza yol açabilir:

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar kaçırmanın bir hastalık değil belirti olduğunu biliyoruz. İşaret ettiği hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonları. İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğu mesaneyi tahriş ederek idrar kaçırmaya neden olabilir. 

Kabızlık: Rektum ve mesane sinirleri birbirine çok yakın. Anatomik konumlanma nedeniyle kabızlık idrar kaçırmayı tetikleyebilir. 

Kalıcı idrar kaçırma nedenleri

Bazı fiziksel sorunlar ya da sonradan oluşan değişimler idrar tutamamaya neden olabilir. Başlıca değişimlere göz atalım:

Hamilelik ve doğum: Hamilelikte idrar torbasına baskı iyice artar. Bir de üstüne hormonsal etkiler eklenince idrar tutamama sıradan bir sorun haline gelir. Ayrıca kasların gücünü kaybetmesi mesaneyi kontrol etmeyi zorlaştırabilir. 

Doğum sırasındaki ıkınma mesane kaslarına ve sinirlere zarar verebildiğinden doğum yapan kadınlarda da idrar kaçırma gelişebilir. 

Yaşlanma: Yaşlanma insanı her açıdan etkiliyor. Etkilerden biri de idrar kaçırma. Nedeni basit. Yıllar geçiyor, kaslar gücünü kaybediyor, idrar torbası sarkıyor veya aşırı aktif mesane gibi sağlık sorunları gelişiyor. 

Ağrılı mesane sendromu: Çok sık rastlanan bir sağlık sorunu değil. Ancak yine de idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar kaçırıyorsanız bu ihtimali de göz önünde bulundurmalısınız.

Mesane kanseri ve taşlar: İdrar kaçırma mesane kanseri ve mesane taşı belirtilerinden. İdrarınızın rengi turuncuya yakınsa, kokusunda değişiklik varsa mutlaka en yakın zamanda bir uzmana görünün.

Nörolojik bozukluklar: Parkinson hastalığı, inme, beyin tümörü ya da omurilik yaralanması gibi nörolojik bozukluklardan kaynaklanan sorunlar idrar kaçırmaya neden olabilir. 

İdrar kaçırma erkeklerde olur mu?

İdrar kaçırma kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor. Ancak bu erkeklerin idrar kaçırmayacağı anlamına gelmiyor. Bazı hastalıklar erkeklerin de idrar kaçırmasına neden olabilir. Hatta prostatit, Prostat Kanseri ve Prostat Büyümesi gibi yalnızca erkeklerde görülen sağlık sorunlarının çoğunda idrar kaçırma en büyük belirtilerden.