Kadınlar İçin En Etkili Diyetler

Kadınlar için çok geniş bir yelpazede farklı diyet çeşitleri mevcuttur. Ağırlık Kontrolü Enformasyon Ağına göre, moda diyetler reklamını ilginç hale getiren özellikleri temel alarak tanıtılan, hızlı ve etkili sonuçlar vaat etmelerine rağmen genellikle etkisiz ve tehlikeli diyetlerdir. Etkili bir diyet, sağlıklı ve çeşitli gıdalar içermeli, esnekliğe olanak tanımalı, sağlıklı ve keyifli yaşamı desteklemelidir. Kadınların tercihleri, hedefleri ve ihtiyaçları değiştiğinden dolayı, doktordan veya bir diyet uzmanından en etkili sonucun alınabilmesi için sizi yönlendirmesini istemelisiniz.

İyi Dengelenmiş ve Besin Bakımından Zengin Diyetler

İyi dengelenmiş bir diyet, uygun miktar ve oranlarda tüketilebilen sağlıklı ve çeşitli gıdaları içermektedir. Amerikan Diyetetik Derneği göre, kadınların beslenme ihtiyaçları söz konusu olduğunda, beslenmedeki Denge hayati bir önem taşımaktadır Kadınlar ve erkekler için kepekli tahıllar, meyve, sebze, sağlıklı yağlar ve yağsız protein içeren sağlıklı gıdalar (Protein diyeti) gerekli olsa da, bazı besin maddeleri kadınlar için özellikle önemlidir. Amerikan Diyetetik Derneği optimum enerji için, et, kümes hayvanları, balık, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bir mineral olan demirin bol miktarda alınmasını tavsiye etmektedir. Kadınlar erkeklerden daha fazla kemik erimesi olarak adlandırılan kemik yoğunluğu kaybı yaşayabilirler; bu yüzden kalsiyum yönünden zengin gıdalar kadınlar için önemlidir. Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişimini destekleyen ve bir B vitamini olan folik asit bakımından zengin gıdaları tüketmelisiniz. Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller folat içermektedir. Dengeli bir diyet ayrıca uygun miktardaki fiziksel aktiviteye ve diyette esnekliğe imkân vermektedir. Zaman zaman “ikramlar” ve işlenmiş gıdalar, yüksek yağlı ve şekerli besinlerin küçük miktarda tüketilmesi kabul edilebilir, ancak sağlıklı gıdalar öğünlerinizin ve gıda seçimlerinizin büyük bölümünü oluşturmalıdır.

Dikkatli Beslenme Diyeti

Dikkatli beslenme diyeti, gıdalar ve yeme alışkınlıkları konularında bilinçli olmayı gerektirmektedir. “Kadın Yemek Tanrı” adlı kitap da dâhil olmak üzere birçok beslenme ve kişisel gelişim kitaplarının yazarı olan Geneen Roth’a göre, konvansiyonel zayıflama diyetleri, diyetisyenleri kurallara, kısıtlamalara, yiyecek ve beslenme ile ilgili suçluluk duygusuna odaklanmaya teşvik ederler. Roth’un açıkladığı bu yaklaşım, kadının ruhsal zekâsına bağımlı olmasına izin vermez ve aşırı yemek yemeye ve bununla birlikte kilo almaya yol açar. Roth, kendi vücudunuzun ihtiyaçlarının farkında olarak bilinçli yemek yemeyi, yemeklerden daha fazla zevk almayı, beden görünümünün iyileştirilmesi ve vücudunuzun sağlıklı ve doğal şekilde incelmesini önermektedir. İdeal olarak, bilinçli şekilde yemek yemek, kadınların tercih ettiği gibi yeterli besin ve enerji sağlayan gelişmiş bir gıda seçimine, porsiyon kontrolüne yol açar.

Az İşlenmiş Gıda Diyeti

Aynı zamanda doğal gıdalar olarak da adlandırılan az işlenmiş gıdalar, en doğal formlarında bulunan gıdalardır. Mayo Kliniğe göre, tam tahıllar, taze meyve ve sebze gibi bütün az işlenmiş gıdalara dayalı olan diyetler, kadınların göbek bölgesine kilo alınmasının önlenmesine ve kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur. Zenginleştirilmiş beyaz ve buğday ekmeği, tahıllar, makarna, patates cipsi ve tatlılar gibi işlenmiş gıdalar yerine büyük miktarda hastalıklarla savaşan, vitamin, mineral, fier ve antioksidan kaynağı olan ve sağlığınız için faydalı gıdalar tüketilmesi ile yapılan diyetlerdir. İşlenmemiş gıdaların erkeklere ve kadınlara yarar sağlamasının yanında demir, folat ve kalsiyum gibi kadınlar için özellikle önemli besinler çeşitli işlenmemiş gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır. Amerikan Diyetetik Derneğine göre, günlük en az 2 kâse meyve ve 2,5 kâse sebze tüketmek pozitif besin alımını sağlamaya yardımcı olabilir.