Kadınlar Aldatmayı Duygusal Yorumluyor

Aldatma ve aldatılma konusu pek çok çiftin sıkıntı yaşadığı y ada endişe duyduğu konuların başında gelmektedir. Günümüzde aldatma hikayelerinin artışı ile birlikte ayrılma ve boşanma yüzdeleri de oldukça paralel bir oran göstermektedir. Pek çok boşanma ya da ayrılık hikayesinde bir aldatma olayı olduğu gibi, aldatıldığını sonradan öğrenen insanların sayısı da bir hayli fazla. Hal böyle olunca ilişkilerinde sorun olmayan çiftlerde dahi bir korku baş gösteriyor. Erkeklerin ve kadınların aldatma gerekçeleri oldukça farklılık gösteriyor. Erkeklerin aksine kadınlar çok daha duygusal gerekçelere sahipler. Hemen hemen hepsi umutsuzluk ya da mutsuzluk gibi duygular nedeni ile eşlerini aldattığını söylerken, kadınlar aldattıkları erkeklere genellikle aşık oluyorlar ve bu da gecelik bir ilişkiden ziyade yeni bir birliktelik anlamını taşıyor.

Yapılan araştırmalar kadınların mutsuz olduklarında aldatma oranlarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda maddi özgürlüğe sahip, eğitimli ve çalışan kadınların bu konuda çok daha özgüven sahibi olduğunu ve mutsuz olduklarında kendilerini mutlu edecek bir başka erkeğe çok daha kolay yönelebileceği de araştırma sonuçlarından biri. Erkek egemenliğine bu konuda da karşı koyan ve şartları eşit hale getiren kadınlar erkeklerden ziyade çok daha fazla duygusal sebeplerden dolayı eşlerini aldatıyorlar. Gönül macerası ya da gecelik ilişkilerden kaynaklanan aldatma oranları erkeklerde görülenden çok çok daha az seviyelerde. Aynı zamanda pek çok kadın eşini aldatan erkeğe göre daha fazla vicdan muhasebesi yapar ve daha fazla rahatsızlık duyarlar.

En Sık Karşılaşılan Gerekçeler

aldatan kadınKadınlar ilişkilerinde kendilerini yalnız ve mutsuz hissettiklerinde ve yeterli ilgiyi göremediklerinde bir başka erkeğe aşık olabiliyorlar. İhtiyaç duydukları duyguları bulabilecekleri bir erkek bu gibi durumlarda daha cazip geldiği için tamamen duygusal gerekçelerle eşlerini aldatabiliyorlar. Özellikle şefkat ve anlayış gibi nedenler dışında, kendisini seksi bulan ve dişiliğini yeniden hatırlatan erkekler de kadınların aldatma sebeplerinden birini teşkil ediyor. Kadınların eşlerini aldatma hikayelerinde son zamanlarda eşlerinin kendilerini aldatmalarından dolayı intikam alma duyguları da sık sık karşılaşılan durumlardan biri haline geldi. Kadınlar duygusal açıdan aldatsalar da zaman zaman yeterli cinsellik yaşamları ya da eşleri ile bitme noktasına gelmiş ,heyecanı kaçmış cinsel hayatları nedeni ile de aldatabiliyorlar. Erkekler gibi onlar da cinsel olarak arzulanmayı ve aynı zamanda arzulamayı, yeniden heyecan duymayı isteyebiliyorlar. Her ne kadar duygusal aldatma oranına göre düşük de olsa, pek çok kadın cinsel nedenlerden ötürü eşini aldatabiliyor.

Aldatmak Bir Hastalık Olabilir

Son yıllarda yapılan araştırmalar aldatma eğilimi içinde olan çapkın kişilerin beyin fonksiyonlarından kaynaklandığı ile ilgili sonuçlar vermektedir. Aldatmanın bir hastalık olduğu konusunda pek çok görüş olduğu bilinmektedir. Özellikle Dopamin 1 ve Dopamin 2 reseptörlerinin aldatma durumlarında büyük rol oynadığı söyleniyor. Aldatmanın bir beyin hastalığından kaynaklandığını belirten uzmanlar D1 ve D2 reseptörlerinden birinin doru ve iyi çalışmaması neticesinde kişinin sadakat duygusunun da zayıfladığını ve sorunlara neden olduğu görüşündeler. D1 ve D2 reseptörlerinin kişilerin sadakat duyguları üzerinde son derece büyük etkisi olduğunu ve bu nedenle reseptörlerde meydana gelebilecek bir sıkıntıda kişinin sadakat duygusunun da bozulacağını beliriyorlar. Bu durumun da aldatma gibi bir soruna neden olabileceğini savunan uzmanlar pek çok sevgilisi olan erkeklerin özellikle D1 reseptörünün gereğinden daha çok çalıştığını ve bu durumun çok eşliliğe neden olduğunu söylüyorlar. Doktorlar beyinde bulunan Accumbens bölgesinin TMS le uyarılması neticesinde kişilerin cinsel isteklerinin ve güçlerinin yarıldığını ve aynı zamanda da aşk ve sevgi gibi duygularının da çok yüksek oranlara çıktığını belirtiyorlar.