Kadın Sünneti Ne Şekilde Yapılmaktadır ?

İlk başta kadın sünneti gelişmiş ülkelerde kulağa çok farklı gelmektedir. Ancak bazı toplumlarda kadın sünnetinin yapılması kültürel ve geleneksel olay haline gelmiştir. Kadınların cinsel organlarının tamamı kesildiği gibi yarım olarak ta kesilerek dikilmesi şeklinde yapılıyor. Detaylı şekilde bakıldığında klitorisin yani cinsel haz alan bölgenin kesilmesi çok yaygındır. İç ve dış dudak kısımlarda kesilmektedir. Sadece kanamanın ve idrarın yapılabilmesi, dışarı çıkabilmesi kadar açık bırakılarak dikilmesi şeklinde sünnet olayı gerçekleşiyor. Geleneksel olan bu olayın tarihine bakıldığında kesin bir şey söylenmiyor. Biraz daha derine doğru bakıldığında ise; bin yıldan çok daha fazla süren bir olaydır. Yaş olarak genç kızlar ve kadınlarda rahatlıkla görülebiliyor. Dini bir emir mi? Diye araştırıldığında kesinlikle bir inanışta böyle bir emir söz konusu değildir. Kadınların sünnet edilmesinin en büyük nedeni ise; cinsel haz duymalarını tamamen ortadan kaldırmaktır. Erkeklerin kendi egolarını rahatlıkla tatmin etmeleri için yapılmaktadır. Ayrıca kızların bakire olduğunun da bir belirtisidir. Sünnet olmayan kadının durumu çok daha içler acısıdır. Çünkü sünnet olmayan kadın kesinlikle toplumdan dışlanmakta ve pis, kirlenmişi tecavüze uğramış şeklinde bakılıyor. Kadınların sünnet edildiği ülkeler bu duruma mecbur tutulmaktadır. Tıbbi açıdan çok ciddi riskleri vardır. Ölümle sonuçlanabiliyor. Hayatta kalan kadınlar ise; normal bir insanın yaşamından tamamen uzaktırlar. Cinsel yaşamdan öbür boyu zevk alamaz hale getiriliyor. Kadınlarda klitoris denen bölge kesildiği için cinsel haz duyması imkânsızdır.

Değişik Formlardaki Kadın Sünneti

Kadınların sünnet edildiği bölgelerde görülen riskler çok fazladır. İlk olarak ölüm oranları sürekli artıyor. Hayatta sağ kalan kadınlar ise; sakat kalma ve bir takım sancılar ile yaşamını götürmek durumunda bırakılıyor. Kadınlar sünnet edildikten sonra sağ kalırlarsa o zaman çeşitli ciddi enfeksiyonlarla karşılaşıyor. Zaten kadın sünneti yapılan ülkeler oldukça geri kalmış olmasından dolayı birde sağlık koşullarından tamamen uzak şekilde sünnet ediyorlar. Ayrıca sünnet edilen bölgelere yakın organlarda kanamalar meydana geliyor. Klitoris bölgesi kesilmesi farklı formlardan bir tanesidir. Tamamen kadını cinsel yaşamdan mahrum bırakmasına nedendir. Dış ve iç dudakların dikilmesi ise; oldukça şaşırtıcıdır. Sadece idrarın dışarı akıtılması için biraz açıklık bırakılıyor. Şiddetli olarak ağrıların meydana gelmesi ise; kadın sünnetinin yanlışlığını tamamen ortaya sermektedir. Şok geçirme, ürolojik olan her türlü komplikasyondan, anüs bölgesinde çeşitli hasarlara kadar çok ciddi rahatsızlıklar çıkmaktadır. Dahası sakatlanma ve kadının en önemli özelliği olan doğum halini kaybetmesine sebeptir. Kadının dışlanmasına sebep veren bu olayın kesinlikle sağlık açısından açıklanacak bir tarafı yoktur.

Cinsellik

Kadın Sünneti ve Cinsellik

Kadın sünnetinin yapılmasının en büyük sebebi zaten cinsellikten mahrum etmelerini sağlamalıdır. Bunu yapan toplumlar kadını insan kategorisini koymadıkları görülüyor. İşin ilginç tarafı ise; erkekler kendi egolarını tatmin etmek için kadınlar ile cinsel birliktelik gerçekleştirmektedir. Kadın sünneti olarak ilk akla gelen ülkeler arasında Afrika bulunmaktadır. Dört bin senedir Afrika topraklarında uygulanan bir gelenektir. Çok uzun senelere varan bu geleneksel olayın Afrika’nın 22 ülkesinde görülüyor. Yemen, Gine, Sudan, Gaman ve Endonezya gibi yerlerde çok fazla vardır.. Bazı kaynaklarda Müslüman olan ülkelerde ve Müslümanlar arasında çok görüldüğü dillendiriliyor. Fakat araştırmalara göre tam aksine Müslüman olan bölgelerde böyle bir olay kesinlikle söz konusu dahi değildir. Genellikle gelişmemiş bölgelerde gözükse bile gelişmiş ülkelerde de yer alıyor. Ayrıca Avrupa, Yeni Zelanda, Avustralya’da da kadın sünneti vardır. Böyle bir olayın yapılmasının sebeplerinden birisi kadının kültürel olarak cinsiyet kimliği kazandırılmasıdır. Ancak çeşitli hastalıklara sebep olması ve hatta ölümle sonuçlanmasından dolayı araştırmacılara göre kadın sünneti barbar olarak yer almaktadır.