Kadın Sünnetinde Erken Dönem Ve Komplikasyonlar

Kadın sünneti klitoris bölgesinin kesilmesi ile meydana gelmektedir. Ayrıca iç ve dış dudaklar dikilerek sadece idrarın çıkabileceği kadar açık bir bölge bırakılıyor. Genellikle kültürel bir olay olan kadın sünneti Afrika ülkelerinde görülüyor. Kadın sünnetinin yapılmasının en büyük sebebi cinsel haz duygularını yok etmektir. Kadınların klitoris bölgesini kesmek en çok yaygın olan cinsel sakatlamadır. Kadın sünnetini vazgeçilmez gelenekler arasında tutan toplumlar kesinlikle yapmaktadırlar.

Kızların cinselliği geç keşfetmeleri ve bekareti korumak amacı ile yapılıyor. Zaten kızlar sünnet edildiği takdirde ömür boyu cinsel yaşamdan haz alamaz hale getirilmektedir. Çünkü klitoris bölgesinin kesilmesi kadındaki haz duygusunu ortadan kaldırır. Bu yüzden en yaygın sünnet şekli klitorisin kesilmesidir. Daha sonra dış ve iç dudaklar dikilerek çok az bölge açıkta bırakılır. Kadın sünnetinin yapıldığı yaş ortalamasına bakıldığı zaman dünya olarak 4 ve 12 yaş olarak görülmektedir. Dünya’da genel olarak 130 milyon kadın sünnet edilmektedir. Kadınların erken dönem riskleri ve türlü türlü komplikasyonları vardır. Bunların başında çeşitli kanamalar görülüyor. Kişide cerrahi bir travma yaşanması, ağrıların artması, kanamadan dolayı şok geçirme gibi çeşitli komplikasyonlar vardır. Kadın sünneti yapıldığında çoğunlukla enfeksiyon yaşanması kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra dokuların kaybı, hissizleşme ve nekroz gibi durumlar olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca cerrahi müdahale sorasında anüs bölgesinin ve üretra zarar görmektedir. AIDS, HIV ve düğer tüm virüsler kesinlikle kaçınılmazdır. Tetanos başta olmak üzere ölüme götüren her türlü enfeksiyon meydana gelmektedir. Dahası birçok kız çocuğu sünnet edildiğinden dolayı ölmektedir. Afrika’nın 22 ülkesinde görüldüğü gibi Avrupa, Yeni Zelanda, Endonezya en çok kadın sünneti yapılan ülkeler arasındadır.

Geç Dönem Riskler Ve Komplikasyonlar

Kadın sünnetinde her halükarda çeşitli riskler kaçınılmaz bir durumdur. Her türlü komplikasyon ve hastalık görülmesi mümkündür. Başta enfeksiyon kesinlikle olmazsa olmazlar arasındadır. Her kız çocuğu böyle bir durum ile karşılaşabilir. Geç dönemde olan risklerin başında ameliyat edilen bölgede skar meydana gelmektedir. İç ve dış dudaklar dikilirken her ne kadar açıklık bırakılsa bile idrarın yapılması ve adet kanının çıkmasında çeşitli zorluklar görülüyor. Cinsel isteğin azalması ya da tamamen kaybolmasına sebep olunmaktadır. Zaten kadın sünnetinin yapıldığı toplumlarda bunun sebebi cinsel hazzı en aza indirgemek ya da tamamen kaybetmektir. Kadınlarda bekaret olayı olduğu için cinselliği geç keşfetmeleri için sünnet olayı yapılıyor. Bekaretin korunması ve cinsel keşfin gecikmesi için sünnet bazı ülkelerde geleneksel bir olaydır. Kesinlikle olmazsa olmazlar arasında her kız çocuğu sünnet edilir. Çok fazla sancılı olarak cinsel ilişkiye girmek ya da hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememek gibi durumlar görülüyor. Çok fazla zor ve sancılı şekilde normal doğumların görülmesi çeşitli komplikasyonlar arasındadır. Görüldüğü gibi kadın sünnetinde çok fazla komplikasyon vardır.

Kadın Sünneti Neden Yapılır?

Kadın sünnetinin olduğu toplumlarda genç kızların cinselliği geç keşfetmelerinden dolayı yapıldığı söylenmektedir. Zaten klitoris kesildiği zaman cinsel istek olmaz. Hatta ilişki sırasında çok fazla sancı çekeceği gibi ilişkiye girememe durumları da mümkündür. Bu yüzden kadınlarda sünnet olayı her ne kadar geleneksel bir kültür olsa dahi oldukça sakıncaları vardır. Kadının cinsellikten haz alamaması dolayısı ile erkeğe de haz veremez anlamını taşıyor. Kadın sünnetinde bir takım komplikasyonlar meydana geldiğinden dolayı da bu olay barbar olarak nitelendirilmektedir. Kadın sünneti yapan toplumlarda ölüm olayları çok fazla görülmektedir. Zaten hayatta kalan kişilerde çeşitli hastalıklar, sakatlanmalar ile yaşam mücadelesi vermektedir. Özellikle de doğum esnasına çok şiddetli sancılar meydana geliyor.