Kadın Sünneti Hangi Ülkelerde Yapılmaktadır ?

Kadınların sünnet edilmesi bazı toplumlarda kültürel olay haline gelmiştir. Kadınların cinsel organlarının ya tam ya da bir kısmı kesilmesi ile meydana gelen bir olaydır. Detaylı olarak olay incelenecek olursa klitorisin kesilmesi, iç ve dış dudak kısımların kesilmesidir. Bunun dışında kanamanın ve idrarın çıkabilecek kadar açık bırakılarak dikilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Kültürel olan bu olayın tarihine bakıldığı zaman ne zaman ve hangi bölgede çıktığı belli değildir. Biraz daha derine inildiğinde bin yıldan fazla süresi olduğu gözetlenmektedir. Yaş olarak daha çok genç kızların sünnet edildiği görülmektedir. Hiçbir dini inanışta böyle bir emrin olmamasına rağmen insanların kendi düşüncelerinden çıkan bir gelenektir. Kadınların sünnet edilmesinin en büyük sebebi, cinsel haz duymalarını engellemektir. Erkeklerin kendi egolarını fazlası ile tatmin edilmesi için yapılmaktadır. Kızların bakire olduğunun bir göstergesidir. Kadınların sünnet edildiği toplumlara bakıldığında sünnet olmayan kadın toplumdan dışlanmaktadır. Kirli, pis ve tecavüze uğramış olarak bakılıyor.

Dünya’da genel olarak bakıldığı zaman 130 milyon kadın ve ayrıca kız çocuğu sünnet olmaktadır. Aslında bunun yapıldığı toplumlarda kadınları ve kızları böyle bir olaya mecbur bırakıldığı görülüyor. Çok fazla riski olan kadın sünnet ettirme geleneğinin sonuçları ölümle bile gerçekleşmektedir. Hayatta kalan kadınlar ise; normal bir insanın sürdürdüğü hayatı yaşayamamaktır. En önemlisi cinsel yaşamdan hiçbir zevk almıyorlar. Çünkü zevkin verdiği klitoris kısım sünnet olayında kesilmektedir.

Kadın Sünnetinin Tıbbi Risk Ve Komplikasyonları

Kadınların sünnet edildiği toplumlarda görülen riskler oldukça yüksektir. İlk olarak ölüm oranları çok yüksektir. Hayatta kalan kadınlar ise; sakat kalma ve bir takım sancılar ile yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Ölmeyen kadın ya da kız çocukları ciddi derecede enfeksiyon yaşamaktadırlar. Zaten tıbbi açıdan fazla gelişmemiş ülkelerde olmasından dolayı bu enfeksiyon daha da artmaktadır. Bunun yanı sıra sünnet edilen kısmın yakın bölgedeki organlarda da kanamalar meydana geliyor. Bu demek oluyor ki sadece kadınların cinsel organları değil tamamen hayati bir riskin taşıdığını gösteriyor. Şiddetli olarak ağrıların meydana gelmesi dayanılmaz durumları ortaya çıkartıyor. Şok geçirme, ürolojik olan her türlü komplikasyondan, anüs bölgesinde bir takım hasarlara kadar çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Hepatit B, HIV, septisemi gibi çok ciddi dönüşü olmayan hastalıklar görülüyor. En kötüsü sakatlanma ve kadının özelliği olan doğum halini kaybetmesine sebeptir. Dünya’nın hala bazı ülkelerinde böyle bir durumun olması oldukça şaşırtıcıdır. Kadının dışlanmasına sebep veren bu olayın kesinlikle sağlık açısından hiçbir yönü yoktur. Geleneksel olan bu olayın kesinlikle durdurulması gerekiyor.

Kadın Sünnetinin Uygulandığı Ülkeler

Kadın sünneti birkaç bin yıldır süren bir geleneksel olay olmasından ötürü günümüzde de hala yaşatılmaktadır. Kadın sünneti denilince ilk akla gelen ülkeler arasında Afrika yer alıyor. Tarihine bakıldığı zaman dört bin sene uygulanan bir gelenektir. Çok uzun senelere varan bu geleneksel olayın Afrika’da 22 ülkesinde yer alıyor. Gine, Sudan, Yemen, Gaman ve Endenozya gibi ülkelerde görülüyor. Bazı kaynaklarda Müslüman olan ülkelerde ve Müslümanlar arasında çok görüldüğü söyleniyor. Ancak araştırmalara göre tam aksine Müslüman insanlarda böyle bir olay kesinlikle gerçekleşmemektedir. Müslümanlarda sadece erkek sünnetinin olduğu ve kutsal kitaplarında yazdığı doğrudur. Bu yüzden daha çok gelişmemiş bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Avrupa, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerde de görülüyor. Böyle bir olayın yapılmasının sebeplerinden birisi kadının kültürel olarak cinsiyetini kazandığı düşünüldüğü için yapılıyor. Ancak çeşitli hastalıklara sebep olması ve hatta ölümle sonuçlanmasından dolayı araştırmacılara göre kadın sünneti barbar bir olay olarak kabul edilmektedir.