Kadın pelvik enfeksiyonları için Ekinezya

Ayrıca pelvik iltihaplanması rahatsızlığı olarak bilinen kadın pelvik enfeksiyonu, kadınların üreme organlarını hedef alan bir enfeksiyondur. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi, her yıl bir milyondan fazla kadına, bu sağlık sorunundan tanı konulduğunu belirtiyor. Çoğu durumda, pelvik iltihabı rahatsızlığı, erken tespit edilirse tedavi edilebilirdir. Pelvik enfeksiyonuzu tedavi etmek için, Ekinezya ya da diğer otları kullanmadan önce, tüm bitki ile ilişkili konuları doktorunuzla gözden geçirin.

Pelvik İltihabı Rahatsızlığı

Pelvik iltihabı rahatsızlığı bakteri, rahim, yumurtalıklar ve fallopi tüpleri gibi kadın üreme sisteminizdeki yapıların herhangi birini enfekte etmesiyle meydana gelir. Çoğu durumda, pelvik iltihabı rahatsızlığı belsoğukluğu ve Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilşkilidir. Seks sırasında alt abdominal ağrı, artan vajinal akıntı ve seks süresince acı, bu durumun en yaygın belirtileridir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, pelvik iltihabı rahatsızlığının, bu hastalığı olan kadınların %10- 15’inin kısırlığına yol açabilen ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirtmiştir.

Bitki Hakkında Bilgi

Ekinezya, diğer adıyla mor koni çiçeği, Amerika ve Kanada’nın belirli bölgelerine yerli olan bir bitkidir. Ekinezya, ormanlarla çevrili, nemli, açık alanlarda büyür. Bu bitki yaz aylarında çiçek açan mor ya da pembe tek bir çiçek ve uzun bir sapa sahiptir. Yaprakların ve köklerin tümü tıp alanında kullanılan besinler ve fitokimyasallar içerir. Ekinezyadaki önemli bitki kimyasalları, flavonoidler, uçucu yağlar ve polisakkaritlerdir.

Bitki Faaliyetleri

Ekinezya, çok sayıda sağlıklı eylem gerçekleştirebilen bitkisel bir çözümdür. “Dünya’nın Kalbinden Bitkisel Tıp” kitabında, ekinezyanın antimiktobiyal, antibakteriyel, antiviral ve anti-inflamatuvar etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Bu bitki ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü olmasını ve çabuk iyileşebilmesini sağlayan beyaz kan hücreleri ya da lökositlerinizde bir artışı teşvik edebilmektedir. Bu durum için bu bitkinin gerçek sağlık faydalarını belirlemede, daha fazla bilimsel araştırma kanıtı yardımcı olabilecektir.

Değerlendirmeler

İlk belirtileri gördüğünüzde, aile doktorunuza bildirmelisiniz, çünkü pelvik enfeksiyonları, ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Doktorunuz tedavi seçenekleri hakkında daha fazla test ve danışmanlık, doğru bir teşhis sağlayabilir. Pelvik enfeksiyon tedavisinde bitkisel ilaç kullanımı bir tedavi sağlamaz ve ancak bitkiler, bu sağlık sorunu için,lisanslı profesyonel bir sağlık uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır.